Posavsko društvo si želi zavetišče

##IMAGE-2216681##
Društvo za zaščito živali Posavje si je po ustanovitvi leta 2007 med svoje cilje postavilo tudi izgradnjo zavetišča za zapuščene in izgubljene živali v Posavju. V Krškem jim je občina obljubila pomoč, vendar dlje od obljub, da bo projekt umeščen v prostor, ni prišlo. Ogledali so si tudi že nekaj lokacij, ki pa niso ustrezne. Kot pravijo v društvu, bodo z iskanjem lokacije nadaljevali tudi v brežiški in sevniški občini.
Trenutno zapuščene živali nameščajo v zavetišču Meli v Trebnjem. Društvo bo skušalo doseči, da posavske občine podpišejo pogodbo z drugim zavetiščem.
Na društvu mesečno prejmejo od dve do tri prijave o izgubljenih živalih, približno toliko tudi o zanemarjanju in mučenju živali. Običajno prijavitelje usmerijo na Veterinarsko upravo RS (VURS), ki je pristojna za ukrepanje, kajti tisti, ki prijavljajo, večinoma najbolje poznajo situacijo oz. kršitev. Določene primere pa v društvu preverijo tudi na terenu. Če ugotovijo, da gre za večjo kršitev, jo prijavijo na VURS, enoti Novo mesto, ki je pristojen za ukrepanje tudi v Posavju.
Kot poudarjajo v društvu, ima na vasi še vedno ogromno ljudi zelo slab odnos do živali, ki po njihovem mnenju izvira iz preteklosti, in ne poznajo minimalnih standardov zaščite in ravnanja z živalmi. Društvo ima po zakonu pravico le opozarjati na nepravilnosti in kršitve prijavljati na VURS, kjer pa niso preveč naklonjeni reševanju lažjih kršitev, poudarjajo v društvu, sploh ko gre za pse in dodajajo, da jim VURS navaja veliko hujše kršitve v hlevih. Vendar v društvu menijo, da je vsaka kršitev živalske zakonodaje nedovoljena in mora biti ustrezno kaznovana. V društvu verjamejo, da je ogromno hudih kršitev v hlevih, ampak tja žal nimajo vstopa, zato naj pri takih kršitvah ukrepajo veterinarji, ki obiskujejo te hleve, in inšpekcija.
Kot še poudarjajo v društvu, je problem tudi sam zakon o zaščiti živali in pravilnik o zaščiti hišnih živali, saj puščata preveč svobode pri interpretaciji. Kot primer navajajo, kaj pomeni ustrezen bivalni prostor za psa. Za njih v društvu to pomeni, da je to izolirana hišica in pesjak v skladu s standardi velikosti, za nekoga pa so to lahko veriga in betonska tla.
Glede odnosa do živali pa v društvu pravijo, da še capljamo za Evropo, kajti še vedno je veliko ljudi, ki jemljejo živali kot igrače; ko se jih naveličajo, jih zavržejo. So pa tudi svetle izjeme, ki lepo skrbijo za svoje živali, hodijo hranit brezdomne mačke, opozarjajo na zanemarjaje živali, kršitelje prijavljajo društvom ali inšpektorjem.
V društvu za zaščito živali Posavja še prosijo tiste, ki želijo živali nuditi prijazen dom, naj gredo v kakšno zavetišče, kjer jim bo žival še posebej hvaležna, če jo bodo posvojili. Zaključujejo s prošnjo, da jih pokličete (051-859-359), če boste žival našli ali jo izgubili, vsekakor pa, če boste naleteli na zanemarjenje ali mučenje živali.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se