Praznik Marijinega vnebovzetja je zaznamovalo lepo število romarjev, ki so se udeležili maš v romarskih središčih. Samo v narodnem svetišču pri baziliki Marije Pomagaj se je do konca osrednje slavnostne maše ob velikem šmarnu zbralo več kot 4000 ljudi iz vse države. Prisluhnili so besedam ljubljanskega pomožnega škofa Antona Jamnika, ki je v času aktualnih težav v družbi in Cerkvi izpostavil pomen upanja oziroma prepričanja, da ima vse na svetu svoj smisel.
Novi predsednik škofovske konference Andrej Glavan je maševal na Zaplazu. Nikakor ni mogel mimo zadnjih dogodkov v škofijah po Sloveniji in za napake okrivil kar satana. Dejal je, da satan izrablja napake odgovornih ene od škofij za napad na celotno slovensko Cerkev. Med krivci za to je navedel satana in medije. "Rdeči zmaj vztrajno napada," je položaj primerjal s svetopisemsko legendo, v kateri se žena z detetom bori z zmajem. Glavan poudarja, da napake ene ne morejo biti grehi vseh škofij. Kot je omenil, sta ljubljanski in mariborski nadškof, Anton Stres in Marjan Turnšek, z odstopom sprejela objektivno odgovornost za finančni polom. "Škofje in duhovniki smo vzeti izmed ljudi. Nismo brez napak, a vendar skušamo nesebično služiti Cerkvi in vam, dragi verniki," je še dejal.
Tudi celjski škof Stanislav Lipovšek, ki začasno vodi mariborsko nadškofijo, se v svojem nagovoru zbranim v Petrovčah ni izognil nedavnim spremembam v vrhu slovenske Cerkve. Vernike je prosil, da njega in njegove sodelavce podpirajo z molitvijo, da bodo rešili, kar se rešiti da.
V nagovoru med mašo na Zaplazu na predvečer praznika pa je kardinal Franc Rode spregovoril tudi o širjenju nestrpnosti in sovraštva do vernih pri nas. To se po njegovih besedah kaže tudi z nenehnimi zahtevami po ločitvi države od Cerkve, pri čemer gre za poskus utišanja Cerkve v javnosti. "Nič nimamo proti ločitvi v smislu avtonomnosti države in Cerkve vsake na svojem področju, ne moremo pa sprejeti interpretacije ločitve kot izločenosti vere iz javnega življenja," je dejal. Ob tem je poudaril, da je krščanstvo povsod priznano kot temelj narodne kulture in evropske civilizacije, od Rusije do Slovaške in Hrvaške, le pri nas ne. Pred leti po njegovih besedah tega sovraštva ni bilo. "Danes pa se zdi, da je namesto nujnega reševanja perečih gospodarskih težav v ospredju dnevne politike želja po utišanju in izločitvi katoličanov iz javnosti," je dejal in ob tem omenil napovedano spremembo zakona o verski svobodi in predloge k obdavčitvi prostorov za verske obrede.
4000 vernikov se je na Brezje pripeljalo s 1350 avtomobili in tremi avtobusi, nekateri so na Brezje priromali peš ali prikolesarili. Med zbranimi na slovesnem bogoslužju pa tokrat ni bilo vidnejših političnih predstavnikov.
Marijin praznik vsako leto obeležujejo tudi Romi, ki se pred velikim šmarnom podajo k Marijinim svetiščem.