Obredno kamenjanje treh kamnitih stebrov, ki poosebljajo hudiča, se bo nadaljevalo vse do petka.
Običaj je simbolična ponazoritev Abrahamovega kamenjanja hudiča na treh mestih, na katerih naj bi se hudič pojavil, da bi biblijskega patriarha poskušal prepričati, naj se ne pokori zahtevi Boga po žrtvovanju sina Izaka.
V ponedeljek so se romarji povzpeli na goro Arafat, kjer so molili. Po sončnem zahodu so se odpravili v Muzdalifah, ki se nahaja med Mino in Arafatom, kjer so nabrali kamenje za obmetavanje "hudiča". Danes so v skupinah nadaljevali pot v Mino, ker poteka obred kamenjanja.
V preteklosti je bilo dogajanje v Mini najbolj nevaren del hadža, saj so ga pogosto zaznamovali panika, poškodbe romarjev ter tudi požari v taborih. A v zadnjih letih so savdske oblasti poostrile varnostne razmere, med drugim s prepovedjo kuhanja v taborih, prav tako pa so razširile območje kamenjanja, da bi preprečile gnečo.
Letos se je hadža udeležilo okoli 1,5 milijona romarjev. V primerjavi z lanskim letom se je število prepolovilo, tudi zaradi grožnje širjenja virusa Mers, ki je v Savdski Arabiji terjal že 51 življenj. Savdske oblasti so število tujih romarjev znižale za 21 odstotkov, število dovoljenj za domače romarje pa za polovico.
Muslimanski romarji kamenjajo hudiča
Okoli 1,5 milijona muslimanskih romarjev z vsega sveta je danes v Meki simbolično kamenjalo hudiča. Kamenjanje označuje začetek kurban bajrama - praznika žrtvovanja, ki ga muslimani praznujejo ob izpolnjevanju hadža, tradicionalnega romanja v Meko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.