Slovenija

Poslanci Štruklju: Znižali si bomo plače, a dajte si jih še vi

STA/R.S.
24. 4. 2013, 19.21
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V večini poslanskih skupin nimajo težav z znižanjem poslanske plače, kot to pogojuje Sviz za nadaljevanje pogajanj. Ob tem izpostavljajo, da so to storili že večkrat.

mediaspeed

A glavnega tajnika Sviza Branimirja Štruklja hkrati pozivajo, naj razkrije svojo plačo in si jo tudi sam zniža, saj naj bi njegovi prihodki presegali poslansko plačo.
Stavkovni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) je namreč kot enega od predpogojev za nadaljnja pogajanja navedel, naj si funkcionarji v vseh treh vejah oblasti znižajo plače več, kot bodo znižane plače ostalih javnih uslužbencev.
Predsednik DZ Janko Veber zagotavlja, da bodo funkcionarji delili usodo javnega sektorja in da drugače sploh ne morejo ravnati. A ga poziv Štruklja preseneča, ker da pozna delo DZ. V vsakem mandatu, ne glede na to ali je bila gospodarska kriza ali ne, je vlada predlagala znižanje poslanskih plač, je pojasnil Veber.
Štruklja je pozval, naj si vendarle tudi vodje sindikatov znižajo plače, do česar bi lahko po njegovem mnenju prišli tudi tako, da bi znižali prispevek za članstvo v sindikatu. Ta razprava v sindikatih bi bila po Vebrovem mnenju eden od možnih ukrepov zmanjševanja obremenitev zaposlenih v javni upravi.
Poslanec SDS in nekdanji minister Andrej Vizjak meni, da morajo biti vsi podsistemi javnega sektorja deležni primerljivih ukrepov za samoomejevanje in nenazadnje znižanje plač. Sam nima ni nič proti temu, da so tega deležni tudi funkcionarji. Pravzaprav meni, da je pravičneje, da so tisti z več prihodki v javnem sektorju deležni znatnejših rezov v plače kot tisti z nižjimi prihodki.
A Vizjak Štruklju vrača žogico. Sprašuje ga, ali si je tudi sam pripravljen odreči honorarjem, ki jih ima kot državni svetnik in tudi kot nadzornik Vzajemne, saj da vse te dohodke, "pa še kakšnega", verjetno prejema poleg svoje plače v sindikatu. "Štrukelj mora vedeti, da samoomejevanje velja tudi znotraj vodij sindikatov," je prepričan Vizjak.
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je dejal, da si je absolutno pripravljen znižati plačo še za kakšen odstotek, če si jo za kakšen odstotek zniža tudi Štrukelj. Ponudbo Štruklja tako ocenjuje kot "odlično", ob čemer je spomnil, da so si poslanci že večkrat znižali plače. "Potem smo skoraj rešili to državo," je bil nekoliko oster Han.
Namestnica vodje poslanske skupine DL Katarina Hočevar je spomnila na stališče DL, da morajo funkcionarji deliti usodo javnega sektorja, slednji pa usodo gospodarstva. Z znižanjem funkcionarskih plač nima težav, je poudarila in obenem dodala, da se mora ves javni sektor vprašati, kakšno državo si lahko privoščimo. Kot je pojasnila, je že večkrat predlagala, naj prenehajo z začasnim izplačevanjem kolektivnega prostovoljnega zavarovanja javnih uslužbencem. To bi bila po njenem mnenju "kar lepa" vsota denarja, ki ne bi posegla v denarnice javnih uslužbencev. Hočevarjeva pravi, da je slednje že predlagala tudi Štruklju, a da nad tem "ni najbolj navdušen".
Sama Štruklja ne poziva, naj svojo plačo razkrije ali si jo zniža, čeprav meni, da "krepko presega poslansko plačo". Pravi namreč, da take populistične izjave znajo dajati vsi, a da čas zanje ni primeren. "Če bo slika proračuna pokazala, da so potrebni dodatni rezi, bomo to usodo delili tudi funkcionarji, ker smo predstavniki ljudstva," je še zagotovila.
Vodja poslancev SLS Mihael Prevc pravi, da s ponovnim znižanjem plač nima težav in da so poslanci lahko za vzgled, vendar obenem k enaki potezi poziva Štruklja. Spomnil je, da so si poslanci že večkrat znižali plače, ob čemer ne ve, kako "daleč" lahko še gredo. "Kdo bo še kandidiral za poslanca, če bo že vsak na neki funkciji imel večjo plačo kot poslanec," se je vprašal Prevc.
Tudi namestnik vodje poslanske skupine DeSUS Ivan Hršak je spomnil, da so si poslanci že večkrat znižali plačo. Po podatkih, ki jih ima, so si pred tremi ali štirimi mandati že znižali plače za 20 odstotkov, kar da še vedno velja.
Je pa tudi Hršak spomnil na očitke v preteklosti, da imajo nekateri vodje sindikatov kar visoke plače, a da jih javno nočejo razkriti. Sam dvomi, da so člani sindikatov, ki plačujejo članarino, zadovoljni s tako visokimi plačami vodij. Poslanske plače so javne, pravi Hršak, zato bi bilo po njegovem mnenju pošteno, da jih razkrijejo tudi vodje sindikatov.
Vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin pa meni, da so sindikati del težave, ne del rešitve. Sindikalisti so po njegovih besedah na nek način funkcionarji in neprestano "vse podučujejo, kako je treba in kdo si mora plače zniževati". Zato zagotavlja, da so si politiki pripravljeni znižati plačo ravno toliko, kot si jo bodo znižali sindikalni funkcionarji.
Poudaril je še, da funkcionarji niso izvzeti iz javnega sektorja in ukrepi veljajo tudi zanje. Obenem pa nima težav s tem, da si poslanci za zgled znižajo plače še nekoliko bolj kot drugi javni uslužbenci. Tudi sam je spomnil na nižanja poslanskih plač v preteklosti. "Zato gre za izključno demagoške izjave Štruklja, ki nima slabih dohodkov," je oster Tonin.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost