Slovenija

Nelegalni silosi podjetja Agropromet na Zgornjem Brniku pred rušenjem

STA/M.J.
15. 10. 2013, 15.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Gradbeni inšpektor je za danes načrtoval rušenje skladišča, ki ga ima podjetje za odkup in prodajo žitaric Agropromet na Zgornjem Brniku. Vendar je lastnik in direktor podjetja s sedmimi zaposlenimi rušenje z zaprtjem dovozne poti preprečil. Deset let stari objekt naj bi bil tik pred legalizacijo.

Zajem zaslonske slike

Kot pojasnjuje Tomaž Plevel, ki je Agropromet ustanovil leta 1990, so se v podjetju dlje časa spopadali s prostorsko stisko. Leta 2003 pa je na kmetijskem zemljišču dobil priložnost za gradnjo silosov za žita, za kar je bil takrat potrebna le lokacijska informacija. Na njeni podlagi je postavil silose, ki pa so po spremembi zakonodaje postali črna gradnja.

Vse od leta 2006 se trudi, da bi silose, ki jih je sčasoma sicer povečal in pokril s skupno streho, legaliziral. Rešitev naj bi predstavljal 29. člen zakona o prostorskem načrtovanju, ki pa je zadržan in se ne izvaja. Bolj verjetna je zato rešitev objekta s pridobitvijo gradbenega dovoljenja, ki bi ga omogočal občinski prostorski načrt. Ta naj bi bil po večletni pripravi, pri kateri sta težave povzročali območja Krvavca in letališča, tik pred sprejetjem.

Vendar je vprašanje, če bo skladišče, ki je po besedah Plevela življenjskega pomena za delovanje podjetja, do tedaj obstalo. Glede nedovoljene gradnje treh koritastih silosov in nadstrešnice je gradbeni inšpektor po uradni dolžnosti namreč odredil zakonsko predpisane ukrepe. Plevel je v postopku neuspešno uveljavljal redna in izredna pravna sredstva, zavrnjeni so bili tudi njegovi štirje predlogi za odlog rušenja.

Odločba in sklep o dovolitvi izvršbe sta tako pravnomočna in za 1. oktober je bilo načrtovano rušenje. Ker je lastnik tedaj sam začel odstranjevati objekte, je bila prisilna izvršba začasno prekinjena. Vendar objektov ni v celoti odstranil, zato bi se izvršba danes nadaljevala, a je Plevel s svojo mehanizacijo in ob pomoči kooperantov zaprl dovozno pot do silosov ter tako preprečili dostop rušilnim strojem.

Plevel je tako za danes sicer preprečil rušenje, vendar se bo prisilna izvršba nadaljevala brez predhodnega opozorila. "Zaradi oviranja posameznikov je bilo potrebno izvršbo začasno prekiniti in se bo nadaljevala vse do vzpostavitve zakonitega stanja, kar v obravnavanem primeru pomeni odstranitev nelegalnih objektov," so za STA pojasnili na Inšpektoratu RS za promet, energetiko in prostor.

Plevel medtem še vedno skuša doseči odlog izvršbe, a na inšpektoratu pojasnjujejo, da to ni možno, saj so bili že zavrnjeni predlogi inšpekcijskega zavezanca, njegovega pooblaščenca in podjetja glede odloga izvršbe. Gradbeni inšpektor bi postopek in izvršbo lahko zaključil le v primeru vzpostavitve zakonitega stanja, kar predstavlja pridobitev pravnomočnega gradbenega dovoljenja.

Agropromet, kmetijstvo in trgovina, je sicer uspešno podjetje, ki je lani zabeležilo 4,7 milijona evrov prihodkov in 100.000 evrov čistega dobička. V podjetju je sedem redno zaposlenih in štirje zunanji sodelavci.