Slovenija

Granato varno odstranili iz Soče

STA/M.J.
16. 8. 2013, 13.35
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Pripadniki Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimimi ubojnimi sredstvi so dopoldne iz Soče varno odstranilo 350-kilogramsko topovsko granato iz prve svetovne vojne.

Zajem zaslonske slike

Preventivno so evakuirali okoli 35 krajanov, sama akcija pa je potekala po načrtu in brez težav, prav tako ni bilo nevšečnosti z morebitnimi radovedneži, je povedal Darko Zonič. Zaradi odstranjevanja topovske granate italijanske izdelave iz Soče pri Kajak centru v Solkan je poleg evakuacije domačinov veljala tudi prepoved vstopa na območje med 7. in 12. uro. Pri odstranjevanju granate so sodelovali tudi gasilci, policisti, potapljači in osebje nujne medicinske pomoči.

Na granato so naleteli pred približno desetimi dnevi med iskanjem pogrešane osebe, je za STA pojasnil vodja Državne enote za varstvo pred neeksplodiranimimi ubojnimi sredstvi (NUS) Darko Zonič. Sledila sta natančen ogled in identifikacija ubojnega sredstva. Zaradi velikosti granate in dejstva, da je ležala v reki, pa so kaj kmalu ugotovili, da bodo potrebni dodatni varnostni ukrepi, je dodal Zonič.

Največ težav bi lahko po njegovi oceni nastalo prav v času, dokler je bila granata v vodi: "Vemo, da je Soča deroča reka, treba je spoštovati njene zakonitosti." Tako so se s Soškimi elektrarnami dogovorili, da so v času odstranitve topovske granate zadrževali vodo, poleg potapljačev pirotehnikov pa sta bila dodatno v pripravljenosti še potapljača reševalca.

Glede na konfiguracijo terena je bilo treba na rečnem bregu proti naselju izseliti osem hiš oz. 35 ljudi, v smeri proti solkanskemu mostu pa je varnostna razdalja v rečnem koritu znašala 800 metrov. Sam izvlek granate je sicer potekal tako, kot so si zamislili in brez težav, je poudaril vodja NUS.

Težav z radovedneži, ki bi prišli na območje v času operacije, ni bilo, saj sta tako slovenska policija na naši strani meje kot italijanska policija na drugi strani stalno budno nadzorovali potek dogodkov, je še dodal Zonič.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu