Kako rešimo okrasni vrt po uničujoči toči
Vremenska napoved ponovno opozarja na možnost neviht s točo. Ja, res ne moremo več trditi, da nas toča preseneti, ampak jo moramo žal že skoraj pričakovati in se nanjo pripraviti. Ker veliko škodo naredi tudi v okrasnem vrtu, je dobro, da že v naprej vemo, kako ukrepati. Za uspešno okrevanje je namreč ključna čim hitrejša pomoč.

Prva pomoč za trajnice in poletno cvetje
Vse trajnice, ki jih je toča poškodovala, najprej temeljito pregledamo. Poškodovane dele obrežemo do zdravega tkiva. Nič ni narobe, če odstranimo tudi večji del rastline – pomembneje je, da preprečimo gnitje, okužbe in prerazporedimo energijo rastline v razvoj novih, zdravih poganjkov. Ne ozirajte se na še preostale cvetove na poškodovanih steblih – te raje odstranite. Bolje je spodbuditi novo rast kot ohranjati poškodovan okras.

Ko obrezovanje opravimo, zemljo okoli rastlin zrahljamo z ročnim orodjem, nato pa rastline pognojimo z organskim tekočim gnojilom ali kompostnim čajem. Takšna prehrana jim bo dala zagon za novo rast. Da se v rane ne bi naselile glivice, vse rastline poškropimo še s pripravki iz alg oziroma s krepčilnimi pripravki. Sami lahko pripravimo kompostni čaj, ki ga lahko uporabljamo z zalivanjem ali škropljenjem. Krepčanje s temi pripravki ponovimo vsaj dvakrat, v nekajdnevnem razmiku.
PREBERITE TUDI:
Poseben pristop k listnatim rastlinam
Rastline s širokimi in mehkejšimi listi, kot so hoste, navadno utrpijo največ poškodb. Po močnem neurju jih je najbolje odrezati čim bližje tlom, pri čemer pustimo le manj poškodovane liste, če jih je še mogoče ohraniti.
Maslenice lahko celo popolnoma pokosimo – znane so po tem, da se hitro obrastejo in zacvetijo že v istem poletju.

Obnova grmovnic in dreves
Grmovnice in drevje pogosto utrpijo poškodbe na vejah in deblu. Na teh mestih se rade razvijejo kavernozne tvorbe, podobne rastlinskim tumorjem. Čeprav niso nujno škodljive, oslabijo strukturo vej, ki se lahko kasneje zlomijo.
Zato večje rane takoj obrežemo z ostrim orodjem. Odstranimo tudi močno poškodovane veje. Na grmovnicah, zlasti na cvetočih (kot so hortenzije, vrtnice), to obrezovanje lahko pomeni tudi nov začetek rasti.
Pomembno je tudi škropljenje z bakrovimi pripravki, ki zmanjšajo možnost okužb z glivičnimi boleznimi, kot so rakasti izrastki, plesen ali bakterijske okužbe.

Ne pozabite na vrtne poti
Po toči so poti pogosto prekrite z listjem in naplavinami. Suho listje, ki začne razpadati, je idealno okolje za razvoj plevelov in gliv. Zato ga čim prej pograbimo in odstranimo – ne na kompost, če je močno poškodovano ali plesnivo, ampak v zelen zabojnik ali sežig.
Posebna nega za vodne rastline in bajer
V vrtnih bajerjih največ škode utrpijo lokvanji. Njihovi veliki, mehki listi, ki plavajo na vodni gladini, so kot nalašč za ciljanje toče. Običajno jih je treba skoraj v celoti odstraniti.
Če so rastline dobro ukoreninjene, lahko poškodovane liste preprosto odtrgamo z roko. Če pa so bile lokvanji na novo zasajeni ali niso še dobro utrjeni, liste raje odrežemo globoko pod vodno gladino, da ne poškodujemo rastline dodatno.
Kadar se voda v bajerju po toči močno zamegli ali onesnaži z listjem in rastlinskimi ostanki, jo je priporočljivo deloma zamenjati ali očistiti s filtracijo.
Čeprav je prizor po toči lahko zelo žalosten, se večina okrasnih rastlin ob ustrezni negi presenetljivo hitro opomore. Pravilna rez, hranila, zaščita pred okužbami in nekaj potrpljenja lahko že v nekaj tednih povrnejo vrtu lepoto – morda celo bolj bujno kot prej.

Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se