Matjaž Ogorevc že dobro pozna notranjost zapora na Dobu, kjer prestaja tri leta in pol zapora. Taka kazen ga je doletela, ker je zagrešil štiri kazniva dejanja zlorabe uradnega položaja in poskusa goljufije. Varovancem, večina so bili duševni bolniki, je bil postavljen za skrbnika, s čimer si je pridobil pooblastila za upravljanje njihovih premoženjskih in finančnih pravic. Potem ko jih je spravil v zdravstvene in oskrbovalne ustanove, je njihova stanovanja oddajal oziroma nekatera prodal, denar od najemnin in kupnin pa nato pospravil v svoj žep.
Obtoženi ima stare grehe; zaradi zlorabe položaja in poskusa goljufije mu je pred leti sodišče namenilo tri leta in pol zapora (kazen že prestaja na Dobu). Ob upoštevanju prve kazni in včerajšnje mu je zdaj sodišče dosodilo enotno kazen štiri leta in štiri mesece zapora.
Ogorevc je bil svojčas avtoriteta za področje skrbništva. O tej temi je predaval po vsej Sloveniji, v določenem času pa je bil tudi vršilec dolžnosti direktorja Centra za socialno delo Šiška in je med svojimi takratnimi sodelavci užival veliko spoštovanje. Kljub temu ga je zaneslo na kriva pota. Konec leta 2009 je bil postavljen za skrbnika za poseben primer varovancu Matevžu Konjaru. V vlogi skrbnika je sodeloval pri odobritvi posla o razdružitvi solastnine in v pogodbi preprosto vnesel številko svojega varčevalnega računa. Na ta način bi se na njegov račun »nateklo« skupno okoli 30 tisoč evrov od svojca za Konjarjevo oskrbo, če ne bi Ogorevčev nečedni namen preprečila njegova tedanja sodelavka Sonja Klobčar.
Ko se je lotila prebiranja sporne pogodbe je presenečeno ugotovila, da v njej piše, da se varovancu izplača v 61 obrokih po 500 evrov in to brez obresti. Obtoženčeva nekdanja sodelavka je sodišču pojasnila, da tak način odplačevanja ni v korist varovanca, saj bi moral biti znesek nakazan v enkratnem znesku. Zatem je še ugotovila, da je Ogorevc zapisal v pogodbo svoj račun, in ne varovančevega. Po njenih besedah skrbniki iz centra za socialno delo odpirajo bančne račune na ime varovanca in to na podlagi odobritve svojih nadrejenih.
Na prvem sojenju je tožilstvo Ogorevcu, ki je invalidsko upokojen in prejema 660 evrov pokojnine, očitalo poskus kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Takrat je obtoženi zatrjeval, da ni kriv očitka. Na vprašanje, zakaj je vpisal svoj račun, je odvrnil, da je tako imel večjo možnost spremljati prilive. Med drugim je še dejal, da je o svojem delu podal poročilo, na katerega ni prejel negativnih pripomb. Sodišče ga je na prvem sojenju obsodilo za poskus kaznivega dejanja zlorabe položaja na leto dni zapora. Višji sodniki so sodbo razveljavili in vrnili v vnovično sojenje. Na njem pa je bil Ogorevc manj zgovoren in se je branil, da je v spornem poslu sodeloval kot fizična oseba in ne kot uradna oseba. Enako je trdil njegov odvetnik in predlagal, naj se ga oprosti.
Sodišče obtožencu tudi v drugo ni verjelo
Sodnica mu je včeraj na podlagi spremenjene kvalifikacije v obtožnici izrekla enako kazen kot na prvem sojenju. Pri odmeri kazni pa je bila bolj milostna od tožilstva, ki je zahtevalo leto in štiri meseca zapora. (tr|foto: M24)