V nedavno ustanovljenem Sindikatu občin Slovenije (SIOS) so pred dnevi na občine, občinske uprave in podjetja v občinski lasti poslali prošnje, naj svoje zaposlene seznanijo z novim sindikatom in jih spodbudijo k včlanitvi. Da bi postali reprezentativen sindikat, se mora vanj včlaniti vsaj 15 odstotkov vseh zaposlenih na občinah oziroma občinskih podjetjih. Druga možnost pa je, da se SIOS pridruži eni izmed konfederacij sindikatov; v tem primeru bi se vanj moralo včlaniti deset odstotkov od okoli pet tisoč zaposlenih v občinah ali njihovih podjetjih. Za zdaj so po besedah predsednika SIOS-a Marka Korenjaka s prejetim odzivom zadovoljni. Ali jim bo uspelo pridobiti dovolj članov, pa bo po njegovih predvidevanjih znano v roku enega meseca.
SIOS so ustanovili, ker zaposleni v slovenskih občinah in podjetjih v občinski lasti do zdaj niso imeli svojega predstavnika, ki bi jih zastopal in varoval ter zagotavljal pravice, ki izhajajo iz delovnega razmerja, izpostavlja Korenjak in napoveduje, da se bo stanovski sindikat z vsemi močmi boril za zaposlene v občinah in njihovih podjetjih.
Ustanovitev sindikata je po njegovih besedah povezana tudi z aktualnimi razmerami. »Zaposlitve z napovedmi o združevanju in ukinjanju na občinah postajajo vedno bolj negotove, zaradi recesije se ukinjajo podjetja v občinski lasti, nižajo se plače in povečujejo pritiski na nižanje stroškov,« našteva Korenjak in dodaja, da so sindikat »želeli ustanoviti pred jesenskimi lokalnimi volitvami, saj se z vsakimi volitvami stanje v občinskih upravah spremeni. Včasih pa se dogajajo tudi pritiski na zaposlene, ki so v upravo prišli v mandatu prejšnjega vodstva, z namenom."