Slovenija

Slovenska vojska ne ovira delovanja Letališča Portorož

STA/mv
4. 4. 2014, 16.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Za potrebe Slovenske vojske (SV) bo zračni promet na območju Postojne letos zaprt predvidoma do 250 ur, možno pa da tudi manj, pojasnjujejo v SV. Prepričani so, da zapiranje, ki je ponavadi omejeno le na območje, kjer vadijo kopenske vile, ne ovira delovanje Letališča Portorož.

Arhiv Svet24

Vojska zračni prostor nad Počkom pri Postojni občasno zapira ob vajah. Kot je danes povedal poveljnik 15. polka vojaškega letalstva Bojan Brecelj, je to zaradi varnosti. To pa jezi okoliška letališča, ki opozarjajo, da s tem ovirajo njihovo delovanje. Brecelj je pojasnil, da imajo zračni prostor nad Počkom oziroma Postojno razdeljen na več območij in ga zapirajo glede na potrebe. Prvo območje, imenovano R-4, zapirajo pri usposabljanju kopenskih sil, ko te streljajo z minometi ali artilerijo. Zaprtje tega območja pa po Brecljevih besedah ne vpliva ne delovanje postojnskega letališča. 
Območje R-5 (ko zaprejo območje R-5, je avtomatično zaprto še območje R-4) zapirajo ob preletu pilatusov, kar pa že omejuje delovanje omenjenega letališča. Površina z zaprtim zračnim prostorom se poveča, ko vanjo vključijo še območja R-6, a to se dogaja le ob mednarodnih vajah, v katerih uporabljajo večja letala.

Območje letos zaprto predvidoma 20 ur

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Z zaprtjem območja R-6 se zapira priporočljivo vizualno pot, je priznal Brecelj, a se kljub temu še vedno omogoča pretok sever-jug, je dodal. Zaprtje tega dela poti let do Portoroža po njegovem podaljša za povprečno pet minut. Območje R-6 bo letos skupno predvidoma zaprto 20 ur, večinoma pa je zaprto območje R-4. Poudaril je, da za nujne primere, kot so nujni medicinski prevozi, zračni prostor vedno odprejo, en tak primer se je zgodil nedavno. Obenem zračnega prostora nikoli ne zapirajo ob koncih tedna in poletnih mesecih, ko je na postojnskem in portoroškem letališču največ prometa, prav tako pa zračni prostor ni zaprt ves dan, ampak le nekaj ur skupaj. Poleg tega število ur zaprtega zračnega prostora že več let upada. Leta 2010 so našteli 496 ur, leta 2012 279, lani pa komaj 116. Letos SV v sodelovanju z zaveznicami na domačih tleh čakajo štiri večje vaje, nekatere bodo štele tudi do 1000 sodelujočih, a vse ne predvidevajo zapiranja zračnega prostora, pa je povedal načelnik štaba v Generalštabu SV David Humar. Prav tako vse vaje po Humarjevih besedah ne bodo potekale na Počku, saj so ga želeli razbremeniti. 

Želijo normalno rešitev

Na današnjo novinarsko konferenco so povabili tudi direktorja Aerodroma Portorož Roberta Krajnca in predsednika Aerokluba Postojna Mihaela Matevžiča. Krajnc jim je sporočil, da ne bo sodeloval pri promocijskem dogodku SV, Matevžič pa je prišel in novinarjem dejal, da napovedanih 250 ur zračne zapore predstavlja oviro za njihovo delovanje. 
Želijo si, da bi se končno usedli za mizo in težavo razrešili "na en normalen način". Zadnje čase so v kontaktu, je dejal Matevžič, ki želi, da bi njihov aeroklub čim bolj neovirano deloval.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja