Slovenija

Erjavec glasovanje o zaupnici Bratuškovi označil za povsem nesmiselno

STA/J.P.
4. 4. 2014, 15.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Prvak DeSUS Karl Erjavec napoved premierke Alenke Bratušek o vložitvi zaupnice ocenjuje kot nepotreben korak. Če se bo namreč koalicija v nedeljo dogovorila o potrebnih ukrepih za zapolnitev proračunske vrzeli, je glasovanje o zaupnici nesmiselno, v nasprotnem primeru pa vlada "tako in tako pade". V ozadju tega so po njegovih besedah razmere v PS.

Mediaspeed

Če se bomo v nedeljo predsedniki koalicijskih strank dogovorili o virih za pokritje proračunskega izpada v višini 200 milijonov evrov, potem postane glasovanje o zaupnici v DZ povsem nepotrebno in nesmiselno, pravi Erjavec, ki se sicer mudi v Atenah. Ob tem dodaja, da je verjetno v ozadju nekaj drugega: razmere v PS.

Po njegovi oceni bi bilo od glasovanja o zaupnici, ki vedno odmeva širše - tudi mednarodno, v Bruslju in na finančnih trgih - bolje, če bi premierka napovedala kongres PS že v tem mesecu, na njem pa bi razčistili, kdo pravzaprav vodi to stranko in kdo je najmočnejši politik v njej.

Erjavcu se zdi zaupnica nesmiselna, tudi če je premierka ne bi vezala na zakon za izvedbo ukrepov, potrebnih zaradi izpada proračunskih prihodkov po padcu zakona o davku na nepremičnine.

"Na sploh ima koalicija vedno zadosti glasov, da podpre vsako odločitev vlade v DZ. Ne razumem, zakaj se je odločila za ta korak. Mislim pa, da ni koristen za Slovenijo in slovensko politiko. Povsem jasno je, da če ne bomo našli virov za 200 milijonov evrov, to pomeni, da te vlade ni več in sploh ni treba vezati zaupnice," je še poudaril Erjavec.

Ob robu seje DZ se je odzval tudi vodja poslancev DeSUS Franc Jurša, ki pa pravi, da je v tem trenutku težko govoriti o tem, ali bo stranka zaupnico podprla ali ne, saj da zadeve še niso obravnavali. Meni pa, da Bratuškova še vedno uživa zaupanje DeSUS, ki je "za zdaj še trden člen koalicije".

Premierka je namreč danes napovedala, da namerava z glasovanjem o zaupnici preveriti podporo v DZ, a bo z vložitvijo počakala na nedeljski sestanek koalicije. Na kaj bo zaupnico vezala, ni konkretno odgovorila. Kot je dejala, morda na zakon za izvedbo takrat dogovorjenih ukrepov, ki so potrebni zaradi izpada proračunskih prihodkov po padcu zakona o davku na nepremičnine. Mogoče pa jo je vložiti tudi tako, da je ne vežeš na nič, je dejala.

Bratuškova bo sicer izvršnemu odboru PS predlagala tudi čimprejšnji sklic kongresa stranke, na katerem bo kandidirala za predsednico stranke. Kot njen protikandidat bo vnovič kandidiral tudi prvi predsednik PS Zoran Janković.

Če bi Janković zmagal na kongresu, pa to po Jurševih zagotovilih pomeni napoved razpada vlade in predčasne volitve.

Erjavec je medtem danes komentiral tudi izjave predsednika največje opozicijske stranke SDS Janeza Janše, da v primeru zmage na naslednjih volitvah k sodelovanju ne bodo povabili DL ali DeSUS, saj da ne želijo žitnic polniti z glodalci, ki sproti uničujejo pridelek.

Ta način komuniciranja ni primeren in dela veliko škode v slovenski politiki, je povedal Erjavec. Dodal je, da sicer razume, da je Janša zelo zagrenjen, ker je v sodnih postopkih. "Mislim, da je ta njegova primerjava z glodalci bolj izraz neke grenkobe," je menil.

Ob tem je Erjavec napovedal, da v primeru zmage stranke SDS na volitvah, če bo on takrat še predsednik DeSUS, ni možnosti, da bi sodelovali s SDS v koaliciji, tudi "zaradi takšne retorike, ki je zelo nekulturna".