Napovedani novi rezi v šolstvu so dodobra razburili številne organizacije, sindikate in starše otrok, ki pristojno ministrstvo pozivajo, naj napovedane ukrepe nemudoma umakne. To je namreč v začetku meseca začelo izvajati ukrepe, s katerimi naj bi v letošnjem letu privarčevali približno 10 milijonov evrov. Del bodo po besedah ministrice Stanke Setnikar privarčevali z zniževanjem materialnih in drugih stroškov na ministrstvu. Nižali bodo stroške splošne in poklicne mature, zaključnega izpita, nacionalnega preverjanja znanja ter poklicnega in maturitetnega tečaja, slednji namreč po trditvah ministrstva ne daje želenih rezultatov.
Srednjim šolam znižujejo sredstva, ki jim jih namenjajo na posameznega dijaka, omejujejo tudi število vpisnih mest, ki jih financira ministrstvo na zasebnih glasbenih šolah. Znižujejo še plačilo za izvajanje interesnih dejavnostih v osnovnih šolah (za sedem odstotkov), spreminjajo financiranje šole v naravi, tako da bo subvencionirana le še za učence s težjim socialnim statusom, učiteljem pa ukinjajo plačilo učne pomoči učencem s tako imenovanimi odločbami.
Koliko in kje?
Ukinitev plačila dodatne učne pomoči naj bi državi prinesla prihranek v višini 3,1 milijona evrov, dodatna 2,1 milijona naj bi ministrstvo privarčevalo z znižanjem projektnega financiranja, 1,5 milijona s spremembo financiranja programov srednjega šolstva, dober milijon pa z znižanjem stroškov ministrstva. Z znižanjem financiranja interesnih dejavnosti naj bi ministrstvo privarčevalo 400.000 evrov, s spremembo financiranja šole v naravi 430.000 evrov, z omejitvijo vpisa v poklicni in maturitetni tečaj pa 325.000 evrov. Pri glasbenih šolah naj bi privarčevali 232.000 evrov, še kažejo podatki, ki jih je pred dnevi posredovalo šolsko ministrstvo.
Te reze so sindikati in del javnosti še nekako sprejeli, kot kaže pa bo šolsko ministrstvo še varčevalo. Kje in na kakšen način, si preberite v današnji tiskani izdaji časnika Svet24!