Finančna uprava računa tudi na 'špecanje' državljanov
Finančna uprava RS (Furs), ki je z današnjim začetkom uporabe novega zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno prevzela nadzor na tem področju, bo veliko pozornosti namenila tudi prijavam, ki jih pričakuje na posebnem elektronskem naslovu. Želi, da bi se ljudje zavedali negativnih posledic zaposlovanja in dela na črno.
Zaradi možnih kršitev bodo spremljali tudi nedovoljene oglase. Na področju dela na črno se bodo osredotočili na dejavnosti in vrste del, kjer je ob upoštevanju sezonskega značaja opravljanja dejavnosti možnost kršitev dela na črno večja. Gre npr. za inštrukcije, varstvo otrok, osebne trenerje, pomoč na domu, čiščenje, kozmetične storitve, prodajo cvetja in sveč, prodajo na sejmih, turistične vodnike. Na področju zaposlovanja na črno pa so takšne dejavnosti gradbeništvo, gostinstvo, fitnes, organizirana športna vadba, ...
Furs ob prevzemu velikega dela nadzornih nalog na področju preprečevanja dela in zaposlovanja na črno napoveduje večjo učinkovitost, ki da jo bo zagotavljal s prisotnostjo na terenu, osveščanjem zavezancev in širše javnosti o posledicah zaposlovanja in dela na črno, informiranjem o nujnosti legalizacije dejavnosti in strožjimi sankcijami za kršitelje. Prednosti finančne uprave so tudi večja prisotnost na terenu, in sicer 24 ur na dan vse dni v tednu, kar ima pomembne preventivne učinke, sporočajo.
Pomembno je, poudarjajo na finančni upravi, da se vsi zavedamo posledic dela in zaposlovanja na črno, predvsem posamezniki, ki v teh primerih niso ustrezno zavarovani in zaščiteni.
Ti namreč nimajo obveznega zdravstvenega zavarovanja, niso zavarovani za primer nezgode pri delu ali poklicne bolezni in ostanejo brez nadomestila v primeru nezmožnosti za delo. So brez pravice do odpravnine, letnega dopusta, regresa za letni dopust, regresa za prehrano, povrnitve potnih stroškov. Niso upravičeni do nadomestila za primer brezposelnosti, opravljeno delo se jim ne všteva v delovno dobo in se ne bo upoštevalo za pokojnino.
Podjetniki opozarjajo, da jim izvajalci, ki delajo ali zaposlujejo na črno, predstavljajo nelojalno konkurenco, poleg tega potrošniki ob najemanju tovrstnih storitev niso zaščiteni. Delo in zaposlovanje na črno imata negativne posledice tudi za državno blagajno in razdeljevanje socialnih transferjev, še sporočajo iz finančne uprave.