»Če jo boš jedla, boš svoje telo očistila toksinov, saj bo izločilo, česar ne potrebuje,« so ji dejali. Pokusila jo je, se nad njo navdušila in jo zdaj uživa že deset let. Začela je raziskovati, preskušati različne izdelke ter jih deliti prijateljem, strankam in znancem. Ker so ji vsi poročali, kako so z njimi rešili marsikakšen problem, najbolj pa tistega s prebavo, si je želela izdelek pripeljati iz Azije v zahodni svet.
Takrat je imela še butik v Gradcu in tam jo je poiskal tudi njen sedanji partner Georg Poguntke. O čudežnem zdravilnem sadežu dinastije Tang je izvedel iz Yasmininih prispevkov na družbenem omrežju, in ker ga je od nekdaj zanimala fermentacija, ga je želel preskusiti. »Sprva sem ga užival en teden in njegova moč me je navdušila. V meni je sprožil močne čistilne procese. Dotlej sem recimo vsak dan popil kakšno pivo, po tistem pa niti kaplje več. Novi mikroorganizmi so očitno obogatili moj mikrobiom,« razmišlja. »Z Yasmin sva se večkrat sestala, se o izdelku pogovarjala, bila nad njim navdušena. Želela sva, da bi se tudi drugi ljudje tako dobro počutili, kot sva se midva. Zato ga je Yasmin želela ponuditi trgu.«
Skrivni recept
Povezala se je s sorodniki in znanci v Aziji ter našla družino, ki slive še vedno fermentira po skrivnem receptu dinastije Tang. Ta se po moškem potomcu prenaša iz generacije v generacijo. »V času dinastije Tang je bil sadež zelo priljubljen, skozi čas pa so mnogi na ta recept pozabili. Z Yasmin sva našla eno redkih družin, ki še dela tradicionalno fermentacijo po starem receptu.« »Podelite to čudežno slivo, naj pomaga ljudem in naj se sami prepričajo, da učinkuje,« pravi Yasmin. »Skozi stoletja je sadež uporabljala že tradicionalna kitajska medicina za zniževanje sladkorja, alkalizacijo in obogatitev mikrobioma z mikroorganizmi,« je razložil Georg. »Sadež je pogonski ključ za aktivacijo našega imunskega sistema. Mnogi so nam zaupali, da jim je spremenil življenje. Po njem pa posegajo predvsem tisti, ki iščejo nekaj naravnega za svoje težave.«
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 15., 9. april, 2024.