Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 5 min.

5 najpogostejših napak pri izbiri supa


K.A.
9. 3. 2022, 11.40
Posodobljeno
07. 06. 2022 · 10:26
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Nakup novega supa je korak, s katerim se prej ali slej sreča vsak nadobuden supar.

20psi_spela2.jpg
Bananaway
Kako izbrati sup desko?

Čeprav si sup desko lahko tudi izposodite, bo zagotovo prišel trenutek, ko si boste zaželeli imeti svojo, saj lastništvo supa prinaša mnoge prednosti.

Sup vam bo na voljo vedno, ko si boste zaželeli pobega v naravo, za supanje pa boste lažje navdušili še kakšnega prijatelja. Najbolj pomembno je to, da si lahko pri nakupu izberete tak sup, ki bo primeren za vašo težo, nivo izkušenosti in namen za katerega ga boste uporabljali.

Ravno zato si velja za nakup supa vzeti čas in se potruditi, da bo vasa izbira res prava. Da ne boste razočarani nad svojo novo pridobitvijo, smo zbrali 5 najpogostejših napak, ki jih začetniki storijo pri nakupu supa in nasvete, kako se jim izogniti.

  1. napaka: sup kupijo spotoma v nespecializirani trgovini

Supanje se je v zadnjih letih tako bliskovito razširilo in dobilo na priljubljenosti, da se razrasla tudi ponudba supov pri velikih trgovcih. Velike trgovine se morda zdijo pametna izbira, saj jih poznamo in jim zaupamo pri nakupih drugih izdelkov. Žal pa je njihova prodajna strategija usmerjena predvsem v kvantiteto in ne tudi v kvaliteto.

Pri velikih trgovcih je 95% supov v ponudbi enoslojnih. Pogosto se imenujejo imenuje kar drop-stitch supi, saj je drop-stitch oz. sredica supa ovita samo v tanek PVC ovoj. Taki supi so zelo dovzetni za poškodbe, ker nimajo zelo dobre structure so tudi manj stabilni. Praviloma imajo le leto garancije.

Veliki trgovci praviloma ne znajo odgovoriti na vprašanja o tehnologiji, o sredici, o maksimalnem pritisku,... ne znajo vam svetovati, kakšen sup je optimalen za vas, prodajajo vam le tisto, kar imajo pred seboj v trgovini.

Zato predlagamo, da se ne zaletite v trgovino, si o supih preberete kakšen vodič o izbiri sup deske, se pozanimate, kakšne so razlike med supi, šele se odpravite mimo petrola v specializirano sup trgovino, kjer vam bodo z nasveti stregli še dolgo po nakupu.

  1. napaka: pri izbiri supa ne upoštevajo tehnologije, ki je bila uporabljena pri izdelavi supa

Tehnologija, ki jo je proizvajalec uporabil pri izdelavi supa, je med najbolj pomembnimi faktorji pri izbiri supa. Žal pa se prepogosto dogaja, da pomembnost le-te kupci zanemarijo. Način izdelave bo vplival na uporabnost, trdnost, težo in vzdržljivost sup deske, zato je pomembno, da te tehnologije poznaš.

Prvi način izdelave je tisti z najcenejšo enoslojno tehnologijo, kateri sledi ojačana enoslojna tehnologija, tej sledi dvoslojna fusion tehnologija (nekateri proizvajalci še vedno uporabljajo staro lepljeno dvoslojno tehnologijo, ki je precej težja) ter najkvalitetnejša MSL tehnologija.

Vsaka tehnologija prinaša več vzdržljivosti in trdnosti, na drugi strani pa višjo ceno, a tudi zanesljivost in garancijo.

V kolikor menite, da sup deske ne boste dovolj uporabljali, si je bolje kot kupiti slabo sup desko izposoditi kvaliteten sup, ki bo res trden in se bo res dobro peljal.

