Slovenija

Zemljarič zanika vlogo pri poslu nakupa operacijskih miz

STA
23. 6. 2014, 16.44
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Janez Zemljarič je odločno zanikal "kakršno koli, še posebej pa ključno vlogo" pri sklepanju posla med družbo Medicoengineering in UKC Ljubljana glede operacijskih miz, vključno s sklenitvijo poravnave. Prepričan je, da so se sile, ki si že dlje časa prizadevajo blatiti njegovo dobro ime, očitno spustile v nov poizkus diskreditacije.

Kriminalisti so namreč minuli teden opravljali hišne preiskave, v katerih so preiskovali sume korupcijskih kaznivih dejanj v zdravstvu. Obiskali so pet naslovov, tudi Zemljaričev dom in sedež njegovega podjetja ETI-PAR, za nekaj ur pa so Zemljariča tudi pridržali.

Sporen je posel Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana s podjetjem Medicoengineering. UKC je namreč leta 2002 od Medicoengineeringa oz. njegovega predhodnika Aico-Med brez javnega razpisa kupil 38 operacijskih miz. Vrednost posla je bila 1,1 milijarde tolarjev (danes štiri milijone evrov). Pri tem naj bi opremo preplačali za 600 milijonov tolarjev.

UKC Ljubljana je nato tožil Medicoengineering, zahtevali so ničnost pogodbe in začasno odredbo o prenehanju odplačevanja dolga. Tožbo je leta 2009 sprožil prav sedanji v. d. generalnega direktorja UKC Ljubljana Simon Vrhunec. Nato sta se UKC in Medicoengineering leta 2011 poravnala. Poravnava je bila vredna 530.000 evrov, Medicoengineering pa je ta znesek poravnal s servisiranjem opreme.

Po pojasnilih kriminalistov je odgovorna oseba tega javnega zavoda leta 2011 zlorabila zaupanje, ko je sklenila sodno poravnavo z enim od dobaviteljev zdravstvene opreme. Po nagovarjanju in vplivanju dveh izmed osumljenih oseb je ta odgovorna oseba pristala v sodno poravnavo v zameno za odstop od kazenske ovadbe, ki je bila vložena v neki drugi zadevi, a je bila prav tako vezana na omenjeni javni zavod in javno naročilo. S tem naj bi bil javni zavod oškodovan za 1,1 milijona evrov.

Zemljarič je prepričan, da so se sile, ki si že dlje časa vztrajno in aktivno prizadevajo blatiti njegovo dobro ime in delo in mu na različne načine škodovati, "očitno spustile v nov poizkus moje osebne diskreditacije in onemogočanja".

A Zemljarič zanika kakršno koli vlogo pri sklepanju v letu 2002 začetega posla, vključno s sklenitvijo poravnave. "Pojasnjujem, da sam nisem sodeloval na kakršnih koli sestankih v zvezi z navedenim poslom, da s tem v zvezi nikoli nisem dajal nikakršnih predlogov ali navodil ter da mi niso znane okoliščine sklepanja navedene poravnave in v enaki meri tudi ne vsebina le-te. Sam tudi nikoli nisem na kakršen koli način vplival na ravnanja in dejanja Simona Vrhunca ne v zvezi s sklepanjem zadevne poravnave niti glede kateregakoli drugega pravnega posla in navedeni osebi nikoli nisem dajal kakršnih koli navodil," je Zemljarič zapisal v odgovoru na poročanje medijev o aferi.

Ob tem je dodal še, da ne more in ne bo sprejel zaključkov in konstruktov tožilstva, na podlagi katerih je bila izdana odredba o hišni preiskavi.

Prav tako poudarja, da ga ne Borut Miklavčič ne kdo drug nikoli ni seznanil z začetkom, potekom ali zaključkom kakršnega koli sodnega postopka, ki naj bi ga zoper njega sprožila zgoraj navedena gospodarska družba.

Med predhodnimi poizkusi izpostavlja sklicevanje številnih nujnih sej državnozborske komisije za peticije ter "javno angažiranje nekaterih samooklicanih raziskovalcev polpretekle zgodovine", tudi ta, zadnji poizkus po njegovih besedah vzbuja občutek, "da se v povsem nedopustne namene ponovno zlorabljajo nekatere temeljne institucije pravne države, med njimi tožilstvo, policija ter sodišča".