»Noge so eden od najbolj obremenjenih udov na človeku, do katerih pa se običajno obnašamo zelo mačehovsko vse do takrat, ko nas začnejo boleti,« pravi Vida Ozis in pomenljivo doda: »Stranke običajno pridejo do nas, ko so njihove težave že v tistem stadiju, da jim lahko rečeš samo: 'Ja, zakaj ste pa tako dolgo hodili?'« Najpogostejše težave, s katerimi se ljudje obračajo na njo, so namreč vraščeni nohti, kurja očesa, glivična obolenja, bradavice, otiski … »S temi težavami se po naših podatkih srečuje kar 80 odstotkov ljudi oziroma vsak tretji Slovenec. Vsak človek je individuum in pri vsakem je treba težavo odpraviti na drugačen način. Če dam za primer samo glivice na nogah, je treba upoštevati način življenja, ki ga ima človek, nego, skrb zase. Pri vsakem, ki pride prvič na obisk, najprej izpolnimo kartoteko, da ga spoznamo, njegove navade pri negi, kajti le tako ga lahko obravnavamo celostno. Preverimo, kaj je za odpravljanje težave že naredil sam in kaj bo moral delati v prihodnje, če bo želel, da bo težava izginila. Mi lahko pomagamo 70-odstotno, 30 odstotkov pa bo moral k uspehu pripomoči sam. Brez lastne skrbi za noge vsakega posameznika tudi mi ne moremo zagotavljati uspeha,« poudari strokovnjakinja in pripomni: »V bistvu rada rečem, da je naše poslanstvo ozaveščanje ljudi. Še vedno razbijamo tabuje, saj je za marsikoga noga še vedno samo nekaj, kar potlačiš v čevlje in skriješ. Pa vemo, da ni tako.«
Podobno je tudi pri vraščenem nohtu. »Najpogostejši razlog za vraščen noht je nepravilno striženje nohta, sledijo neustrezna obutev, dednost in čezmerno potenje nog. S pravilno nego in postopkom si lahko vraščen noht rešite za vedno. Najprej ga je treba odrezati pod pravim kotom, potem pa svoje naredi medicinska sponka, ki jo vstavimo na noht,« poudari direktorica Centra medicinska pedikure AN.Nika, ki je medicinsko sponko prinesla iz Nemčije, potem pa jo je še sama izpopolnila, da danes deluje tako, da noht vleče iz nohtnega kanala in prepreči vraščanje v nohtno gubo ter mu omogoči pravilno rast. »Na tem področju smo tako uspešni, da nas priznava celo medicina in nam marsikateri zdravnik v obravnavo pošilja svoje paciente. Najlepša nagrada zame pa je vendarle ta, da gredo ljudje, ki so se prej srečevali z bolečinami, od nas z nasmeškom, ko jim rešimo prste,« z zadovoljstvom ugotavlja.
Korak za korakom
Vida je kariero začela v majhnem salonu, v katerem je delala deset let. Njena predanost in strokovnost sta pritegnili veliko strank, kar ji je omogočilo, da je svoje poslovanje razširila. Danes ima centre tako v Celju, Mariboru, Novi Gorici in Krškem, že prihodnji mesec pa bo svoja vrata odprl tudi center za pedikuro v Domžalah. V njih skupaj s svojo ekipo skrbi za zdravje in lepoto nog svojih strank. »Na začetku sem bila mama samohranilka z majhnima otrokoma in takrat sem delala, da sem v prvi vrsti preživela in pomagala drugim. Ko so začeli prihajati rezultati in sem videla, da sem v tem, kar počnem, resnično dobra, pa sem začela razmišljati, da bi svoje znanje lahko prenesla na druge. Tako sem začela organizirati izobraževanja za pedikerje, predvsem za medicinsko pedikuro, in svoje znanje deliti naprej. Moja želja je izobraziti peščico ljudi, ki znajo moje znanje uporabljati v praksi, ki čutijo dovolj veliko mero odgovornosti in spoštovanja do tega, kar sem jih naučila. Trudim se, da imam dober tim, za katerim stojim. Sicer veljam za zelo strogo in zahtevno, ampak to je samo zato, ker ne dovolim, da bi kdo moje ime umazal s slabim delom.«
Brez skrbi za prihodnost
Za prihodnost podjetja pa se ji tudi sicer ni treba bati. Danes je v podjetju z njo njena hči Nika: »V podjetju se mi je pridružila pred štirimi leti. Med študijem kemije na mariborski fakulteti je pisala bloge, po končanem študiju pa smo začeli razvijati tudi svoje naravne izdelke za nego nog.« Razvili so kreme za stopala, obnovitvena pršila, lake za nohte, naravni dezodorant in sproščujočo kopel za stopala, pri tem pa so veliko vlogo odigrali zapiski in knjige, ki jih je spravljal skupaj Vidin dedek. »Moj stari oče je bil zeliščar. In očitno se je to preneslo na Niko, ki jo je to področje močno zanimalo. Poiskali sva njegove knjige ter začeli razvijati lastne izdelke na naravni bazi. Naši izdelki niso narejeni kar tako. So stoodstotno naravni in slovenski,« poudari Vida, ki je hčer in sina vključila tudi v ime podjetja. »Otroci so naše poslanstvo in neko gonilo, da smo še bolj dejavni v življenju, da jim omogočimo, da pridejo do poklica, da gredo v svet. Zato sem hotela v svoje delo vključiti imeni svojih otrok. A je tako Aleš, N je Nika. In ker v življenju delam po nekem občutku in verjamem v neko višje dobro, sem dodala ime boginje zmage, in to je seveda Nika.«