Slovo pisatelja

Umrl eden najbolj znanih pisateljev iz BiH Dževad Karahasan

STA
20. 5. 2023, 12.21
Posodobljeno: 20. 5. 2023, 12.23
Deli članek:

Pisatelj je prejel več priznanj, leta 2010 tudi nagrado vilenica, njegova dela pa so prevedena v 15 jezikov.

Primoz Lavre / FOTOSI
Dževad Karahasan

Umrl je eden najbolj znanih književnikov v Bosni in Hercegovini Dževad Karahasan, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Pisatelj je prejel več priznanj, leta 2010 tudi nagrado vilenica, njegova dela pa so prevedena v 15 jezikov. Umrl je po težki bolezni v 70. letu starosti. Novico o njegovi smrti je sporočila njegova družina.

Karahasan se je rodil leta 1953 v Tomislavgradu in leta 1976 diplomiral na Filozofski fakulteti v Sarajevu. Leta 1986 je doktoriral na Filozofski fakulteti v Zagrebu. Poučeval je na Akademiji za scensko umetnost in Filozofski fakulteti v Sarajevu ter na Univerzi v Göttingenu. Leta 1993 je pobegnil v Avstrijo, kjer je z družino živel do smrti, poroča Hina.

Je avtor številnih romanov, kot so Vzhodni divan, Šahrijarjev prstan, Sara in Serafina in Nočni shod ter trilogije Kaj pripoveduje pepel. Pisal je tudi drame, kratko prozo, eseje ter literarnoteoretska in kritiška besedila. Več njegovih del, vključno s trilogijo, je prevedenih v slovenščino. Njegova dela pogosto tematizirajo Bosno, ki jo pisatelj prikazuje kot mozaik različnih kultur, tradicij in življenjskih svetov. V romanih Sara in Serafina ter Nočni shod se je denimo osredotočil na vojno v Bosni v 90. letih minulega stoletja.

Avtor je bil večkrat nagrajen. Med drugim je prejel nagrado za najboljši jugoslovanski roman leta 1990, Herderjevo nagrado, vilenico, nagrado Heinricha Heineja in leta 2020 še Goethejevo nagrado mesta Frankfurt. Kot so zapisali v utemeljitvi Goethejeve nagrade, Karahasan v svojih delih posreduje med Vzhodom in Zahodom, med islamom in krščanstvom. V njih se po oceni podeljevalcev zavzema za trajno preseganje meja, naj si bodo politične ali kulturne. 

Ob prejemu vilenice je v pogovoru za STA povedal, da ga ob pisanju romana ali zgodbe ne moti njegovo teoretično znanje, niti mu ne pomaga. "Tako kot nam v življenju ne pomaga in nas ne moti zavedanje o tem, kaj nas čaka (...). Prav tako lahko veste prav vse o Goethejevi pisavi, pa vam to prav nič ne pomaga pri začetkih vašega pisanja. Kajti pišemo z znanjem, telesom, spominom, nadarjenostjo, pišemo s svojim življenjem, zanj pa ni priprav."

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu