»Kot otrok sem bila izjemno ustvarjalna in zatopljena v knjige. Ko sem v lokalni knjižnici prebrala skoraj vse knjige, me je ati vpisal v Mestno knjižnico v Ljubljani. Tam se mi je odprl nov svet in želja po spoznavanju raznolikih kultur. Med drugim sem se pri štirinajstih letih seznanila tudi s knjigami o negi spolne energije. Filozofija teh knjig je izhajala iz Kitajske, Indije in Tibeta, in ker sem želela vedeti več, sem se kot študentka odločila za študij sinologije, torej kitajskega jezika in kulture,« pripoveduje Špela Gornik, ki je želela stare knjige brati v izvirniku, saj pravi, da so lahko interpretacije zgrešene.
Razbijalka tabujev
Že med študijem je začela potovati po svetu, še najraje je potovala na Kitajsko, kjer je nekaj let tudi živela. »Med prvim bivanjem na Kitajskem sem si kupila kristalni jajček, ki je več kot desetletje pozneje na Zahodu postal prava modna muha. Sama sem bila ena prvih, ki je izvajala delavnice o negi spolne energije z omenjenim jajčkom, ki krepi medenično dno in esenco posameznice povezuje z njenim duhovnim bitjem. Na delavnicah sem poučevala ne samo Evropejke, temveč tudi Kitajke v kitajskem jeziku,« razlaga Špela, ki je vedno rada odpirala nove tematike in razbijala tabuje.
Na Kitajskem je živela večkrat, vendar se je vedno vračala v Evropo in Slovenijo. »Ne glede na to, kje sem živela, sem poskrbela, da sem se od kitajskih zdravnikov iz prve roke učila o metodah nege življenjske energije. Mnogokrat sem z njimi tudi delala kot prevajalka. Poleg tega sem poučevala poslovno angleščino ter prirejala svoje delavnice in svetovanja. Leta 2016 in 2017 me je pot za nekaj mesecev vodila v Indijo, kjer sem se srečala s prvimi ljudmi, ki so mi pomagali ozavestiti kundalini efekt, skozi katerega sem šla po prvem spolnem napadu, ki sem ga doživela,« pravi Špela, ki je na svojih poteh po svetu kar dvakrat doživela posilstvo – prvič v Barceloni, pozneje pa še v Istanbulu. Čeprav so imela ta dejanja posledice in se je enkrat zaradi travme za kakšno leto kar izolirala, je vedno znova zbrala pogum in se vračala v svet, saj se je zavedala, da je poleg teh napadov doživela tudi veliko lepega. »V ašramu v Rishikeshu sem se spoznavala s kundalini jogo in belo tantro. Leta 2018 sem se preselila v London, kjer sem pridobila licenco za opravljanje seksološkega bodyworka, ki jo je odobril NHS (nacionalni zdravstveni sistem). Prek svojega dela z moškimi strankami sem se srečevala z ogromno slepimi pegami in temnimi platmi spolnosti in tako dojela razliko med mehanistično in organsko spolnostjo in vplivom, ki ga imata na posameznike in pare. Vse bolj sem razumevala zapuščino avstrijskega doktorja medicine Wilhelma Reicha, ki je opozarjal na razkol med psihologijo in somatiko sodobnega človeka. Moja znanja o spolnosti, ki sem jih pridobivala prek večletnega proučevanja starodavnih knjig v klasični kitajščini, so dobila smisel. Videla sem, da ljudje, ki smo rojeni na Zahodu, ne moremo povzemati vzhodnih praks, ne da bi ozavestili razlike v našem dojemanju sveta. Duhovnost ne sme biti omejena na duhovni materializem in kavarniške floskule, temveč mora temeljiti na ustvarjalnem preseganju običajnih meja zavedanja,« veselo razlaga, saj jo navdušuje, da so se stvari tako dobro povezale.
Dragocena praksa
Špela znanj ni nabirala samo teoretično, temveč tudi v praksi. Čeprav so stranke k njej prišle po pomoč, je tudi sama med delom z ljudmi dobila globlji uvid v problematiko. »Stranke so z menoj navezale stik zaradi težav s spolnostjo in večina izmed njih teh težav ni želela reševati v vednosti ali prisotnosti svojih žena. Spolnost so želeli ločiti od odnosa. Sočloveka (ženske) so tako videli zgolj kot objekt, ne pa tudi kot človeka in tako izničili pomen in vrednoto sokreacije, ki je temelj partnerskega odnosa.«
Tako je spoznala, da potrebuje in si želi še dodatnega znanja, da bi res lahko pomagala vsem, zato se je leta 2019 vpisala na študij relacijske partnerske terapije. »Ta študij mi ni pomagal razsvetliti samo družbenih problematik, temveč tudi in predvsem moje osebne. Spoznala sem, kaj mi je v preteklosti preprečevalo, da bi zgradila zdrav partnerski odnos. Dobila sem konkretna orodja in znanje, ki so mi osmislili pretekla znanja o humanistični psihologiji in relacijski oziroma odnosni zavesti,« pravi Špela, ki je že dobro leto v harmonični zvezi s fotografom Borutom Peterlinom: »Z Borutom se odlično dopolnjujeva. Jaz njega zvečer vlečem v posteljo, on pa mene zjutraj iz nje oziroma z drugimi besedami: moja prisotnost ga umiri, mene pa njegova poživi. Tako oba po naravni poti poskrbiva za souravnavanje najinih živčnih sistemov.«
Medtem ko Špelo gledamo v oddaji Poroka na prvi pogled, ki je vse bolj razburljiva, ona že kuje nove načrte. »Med snemanji smo se s strokovnjakoma Timotejem Strnadom in Sonjo Javornik zelo dobro ujeli in si želimo tudi v prihodnje sodelovati. S Sonjo zdaj pripravljava delavnice Odnosi na prvi pogled, kjer bova pomagali udeležencem na res širokem področju. Pomembno je, da se zavedamo, da imamo vsi tako ranjene kot tudi prilagojene dele duševnosti. Pomembno je, da jih spoznavamo in jim hkrati ne dovolimo, da nam preprečujejo, da bi delovali iz svojega modrega sebstva. Ker se najlažje učimo na konkretnih primerih, bova udeležence najinih delavnic povabili, da z nama delijo svoje konkretne problematike in izzive. Udeleženci bodo imeli priložnost uvida v združevanje mehanizmov relacijske partnerske terapije in vzhodnoazijskih metodologij, ki temeljijo na prizadevanjih za celovito nego osebnosti in morale.«