Slovenija

Partnerji ustanovili Slovenski gorskolesarski konzorcij

STA
18. 7. 2014, 17.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Predvsem z namenom, da bi združili interese po načrtnem razvoju gorskega kolesarstva v Sloveniji, je deset partnerjev ustanovilo Slovenski gorskokolesarki konzorcij, je danes na Ravnah na Koroškem povedal predstavnik konzorcija Peter Zajc. Mežiška dolina sicer do naslednje nedelje gosti gorskokolesarski festival z udeleženci iz najmanj 11 držav.

Zajem zaslonske slike
Slovenski gorskokolesarski konzorcij je ustanovilo deset partnerjev, ki predstavljajo večino podpisnikov pisma o nameri za sodelovanje. Podpisniki konzorcijske pogodbe, ki je trenutno še v fazi podpisovanja, so Kolesarska zveza Slovenije, KGK Volja - Slovenski gorniški klub Skala, Regionalna destinacijska organizacija Gorenjska, LTO Posočje, Zavod za turizem Maribor-Pohorje, Regionalna razvojna agencija (RRA) Koroška, GIZ Pohodništvo in kolesarjenje, GIZ Združenje slovenskih žičničarjev, Zavod Aliansa in Zbornica gorskih centrov pri GZS. Pogodbeni partnerji se strinjajo, da je eden ključnih namenov ustanavljanja konzorcija združevanje moči pri razvoju gorskega kolesarstva kot družbeno pomembne dejavnosti v naravnem okolju.

Z združevanjem organizacij, ki se ukvarjajo z gorskim kolesarjenjem kot športno, rekreativno, tekmovalno in turistično dejavnost, pa konzorcij postaja najpomembnejši sogovornik pri oblikovanju politik razvoja na nacionalni ravni, pravi Zajc iz RRA Koroška. Kot je še povedal, jih je ravno dogajanje ob sprejemanju novele zakona o ohranjanju narave združilo v prepričanju, da so lahko le skupaj močan sogovornik proti drugim lobijem in pritiskom. Poudaril je, da je največji problem gorskega kolesarjenja ta, da se dotika več področij in je zato nujen medsektorski pristop, za kar si bo konzorcij prizadeval. Ob robu predstavitve gorskokolesarskega konzorcija so danes na Ravnah na Koroškem organizatorji predstavili 2. gorskokolesarski festival Black Hole Bike Fest, ki se začenja zvečer z uvodno dirko tekmovanja Enduro po ravenskih mestnih ulicah in nadaljuje v soboto v Jamnici ter nedeljo za najboljše v rovih mežiškega muzejskega rudnika.

Del festivala predstavlja maraton Črna luknja naslednjo soboto, vmes pa ves teden in še naslednjo nedeljo pripravljajo številne vodene ture, teste koles, izobraževalni program in številne spremljevalne dogodke. Udeleženci Enduro tekmovanja prihajajo iz skupno 11 držav, doslej pa je prijavljenih več kot sto tekmovalcev, ki so nastanjeni pri različnih ponudnikih v Mežiški dolini. Organizatorji tekmovanja si želijo, da bi to postal "butični festival", da bi udeleženci na Koroško prišli za več dni. Namen festivala je Koroško umestiti kot gorskokolesarsko destinacijo.