Črna kronika

Na območju Krškega v promet spravili vsaj 30.000 evrov ponarejenega denarja

T.R.
10. 9. 2015, 16.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.58
Deli članek:

Na zatožni klopi ljubljanskega sodišča se znašla druščina, ki ji tožilstvo očita, da je izdelovala ponarejene evrske bankovce in jih unovčevala v Sloveniji in tudi v tujini.

Policija

Pred ljubljansko okrožno sodnico se je včeraj zvrstilo sedem od devetih obtoženih ponarejanja denarja. Tožilstvo skupini očita, da je od lanskega aprila do letošnjega februarja na območju Krškega izdelala najmanj 432 ponarejenih bankovcev po 50 evrov. Izkupiček včerajšnjega predobravnavnega naroka se glasi tako: od skupno devetih domnevnih ponarejevalcev so trije priznali krivdo, trije je niso, eden se še dogovarja, eden ni prestopil hrama pravice, najmlajši med njimi – starejši mladoletnik – tudi ni prišel, a ta bo na sojenju slišal tožilski predlog za izrek vzgojnega ukrepa. 

T.J.G.

TRIJE PRIZNALI KRIVDO

Za priznanje se je odločil Marko Agrež. Zanj je tožilka predlagala tri leta in en mesec zapora ter pet tisoč evrov denarne kazni. Z njenim predlogom leto in deset mesecev zapora, ki se naj izvrši v obliki dela v splošno korist, se je strinjal Jan Verščec. Greha se je pokesala tudi Kaja Ostrž. Sodnica bo jutri skesancem izrekla sodbo.

8 let zapora predvideva kazenski zakonik za ponarejanja denarja.

TRIJE SE NISO POKESALI

Krivde niso priznali Fajko Kaltak, njegov 19-letni sin Armin Kaltak in Benjamin Mesič. Devetnjastletnik je namignil, da bi morda priznal krivdo, če bi bil predlog kazni manj strog. Tako pa se ni strinjal, da bi moral v zapor za dve leti in osem mesecev ter seči v žep in plačati tri tisoč evrov denarne kazni. Odvetnik Roka Štusa je predlagal preložitev naroka, ker si želi, da bi združili še en postopek v isti zadevi zoper njegovega klienta in potem poskušali najti skupni jezik s tožilstvom. Naroka pa se nista udeležila obtožena Miloš Trivkovič in starejši mladoletnik Vedran V.

Iz prestreženih sporočil obtožencem izhaja, da šifra »majica« pomeni ponarejen bankovec.

PONAREJENI DENAR UNOVČEVALI V CVETLIČARNI

Druščina naj bi v promet spravila vsaj 30.000 evrov. Kot izhaja iz obtožnice, so ponarejevalci denar tiskali v improvizirani računalniški hišni tiskarni. Denar so spravljali v obtok predvsem na območju Ljubljane. Bankovce so unovčevali pri prodajalcih sadja in zelenjave, v cvetličarnah, pekarnah, gostinskih lokalih, pri plačevanju storitev taksistom, v trgovinah. France Božičnik, vodja sektorja kriminalistične policije Policijske uprave Novo mesto, je ob predstavitvi zaključka akcije pojasnil, da so v hišnih preiskavah poleg ponarejenih bankovcev zasegli računalnik, tiskalnik, kartuše, razrezan papir, puško z daljnogledom in dušilcem zvoka, pištolo, nekaj nabojev, manjšo količino prepovedane droge konoplje ter večjo količino ukradenih predmetov.