Slovenija

Bratušek: rezultati boja proti sivi ekonomiji od julija so optimistični

STA/M.J.
23. 9. 2013, 14.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Smo prva vlada, ki se je problema sive ekonomije resno lotila, je v DZ izpostavila predsednica vlade Alenka Bratušek. Pojasnila je, da so od začetka julija inšpektorji opravili 14.000 pregledov na terenu ter da so rezultati razlog za optimizem. Uradni rezultati bodo znani novembra, če ne bodo primerni, bo sledila uvedba davčnih blagajn.

Mediaspeed

Bratuškova je tako odgovorila na vprašanje Matjaža Hana iz vladne SD, ki je premierko spraševal, kakšni so načrti vlade glede boja proti sivi ekonomiji in kateri so nadaljnji ukrepi pri zagonu gospodarske rasti.

Ob začetku je najprej pojasnila, da tudi Pozitivna Slovenija nasprotuje enostranskim posegom v minimalne plače, ter da je to še eden od ukrepov, ki se pojavlja v javnosti brez kakšnih vnaprejšnjih dogovorov.

Glede posebnega računalniškega programa, ki je bil uveden z začetkom julija, je poudarila, da so v poletnih mesecih inšpektorji spremljali predvsem gostinske dejavnosti, aktivnosti pa bodo nadaljevali tudi na drugih področjih. "Imamo konkretne rezultate, ki so po naši oceni zelo dobri, so razlog za optimizem. Za tiste, ki delajo trimesečne obračune, bodo rezultati znani novembra. V kolikor rezultat ne bo primeren, bo sledila uvedba davčnih blagajn," je poudarila.

Ob tem je izpostavila, da so tako davčne blagajne kot program samo orodje inšpektorjem, da lahko izvajajo nadzore, eden od ukrepov pa bo tudi povečanje pooblastil inšpektorjem.

"Tu je veliko prostora za nove javnofinančne prihodke. Tudi ta del boja proti sivi ekonomiji lahko pripomore k hitrejši in lažji konsolidaciji javnih financ," je prepričana premierka.

Glede neposrednih tujih investicij bodo pripravili eno vstopno točko, drug ukrep je odprava administrativnih ovir. V roku enega meseca naj bi vlada imela nabor soglasij, ki bi jih lahko poenostavili oz. celo ukinili. Tako bodo prišli do skrajšanja določenih rokov. Vlada želi najti možnost dodatnih olajšav za podjetja, ki bodo odpirala nova delovna mesta in za tista, ki bodo povečevala dodano vrednost.

"Z bojem proti sivi ekonomiji mislimo maksimalno resno. Nov zakon o delu na črno naj bi bil sprejet do konca leta, predvidene so odškodnine za črne gradnje, poostren nadzor pri črni sečnji lesa, nadzor pri varni in kakovostni hrani in drugi ukrepi," je pojasnila Bratuškova.

Estrada