Policija je po navedbah prič številne protestnike naložila na dva tovornjaka. Kasneje je sporočila, da je aretirala skupno 127 ljudi, od tega 65 študentov. Še 18 policistov in osem protestnikov je bilo ranjenih.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Študenti v Mjanmaru že več tednov s protesti zahtevajo reformo izobraževanja. Med drugim zahtevajo ustanovitev neodvisnih študentskih organizacij in sodobne učne načrte. Januarja so se napotili na pohod iz mesta Mandalay proti skoraj 650 kilometrov oddaljeni prestolnici. Policija jih je ustavila v Letpadanu, kjer sedaj taborijo že več kot teden dni.
Šele pred nekaj dnevi pa so oblasti uporabile silo, da so zaustavila shod v podporo študentom v Yangonu.
Pristojne oblasti so študentom sicer danes dovolile, da nadaljujejo pohod, a brez plakatov in vzklikanja gesel, kar so študenti zavrnili.
Na nasilno zatrtje protesta se je danes že odzvala Evropska unija, ki je izrazila zaskrbljenost nad uporabo sile proti protestnikom. Po navedbah EU spopadi dokazujejo potrebo po dodatnih reformah mjanmarske vlade, ki je sicer pod vplivom vojske.
Istočasno pa je unija branila svojo odločitev iz leta 2013, da začne deset milijonov evrov vreden program za urjenje mjanmarske policije pri odzivu na demonstracije. "Od začetka projekta je bil dosežen napredek" pri policijskih enotah, ki so šle skozi evropsko urjenje, so zapisali pri EU in dodali, da se spremembe ne zgodijo čez noč.
Tudi ZDA so obsodile današnje policijsko nasilje in so mjanmarsko vlado pozvale, naj spoštuje svobodo zborovanja.