  1. napaka: zaupanje blagovni znamki, namesto tehnologiji, s katero je dotični model izdelan

Priznane blagovne znamke prodajajo supe različnih tehnologij, zato da lahko ponudijo tudi supe nižjega cenovnega razreda. Pri tem velja poudariti, da le zato, ker je na supu logotip znane znamke, ne pomeni, da bo deska tudi boljše kvalitete. Trdnost in vzdržljivost sta še vedno pogojena z uporabljeno tehnologijo, zato je pomembno, da veste kaj je v notranjosti supa.

Edina prednost, ki jo pred “no name” izdelki ohranjajo brendirani supi z enako tehnologijo je neka večja garancija oz. želja, da se nastali problem reši. Kljub temu, da boste kupili tehnološko manj napreden sup z manjšo vzdržljivostjo, bo znamka v primeru, da se sup npr. zvije (kar se pri enoslojnih dogaja pogosteje), vseeno stala za svojimi obljubami in vam tako nudila vsaj nekoliko več gotovosti.

  1. napaka: kupijo prevelik sup za svojo težo

Kupiti večji sup, ki bo imel večjo nosilnost in zato nudil možnost prevažanja sprva zveni kot super ideja. Konec koncev lahko na večjem supu prevažamo več ljudi, lahko pa supamo tudi sami, kar nam daje same prednosti, kajne?

Žal stvar ni tako enostavna. Če supamo s supom, ki ima prevelik volumen za našo težo, bomo zagotovo manj uživali, kot pa bi v primeru idealne izbire deske.

Večji sup je težje manevrirati, za vsak premik s prevelikim supom pa porabimo precej več energije. Tako bo za isto razdaljo potrebnega več fizičnega napora. Na prevelikem supu boste težje izvedli pravilen zaveslaj, kar bo pomenilo manj efektivno veslanje in več nezaželjenega cikcakanja supa.

To ne pomeni, da veliki supi nimajo svoje namembnosti, vendar pa z pridobitvijo ene prednosti izgubimo drugo. Vsekakor se lahko odločite za večji sup, če ste že sam po sebi težji od 100kg, ali pa boš na supu redno s še kakšno drugo osebo. Če pa bo družba na vašem supu bolj izjema kot pravilo, se rajši držite optimalne velikosti za vašo težo. Če imate težave pri določanju optimalnega volumna, se oglasite v specializirani sup trgovini.

  1. napaka: cena jim je glavno vodilo pri nakupu supa

Mnogi začetniki, ki so šele na začetku svoje sup poti, še nimajo občutka, koliko časa so pripravljeni supanju posvetiti. Da ne bi vložili preveč denarja v opremo, na kateri se bo nabiral prah, se nagibajo k cenejšim supom, vendar pa ne slutijo kako prostran in zanimiv je lahko suparski svet.

Na koncu supajo mnogo več dni in mnogo dlje, kot so si v samem začetku zamislili. Raziskujejo skrite kotičke jezerskih obal in postajajo pravi navdušenci. Žal pa njihova cenena sup deska ne drži koraka z njimi.

Zaradi nizke kvalitete se hitro začne starati. Sup morajo neprestano dopihovati in z njim ne dosežejo takšne hitrosti, kot bi si želeli, saj je njegova oblika z veliko debelino namenjena bolj statičnemu supanju po enem zalivu. Tako v kratkem času namesto enega supa na koncu kupijo dva, kar ni le cenovno manj ugodno, ampak tudi bolj obremenjajoče za planet.

Boljša začasna rešitev kot nakup cenenega supa, je izposoja. Ko vidimo, da nam je supanje postalo všeč in želimo napredovati še bolj, pa je najboljše, da posežemo po supu vsaj srednjega cenovnega razreda.

“Nisem dovolj bogat, da bi kupoval poceni” pravi angleški pregovor in pri nakupu supa to presneto velja.

Kot pri vsaki veliki odločitvi je zbiranje informacij bistvenega pomena za dober razplet. Zato vam svetujemo, da si pred nakupom vzamete čas in dobro razmislite, kakšen supar in potrošnik želite biti. Ta sup bo postal vašnovi najboljši prijatelj.

V pomoč pri izogibanju pogostim napakam naj vam služi ta članek, a ne ustavite se tukaj, preberite čim več. Tako bo odločitev res prava in takšna, da boste z njo zadovoljni še veliko let.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.