Obnova dva kilometra dolgega odseka regionalne ceste Ruše - Puščava se je začela marca lani in bi morala biti končana najkasneje novembra lani. Dela so se takrat res končala, a brez izvedbe zaključne plasti na cestišču, ki jo v Rušah še danes čakajo.
Cesta je prevozna, a ima še vedno status gradbišča, zato se je mora linijski avtobusni promet izogibati. Čeprav vodi mimo najpomembnejših institucij na vasi, tudi osnovne šole, ni opremljena s cestnimi oznakami in zato predstavlja nevarnost za udeležence v prometu, še posebej pešce in kolesarje.
Ker je cestišče brez zaključnega sloja, se kljub obnovi sproti uničuje, še posebej med izvajanjem zimske službe, je na današnji novinarski konferenci povedal podžupan Razpet, ki izhaja iz lokalne pobude Združena akcija (ZA). Po njegovih besedah je občina svoj del obveznosti v celoti izvedla. Celoten projekt obnove ceste je ocenjen na nekaj manj kot 1,8 milijona evrov, od tega naj bi občina prispevala skoraj 400.000 evrov, ostalo država.
Razpet je na današnji novinarski konferenci opozoril tudi na problematiko dotrajanega mostu čez reko Dravo, ki povezuje Ruše s Selnico ob Dravi. Kot je dejal, most kljub večkratnim pozivom lokalne skupnosti Direkciji RS za ceste propada in med drugim z luknjami na pločniku postaja smrtno nevaren za pešce. Minuli konec tedna je skupina kakih 40 občanov in občank izvedla na mostu najnujnejša dela.
Na Direkciji RS za ceste odgovarjajo, da so bili zaradi rebalansa proračuna za leto 2014, s katerim so bila direkciji odvzeta vsa finančna sredstva za izvajanje investicij, ki niso sofinancirana s sredstvi EU, prisiljeni ustaviti izvajanje vseh gradbenih del v okviru "neevropskih" investicij. "Zaradi pomanjkanja finančnih sredstev je Direkcija RS za ceste z izvajalci na 21 odprtih gradbiščih podpisala anekse o podaljšanju pogodbenega roka izvedbe, da bo lahko po prejetju sredstev čim hitreje nadaljevala z deli. Občina Ruše edina izmed sofinancerjev aneksa ni podpisala, zato so 1. junija prenehale veljati vse pogodbene obveznosti naročnika, sofinancerja in pogodbenega izvajalca del," so pojasnili.
Za dokončanje del manjka nekaj manj kot 347.000 evrov. "Glede na to, da so pogodbene obveznosti prenehale veljati, bo morala Direkcija RS za ceste potem, ko bodo v proračunu zagotovljena sredstva za dokončanje projekta, najprej izvesti postopek javnega naročila za izbiro novega izvajalca, ki bo izvedel potrebna dela," so še povedali na direkciji.
Ob tem so napovedali, da bo zaradi zagotavljanja prometne varnosti do dokončanja del na tej cesti vzpostavljena delna zapora z označbami gradbišča. Za varnost pri osnovni šoli pa bo poskrbljeno z izvedbo začasnega prehoda za pešce, ki bo označen s primerno začasno vertikalno prometno signalizacijo.
Razpet je ogorčen, ker država ne spoštuje pogodb, ki jih je podpisala. "Nam je prvi in edini interes, da se to dokonča. Največja želja nam je, da najdemo dialog in rešitev. V kolikor pa do te rešitve ne bo prišlo, smatramo, da smo odgovorni za to, da opravimo naslednje korake," je poudaril in državni strani postavil rok 60 dni za dosego sporazumne rešitve. V nasprotnem primeru bodo po njegovih besedah vložili odškodninske tožbe zoper državo in kazenske ovadbe zoper odgovorne uradnike.