Taki primeri so nedopustni
Piše: Kristina Valenčič (DL)
Tudi sama sem mamica treh otrok, zato povsem razumem žalost, ogorčenje in bes mamice malega Reneja. Otroci so naše največje bogastvo in naša radost, zato smo starši zanje pripravljeni storiti vse – iti tudi na drugi konec sveta v upanju, da jim tam lahko nekdo pomaga.
Nedopustno je, da se v zdravstvenem sistemu, kakršnega imamo v Sloveniji, dogajajo take zgodbe. Še manj je sprejemljivo, da se zdravstveni strokovnjaki odzovejo šele po pritisku javnosti.
O navedenem primeru poznam dejstva in informacije le iz medijev. Če vse to drži, potem zdravniki in ZZZS svoje naloge niso odgovorno izpeljali. Staršem bi morali predstaviti različne možnosti zdravljenja, tudi v tujini, ZZZS pa bi moral kot varuh zdravstvene blagajne zahtevati ali pa sam pridobiti tudi druge ponudbe, glede na to, da sta se strokovni mnenji tako zelo razlikovali. Od državljanov ne smemo zahtevati ali pričakovati, da bodo sami brskali po spletu in iskali načine, kako lahko uveljavljajo svoje pravice. Slovenci smo, kot že nekajkrat v preteklosti, tudi v tem primeru stopili skupaj in pokazali izjemno solidarnost in srčnost. In ravno to – srčnost – pričakujemo Slovenci poleg vrhunskega znanja tudi od zdravnikov. Ta primer je znova pokazal na anomalije v našem zdravstvenem sistemu, ki nujno kličejo po temeljiti reformi.
V Državljanski listi smo si ves čas tega mandata prizadevali, da bi prišlo do nujnih sprememb na področju zdravstvene dejavnosti in samega financiranja zdravstva, a žal nismo bili uspešni. Če nam je med koalicijskimi partnerji uspelo doreči končni cilj, so bile poti do tam preveč različne, zato nam potrebnih sprememb ni uspelo realizirati. Delovanje v škodo pacientov, v škodo zdravstva in v škodo javnih financ se mora končati. Gospod Fakin – kje so standardi in normativi?
Piše: Iva Dimic (NSi)
Stanje zdravstvenega sistema je zelo resno, agonija zdravstva pa se vleče že več let. Jasno je, da zdravstvo potrebuje takojšnjo skrbno, temeljito, modro in konkretno prenovo. Vse napredne evropske države so že pred desetimi leti ugotovile, da se medicinska znanost razvija tako hitro, da javno zbranega denarja za vse sodobne možnosti odkrivanja bolezni in zdravljenja preprosto ni več in da je treba dodati sredstva iz zasebnih virov. V Novi Sloveniji se zavzemamo za celovito ureditev problematike zdravstva, zaradi česar moramo najprej pogledati, koliko denarja imamo sploh na voljo. Dopolnilno zdravstveno zavarovanje ne ustreza več zahtevam sodobnega zdravstvenega sistema, zato je treba narediti jasen seznam storitev, ki se krijejo iz posameznega zavarovanja, in s tem seznaniti zavarovance.
Trenutni sistem dogovarjanja programa zdravstvenih storitev je tak, da se ZZZS in izvajalec dogovorita za program, ki se v letu lahko izvede. Ker dogovorjeni program ni usklajen s potrebami zavarovancev, prihaja do nevzdržnih čakalnih dob, in zdi se, kot da je ZZZS v interesu, da se nič ne spremeni. To se je še posebej izkazalo v odmevnem primeru dečka Reneja. Če pustimo ob strani dejstvo, kateri zdravniki imajo bolj prav, so se pokazale vse slabe strani zdravstvenega sistema. Žal je bilo treba izvesti močan pritisk javnosti, da so se začele iskati vse možnosti zdravljenja in plačila. Ko smo bili še v vladni koaliciji, je vlada februarja 2013 sprejela sklep, kjer je naložila generalnemu direktorju ZZZS, da pripravi in objavi standarde in normative. Žal na to dejanje g. Fakina še vedno čakamo. Želim si, da bi zdravstveni sistem čim prej ozdravili in takšnih zgodb ne bi več bilo.