Slovenija

Erjavčeve umazane igre

U.K.
3. 9. 2014, 18.22
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Odpoklicani nekdanji slovenski veleposlanik v Avstraliji Milan Balažic od svoje vrnitve v domovino vztrajno opozarja na hude kršitve, ki naj bi se dogajale na zunanjem ministrstvu.

Grega Wernig/KMA, Nikola Miljković/KMA

Na včerajšnji novinarski konferenci je ministra v odhodu Karla Erjavca, ki bo verjetno nadaljeval to funkcijo, obtožil klientelizma, političnega kadrovanja in politizacije diplomacije.

Balažic je na včerajšnji novinarski konferenci poudaril, da si Erjavec že dolga leta predstavlja, da si lahko privošči vse in jo odnese brez posledic. »Slovenska politika je v njegovem primeru dosegla najnižjo raven politične kulture, moralne integritete in odgovornosti,« je dejal. Po njegovih besedah je Karl Erjavec najbolj prepoznaven simbol preteklih vlad, pod katerimi je Slovenija tonila.

Grega Wernig/KMA, Nikola Miljković/KMA
»Slovenska diplomacija je postala žrtev nedržavniške notranje politike, ki se prenaša v zunanjo politiko, korupcije, klientelizma in skrajne politizacije,« je bil v nadaljevanju kritičen Balažic. Navedel je več primerov po njegovem mnenju eklatantnih kršitev tako zakonodaje kot ustave – množično sklepanje pogodb o zaposlitvi za nedoločen čas brez javnega razpisa, imenovanje strankarskega kolega Roberta Kojca za v. d. generalnega direktorja, pa čeprav je kar dvakrat »padel« na testu strokovne usposobljenosti, ter zaposlitev sina podpredsednika stranke Desus, Aleksandra Geržina, brez razpisa. Kot nam je uspelo izvedeti, naj bi Geržina zaradi tega celo tožil državo, a je sodišče razsodilo v korist ministrstva. »Negativna kadrovska selekcija je postala pravilo,« je ob tem dejal Balažic.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

V nadaljevanju je navedel, da je Erjavec, medtem ko je sedel v vladi Bratuškove, dosegel, da se je hčerki predsednika ustavnega sodišča Ernesta Petriča Ani Polak Petrič klientelistično ustvarilo delovno mesto v Bruslju, kjer je služboval tudi njen partner. Na to mesto je bila izbrana, vendar je pozneje raje nasledila visokega predstavnika za nasledstvo Rudolfa Gabrovca. »Erjavec pri kadrovanju pozna dvoje meril, politično barvo in nepotistične povezave, ki mu prinašajo koristi,« je komentiral Balažic.

Opozoril je še, da je vlada v odhodu za veleposlanika na Dunaju izbrala dr. Andreja Rahtena iz stranke SDS, in to na predlog Erjavca, pa čeprav izbrani kandidat ni izpolnjeval merila 14 let posebnih delovnih izkušenj, s čimer je Erjavec po Balažicovih besedah kršil 27. člen zakona o zunanjih zadevah. Zakon naj bi kršil tudi pri primeru nekdanjega vodje vladnega urada za komuniciranje Anžeta Logarja (SDS), ki je postal diplomat, čeprav zakon v 45. členu izrecno prepoveduje, da bi bil diplomat tudi član politične stranke.  

Grega Wernig/KMA, Nikola Miljković/KMA
»Podobnih primerov lukrativnega delovanja kabineta ministra bi se našlo lepo število, predstavljam le vrh ledene gore,« je dodal Balažic in dodal, da za njegovimi navedbami stoji Sindikat slovenskih diplomatov. Za preverbo informacij smo se obrnili na sindikat, član izvršnega odbora Peter Golob pa je za Svet24 dejal, da vse navedbe, ki jih je dal Balažic, držijo. »V sindikatu smo že večkrat opozorili na nepravilnost, a vselej smo naleteli na gluha ušesa. Ministrstvo je bilo v primeru zaposlitve 30 oseb v to prisiljeno, saj so se bali tožb, ker so tem ljudem verižili pogodbe za določen čas in že s tem kršili zakonodajo,« je dejal Golob in pripomnil, da je bila o vseh nepravilnostih obveščena tudi predsednica vlade Alenka Bratušek: »Sam sem ji poslal najmanj dve elektronski sporočili, pa se ni zgodilo nič.« Dodal je še, da so se nepravilnosti dogajale tudi v preteklosti, »a do najhujših kršitev je prihajalo v času, ko je ministrstvo vodil Erjavec«. Slednji je vse obtožbe že ostro zanikal, prepričan je namreč, da gre le za reakcijo Balažica zaradi razrešitve in odpoklica iz Avstralije. A kot poudarjajo v sindikatu diplomatov, bo imenovanje oziroma neimenovanje Erjavca za zunanjega ministra pokazalo, ali se bo Cerar držal svojih etičnih in pravnih načel.