Slovenija

Končno ukrepi za izboljšanje poslovnega okolja?

STA/R.S.
24. 4. 2013, 19.52
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Osnutek nacionalnega reformnega programa predvideva tudi vrsto ukrepov za zagon gospodarstva, izboljšanje poslovnega okolja in dvig konkurenčnosti slovenske ekonomije.

Thinkstock

Med temi omenjajo novelo stečajne zakonodaje in spremembe zakona o pomoči podjetjem v težavah in napovedani zakon o sistemski razdolžitvi podjetij.
Vlada napoveduje ukrepe pri izvajanju programa ukrepov za spodbujanje podjetništva in konkurenčnosti za obdobje 2007-2013 ter programa za spodbujanje tehnološkega razvoja in inovacij za 2013. Poleg tega se bo izvajala tudi Slovenska industrijska politika za 2014-2020.
Še naprej se bodo v skladu s sprejeto industrijsko politiko pripravljali akcijski načrti za ključna industrijska področja, kot je na primer načrt Les je lep, ki naj bi pripomogel k dvigu konkurenčnosti gozdno-lesne verige.
Na podlagi omenjenih strateških dokumentov se bodo po napovedih vlade sprejemali razni ukrepi za zagotavljanje celovitega, učinkovitega in preglednega podpornega okolja za spodbujanje podjetništva in inovativnosti, ukrepi za spodbujanje nastajanja, rasti in razvoja podjetij ter ukrepi za spodbujanje inovativnosti in vlaganj v raziskave in razvoj.
Predvideni so tudi ukrepi za izboljšanje dostopa do virov financiranja. Slovenski podjetniški sklad bo tako nadaljeval s ponudbo svojih produktov preko treh finančnih linij - garancijsko-kreditne linija za mala in srednja podjetja, subvencijske linije in linije za lastniško financiranje.
Finančna sredstva bodo razdeljena na dva programska sklopa, in sicer za inovativna podjetja s potencialom hitre rasti ter za razvojno manj intenzivna podjetja. Za podjetja iz prvega sklopa bo letos na voljo malo manj kot 87 milijonov evrov, za podjetja iz drugega pa dobrih 35 milijonov evrov. Skupno naj bi sklad podprl okoli 717 projektov v investicijski vrednosti 158 milijonov evrov.
Prihodnje leto bo za podjetja iz prvega sklopa na voljo malo manj kot 38 milijonov evrov, za podjetja iz drugega sklopa pa dobrih 35 milijonov evrov. Skupno naj bi sklad podprl okoli 588 projektov v investicijski vrednosti nekaj nad 142 milijonov evrov.
S svojo ponudbo storitev bo nadaljevala tudi SID banka, kjer pa številke niso opredeljene.
Pri spremembah pravnega okvirja vlada v osnutku navaja novelo insolvenčne zakonodaje, ki jo je že poslala v DZ, in novelo zakona o pomoči podjetjem v težavah, ki so jo poslanci danes potrdili, še letos pa bo pripravila tudi predlog zakona, ki bo urejal sistemsko razdolževanje podjetij in izvensodno oziroma predsodno prestrukturiranje podjetij skozi konverzijo terjatev.
Vlada napoveduje tudi dodatne ukrepe za spodbujanje tujih neposrednih naložb, želi pa korenito izboljšati poslovno okolje za domače in tuje vlagatelje. Ključne ovire se bodo sistematično spremljale in odpravljalo.
Vlada je že ustanovila medministrsko koordinacijo za tuje investicije, ki bo bdela nad vzpostavljanjem poslovno stabilnega in investicijsko privlačnega okolja ter uvrstitvijo Slovenije med zaželene destinacije za tuje naložbe. Letos in prihodnje leto bo za spodbujanje tujih naložb na voljo po 17 milijonov evrov.
Vlada načrtuje tudi številne ukrepe za spodbujanje internacionalizacije gospodarstva in krepitev slovenskega izvoza kot ključnega dejavnika gospodarske rasti. Podobno bo država v prihodnjih dveh letih spodbujala tudi turizem kot gospodarskega sektorja, ki raste tudi v krizi.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost