Zdenka Pikš iz Trbovelj mora tako na sodišču dokazovati, da je domačija, ki je v lasti družine že več kot sto let, v resnici njihova, ker jo je geodet enostavno prestavil na sosedovo parcelo. Sosed ji hišo zdaj prodaja, Zdenka pa je na poti do pravice prišla do šokantnih odkritij.
Domačija v Ravenski vasi številka 5 je že več kot stoletje v lasti družine Juvan, kot se je pred poroko pisala Zdenka Pikš. Ko jim je pred leti pisal sosed in jim ponudil, da jim domačijo proda za zajeten kup denarja, so najprej mislili, da gre za neslano šalo. A ko so v zemljiškem katastru ugotovili, da je geodet, ki je opravljal meritve po naročilu občine in omenjenega soseda, ustvaril novo parcelo in nanjo prestavil njihovo hišo, je vrag odnesel šalo.
S plombo so najprej preprečili prodajo, nato pa začeli raziskovati, kako je možno, da je geodetski dokument, ki se popolnoma razlikuje od dejanskega stanja, uradno veljaven. Na skici, ki so jo dobili na vpogled v katastru, je njihova hiša enostavno prestavljena, čez njo pa zarisana celo občinska cesta, ki v resnici poteka ob spodnjem robu hiše.
Sporne meritve je opravilo zasebno podjetje Zasavski geodetski biro, ki ima sicer izpolnjene vse zakonske pogoje za opravljanje svoje dejavnosti, a njihovega zaposlenega, Jakoba Avblja, ki je meritve dejansko opravil, boste zaman iskali v evidenci geodetov, ki jo vodi Inženirska zbornica Slovenije.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Če ste pomisli, da se da tako očitno napako, kot je risba, na kateri gre cesta kar čez hišo, enostavno odpraviti, ste se krepko zmotili. Zdenka Pikš je namreč podpisala zapisnik o opravljenih meritvah, ki mu skica ni bila priložena. Ker je bil upravni postopek speljan brez pritožb, je skica, čeprav prikazuje napačno stanje, postala pravno dejstvo. In tega se ne da spremeniti.
Da je prišlo do napak, so sicer ugotovili tudi na Inženirski zbornici Slovenije. V disciplinskem postopku zoper Petro Drobež, lastnico Zasavskega geodetskega biroja, je bilo namreč ugotovljeno, da oblike in sestavine elaborata niso skladne s Pravilnikom o urejanju mej ter spreminjanju in evidentiranju podatkov v zemljiškem katastru. Napake so po njihovem mnenju nastale tudi pri vodenju zapisnika, kjer so našli kar sedem hudih kršitev, zaradi katerih je prišlo do napačne parcelacije. Inženirska zbornica je v svoji odločbi tudi ugotovila, da je zaradi napak prišlo do spremembe lastniškega stanja.
Petri Drobež so naložili tudi kazen v višini 500 evrov. A geodetinja se je na odločbo pritožila, pritožbi je bilo ugodeno in postopek zoper njo miruje. Med iskanjem odgovora na to, kako je v pravni državi mogoče, da pride do take napake, se je Zdenka Pikš obrnila na Geodetsko inšpekcijo, kjer so ji odgovorili, da oni ne preverjajo, kako geodeti opravljajo svoje delo, temveč le, ali imajo za opravljanje svojega dela izpolnjene vse zakonske pogoje.
Podatki Inženirske zbornice Slovenije o napakah geodetov
Za svojo lastno evidenco je Inženirska zbornica določeno obdobje zbirala podatke o napakah geodetov. Podatki so strašljivi. Zbornica je ugotovila napake pri kar 254 podjetjih. Pri 11 odstotkih elaboratov je najdena vsaj ena pomanjkljivost. Ena tretjina vseh podjetij je pri Geodetski upravi dobila zavrnjenih več kot 20 odstotkov elaboratov, 26 podjetij pa je dobilo zavrnjenih več kot 50 odstotkov vseh oddanih elaboratov.
Obrnila se je na upravno sodišče, kjer so njen primer zvrnili, saj sodišče preverja le, če je bil postopek speljan v skladu z zakonom, ne pa tudi, če skice odražajo dejansko stanje. Elaborat bi morala preveriti Geodetska uprava RS, kjer pa so ga odobrili, ker je Zdenka Pikš podpisala zapisnik in se tako kot stranka v postopku strinjala z njim. A ponovimo: zapisniku sporna skica ni bila priložena.
Zdenka Pikš je želela tudi naročiti ponovne meritve zemljišča, a jih nihče noče izvesti. Meritve izvajajo namreč le zasebna podjetja, ta pa imajo pravico stranko tudi zavrniti. Tako so Zdenko vsi napotili na Zasavski geodetski biro, ki pa ji storitve noče narediti. Zdenka se je obrnila celo na poslance in ministra Sama Omrzela. Ta ji je obljubil pomoč, a na koncu je naši bralki preostalo le eno: na sodišču mora dokazati, da je hiša res njena. Postopek priposestvovanja zdaj teče, Zdenka Pikš pa je zaradi škandalozne napake že ob 15.000 evrov.