Turneja, ki je vključevala tri koncerte, je povezala slovenske izseljence iz Toronta, Montreala in okolice ter obeležila tudi več drugih pomembnih obletnic, vključno s 50. obletnico delovanja slovenske folklorne skupine Mladi glas Planika iz Toronta, ki je ansambel tudi povabila na turnejo po Severni Ameriki.
Osrednji dogodek turneje je potekal v bližini Toronta, kjer se je na jubilejnem koncertu v organizaciji slovenske folklorne skupine zbralo približno 1500 obiskovalcev. Poleg domačih plesalcev so nastopile še slovenske folklorne skupine iz Kanade in ZDA, vključno z gosti iz Winnipega, Montreala, Pittsburgha in Clevelanda. Skupina Mladi glas Planika je nastopila s tremi generacijami plesalcev, dogodek pa je popestril tudi Ansambel Saša Avsenika s klasičnim Avsenikovim repertoarjem. Turneja je zaznamoval tudi 15. obletnico delovanja Ansambla Saša Avsenika in desetletje sodelovanja s skupino Mladi glas Planika, ki pogosto izvaja koreografije na Avsenikove skladbe, kot sta Ples v škornjih in Mladi smo.
»Ob vsakem srečanju s slovenskimi izseljenci bodisi v Kanadi, Združenih državah ali kje drugje vedno znova opazimo, kako globoko je Avsenikova glasba vtkana v njihovo identiteto in občutek pripadnosti,« je ob zaključku turneje povedal Sašo Avsenik in dodal: »Naše pesmi imajo prav poseben pomen za izseljence vseh generacij, saj jih povezujejo z domovino, tradicijo in skupnimi spomini na družino ter slovenske korenine. Mladina, ki je morda rojena v Kanadi ali Ameriki in večinoma ne govori več slovensko, pa kljub temu z največjim ponosom nosi narodne noše, zapleše ter prepeva ob naši glasbi. V teh trenutkih vidimo, da glasba resnično ne pozna meja in deluje kot vez, ki ohranja našo kulturo živo tudi po svetu. Prav ta ponos, ki ga vidimo pri mladih, nas navdihuje, da ohranjamo našo glasbeno dediščino ter še naprej širimo sporočilo slovenske kulture in tradicije med Slovenci po svetu.«
Doživetja in nova prijateljstva
Ansambel Saša Avsenika je potoval v dveh skupinah, pri čemer si je prva skupina vzela nekaj dni za raziskovanje kanadske narave in znamenitosti v okolici Algonquin Parka. Tam so uživali v jesenskih barvah kanadskih javorjev, opazovali losa, medveda in druge živali ter si privoščili tipično kanadsko izkušnjo kurjenja ognja. V Torontu so se jim pridružili še ostali in skupaj so obiskali Niagarske slapove, kjer so naredili tudi videoposnetek svoje velike uspešnice Ena bolha za pomoč. Video je na družbenih omrežjih prava uspešnica, saj si ga je ogledalo več sto tisoč ljudi. Ogledali so si še nekatere znamenitosti, kot so CN Tower, živalski vrt in Ontarijsko jezero.
»V Torontu nam je eden izmed Slovencev odstopil svojo hišo in tako smo lahko živeli v tipični ameriški hiši ter jedli njihovo tipično hrano. Potem smo pot nadaljevali v Montreal, kjer so nas prijazno gostili naši dolgoletni prijatelji, ki so nas med drugim razvajali s tradicionalnimi kranjskimi klobasami in nas peljali na ogled mesta. Obiskali smo denimo cerkev, kjer se je poročila Celine Dion, se vozili s kolesi in doživeli ogromno čudovitih razgledov,« so povedali člani Ansambla Saša Avsenika in za konec dodali: »Turneja nam je podarila nova prijateljstva in ogromno lepih doživetij, prav tako je bila odlična priložnost za nadaljevanje slovenske tradicije med izseljenci.«