Nekdanja kriminalistka na ljubljanski policijski upravi Maja Tanasić včeraj ni prestopila praga hrama pravice. Tjakaj je sodišče ni vabilo kot priče, ampak kot obtoženo. Tožilstvo ji namreč očita, da je v policijskih in upravnih evidencah večkrat dostopala do podatkov, čeprav za to ni imela zakonske podlage.
Obtožena je sodišču poslala lastnoročno napisano opravičilo, češ da prejema antibiotično terapijo in da se zato ne more udeležiti naroka. Njenega opravičila sodnica ni sprejela, saj ni napisano na ustreznem zdravniškem obrazcu, in je narok preložila na ponedeljek. Pri tem je še dejala, da bo odredila prisilno privedbo za obtoženo. Če pa bo Tanasićeva postregla s ustreznim opravičilom, bo sledil preklic prisilne privedbe.
Ime Maje Tanasić je v javnosti zaokrožilo po ropu in umoru poštne uslužbenke v Kresnicah. Tanasićevo, ki je bila svojčas policistka, so povezovali s sumom, da je skrivala Blaža Ereiza, krvnika poštarice. Ereiz in Denis Softić sta bila obsojena na šestnajst in šest let ždenja za zapahi. Tako kazen sta si prislužila, ker sta 21. junija 2011 zagrešila najprej rop pošte v Divači, tam sta izmaknila 370 evrov, nato pa sta se podala na nov roparski pohod, in sicer v Kresnice. Ereiz je vstopil v pošto s pištolo v rokah in Likovićevo, ki se je roparju zoperstavila, ustrelil v glavo, roparja pa sta jo potem ucvrla s 1600 evri.
Ostala brez službe
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Potem ko so možje v modrem prišli na sled roparjema, je Tanasićeva ostala brez službe. Policijske vrste je morala zapustiti, ker je nekdanji delodajalec menil, da je neupravičeno »kukala« v podatke o več kot dvesto ljudeh, med njimi o več deset policistih. Od teh policistov se je skoraj polovica ukvarjala z najbolj zahtevnimi nalogami pri odkrivanju storilcev kaznivih dejanj. Poleg tega ji radovednost ni dala miru in je obdelovala tudi policijske informacije o njenem takratnem partnerju. Prav tako naj bi iskala informacije o Ereizu.
Tanasićeva se z odločitvijo delodajalca o izredni odpovedi ni strinjala in je vložila tožbo na delovno sodišče. Vendar pri tem ni bila uspešna, sodišče je dalo prav njenemu nekdanjemu delodajalcu, saj je ocenilo, da za brskanje po podatkih ni imela nobenega utemeljenega razloga.
Nad obtoženo visi še en Damokljev meč, saj je še v enem kazenskem postopku. Že ta petek bo imela priložnost, da se izjasni na predobravnavnem naroku ali prizna žaljivo obdolžitev, kar ji očita njen nekdanji kolega iz vrst policije Dušan Mikolčevič. Njega je namreč zmotil članek Slovenskih novic z naslovom Suspendirana kriminalistka: »Maščujejo se mi podkupljeni kolegi!«, objavljen 6. septembra 2011. V njem Tanasićeva trdi, da je bil Ereiz znanec njenega bivšega fanta, in ga nikakor ni skrivala.
V spornem članku Tanasićeva še pravi, da naj bi jo trije policisti, med njimi naj bi bil Mikolčevič, na oddelku za krvne delikte »terorizirali«, naj pokliče Ereiza, ki so ga takrat iskali. Omenjeni policist zatrjuje, da ga takrat na oddelku za krvne delikte ni bilo. V postopku je priglasil premoženjskopravni zahtevek v višini 800 evrov.