Bo Bratuškova kot komisarka zagovarjala ali nasprotovala projektu Južni tok?
Slovenski politiki še vedno z neodobravanjem ocenjujejo potezo Jean-Clauda Junckerja, ki je Alenko Bratušek predlagal za podpredsednico Evropske komisije, zadolžena pa bo za energetiko. Res je, da je način, kako se je Bratuškova dokopala do pomembne funkcije, sporen, a neizpodbitno je tudi dejstvo, da bo postala ena najvplivnejših žensk v Evropi.
K temu naj bi po nekaterih govoricah pripomogla tudi nemška kanclerka Angela Merkel, saj viri poročajo, da je ravno ona močno lobirala za odhajajočo slovensko predsednico vlade. Kar po eni strani pravzaprav niti ne čudi. Nemški Fraport, ki upravlja največje nemško letališče v Frankfurtu, je pretekli teden kupil ljubljansko letališče, med najresnejšimi kandidati za prevzem Telekoma Slovenije pa se omenja nemški državni telekomunikacijski gigant Deutsche Telekom.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Tuji mediji, od nemškega Süddeutsche Zeitunga do španskega El Paisa, namreč pišejo, da je Slovenija dobila izjemno pomemben položaj v novi Evropski komisiji, Bratuškova pa s tem funkcijo, ki ji jo zavidajo vse največje evropske države članice Evropske unije.
Kakšna bo pravzaprav funkcija Bratuškove v novi Evropski komisiji? Če bo potrjena, bo koordinirala več področij. Bo ena glavnih sodelavcev predsednika Komisije Junckerja, saj je ta že večkrat omenil, da si želi korenite reforme evropske energetske politike in oblikovanje energetske unije. Poleg tega jo veliko dela čaka na področju notranjega trga energije, saj si Bruselj prizadeva za pocenitev energentov, obenem pa si želi EU že več let postati vodilna sila na področju obnovljivih virov. S tem bi si zagotovila boljša pogajalska izhodišča do tretjih držav, predvsem pa do Rusije, ki je ena izmed največjih dobaviteljev plina v Evropi. Pri tem pa lahko po mnenju analitikov aktivno vlogo odigra tudi Slovenka, saj je Slovenija ena redkih držav, ki ob ukrajinski krizi z Moskvo ohranja dobre vezi.
Je pa vprašanje, kako bo Bratuškova delovala pri plinovodu Južni tok. Zdajšnja Evropska komisija namreč ruskemu projektu nasprotuje, če bi mu nasprotovala tudi Bratuškova, bi to pomenilo hud udarec slovenskim interesom. Investicija je samo v Sloveniji vredna dobro milijardo evrov.