Nagrade v igralskih kategorijah niso prinesle večjih presenečenj. Oskarja za najboljšo moško glavno vlogo je dobil Daniel Day Lewis (Lincoln), ki bo imel tako doma na polici že tri oskarje za glavno moško vlogo. Prav toliko jih ima med drugim Jack Nicholson, ki je izročil nagrado za najboljši film, ob tem mu je na daljavo, prek videa, pomagala prva dama Michelle Obama.
Avstrijec Christoph Waltz je zmagal v kategoriji stranske moške vloge (Django brez okovov) in tako v sodelovanju z režiserjem Quentinom Tarantinom dobil že svojega drugega oskarja. Prvega je dobil prav tako za stransko vlogo v filmu Neslavne barabe. Waltz je med drugimi premagal tudi Roberta de Nira ("Silver Linnings Playbook"), Alana Arkina (Argo) in Tommyja Leeja Jonesa (Lincoln).
"Quentin piše poezijo in jaz imam rad poezijo," je skrivnost uspeha opisal Waltz. Tarantino ni bil med nominiranci za režiserskega oskarja, vendar pa je za svoj kontroverzni špageti western, ki obsoja rasizem, pobral oskarja za izvirni scenarij, kar je njegov doslej prav tako že drugi oskar.
Oskarja za glavno žensko vlogo je odnesla že dobitnica zlatega globusa Jennifer Lawrence ("Silver Linings Playbook"), oskarja za stransko žensko vlogo pa Anne Hathaway (Nesrečniki). Glasbeni film na podlagi dela Victorja Hugoja je v nedeljo ponoči skupaj prejel tri oskarje. Poleg igralskega za Hathawayjevo še za montažo zvoka ter masko in pričeske.
Ben Affleck je prišel na svoj račun, ko je prišel na oder po nagrado skupaj s kolegoma producentoma Georgem Clooneyjem in Grantom Heslovom, saj ga niso nominirali v režiserski in igralski kategoriji. Voditelj podelitve oskarjev Seth MacFarlane se je pošalil, da je bila operacija reševanja ameriških diplomatov iz Irana tako skrivnostna, da Akademija niti ni vedela za Afflecka. Njegov Argo je pobral tudi oskarja za prirejen scenarij (Chris Terrio) in za montažo.
Oskarja za režijo je dobil Ang Lee (Pijevo življenje), kar je bilo morda največje presenečenje večera, saj je bil favorit za zmago Steven Spielberg za film Lincoln. Ang Leejev film je dobil še oskarje za kinematografijo - direktorja fotografije, posebne učinke in izvirno glasbo.
Najbolj odmevna bi bila sicer najverjetneje zmaga Quvenznane Wallis za film Zveri južne divjine, ki je bila kot šele 12-letna nominirana za oskarja za najboljšo žensko vlogo. Dobila ga je potem le deset let starejša Lawrencova.
Oskarja za najboljši film v tujem jeziku je v skladu s pričakovanji pobral film avstrijskega režiserja Michaela Hanekeja v francoščini z naslovom Ljubezen, ki pripoveduje zgodbo o ostarelem moškem, ki skrbi za umirajočo soprogo.
Podelitev nagrad je v hollywoodskem gledališču Dolby vodil komik MacFarlane, ki je že uvodoma povzročil zavijanje z očmi nekaterih slavnih igralk, kot je Charlize Theron, ko je prikazal plesno predstavo s "hollywoodskim homoseksualnim pevskim zborom" in pesmijo z naštevanjem igralk, ki so doslej pokazale oprsje na filmskem platnu. Nekajkrat je zbodel Georgea Clooneyja, ki menjava spremljevalke skoraj po letnih časih, najbolj pa je presunil prisotne s šalo, da je bolj kot Danielu Day Lewisu v glavo Abrahama Lincolna uspelo priti Johnu Wilkesu Boothu, atentatorju, ki je ustrelil predsednika ZDA kmalu po državljanski vojni.
"Kaj, a je 150 let prezgodaj za šalo? No imam eno o Napoleonu, da se lahko še bolj zgražate," je dejal MacFarlane, ki je program začel s predstavitvijo kapitana Jamesa Kirka (William Shatner) iz vesoljske ladje Enterprise. Ta se je domnevno vrnil iz prihodnosti, da MacFarlanu pove, da je najslabši voditelj oskarjev vseh časov. ...