Zadnjo soboto v septembru smo na Pogačarjevem trgu v Ljubljani prvič slavili dan te zdrave, žive hrane. Sonja Vavken, predsednica Zveze biodinamikov Slovenije, pove, kako je napočil čas, da se ta metoda pridelovanja hrane predstavi ljudem. »Naslednje leto bo namreč 100. obletnica kmetijskega tečaja, ki ga je v enem od dvorcev za nemške veleposestnike takrat organiziral idejni oče biodinamike dr. Rudolf Steiner. Letošnji praznik biodinamike je bil nekakšna uvertura v praznovanje naslednje leto.«
Dr. Steiner, ki je postavil temelje biodinamike, je našel povezavo med rastlinami in njihovo energijo. Zaradi pripravkov, s katerimi biodinamiki tretirajo rastline, so te deležne energije iz vesolja. Kopriva prinaša rastlinam energijo Sonca, kamilica reprodukcijsko energijo Merkurja, regrat vitalno energijo Jupitra, baldrijan pa življenjsko silo Saturna. Da to niso prazne marnje, je pred leti dokazal Zvone Černelič, biodinamčni kmetovalec iz Dečnega sela pri Brežicah in dolgoletni predsednik društva Ajda Posavje. Naredil je poskus s tremi svežimi kumarami. Prva je bila pridelana integrirano, druga ekološko in tretja biodinamično. Razrezal jih je na kose, zložil v prvotno stanje, zavil v prozorno folijo in 12 dni pustil na sobni temperaturi. Prva kumara je začela gniti, druga je začela izgubljati zeleno barvo, tretja pa je ostala nespremenjena. Čez mesec in pol, ko od prvih dveh ni ostalo več veliko, je bila tretja še vedno takšna kot prvi dan. Celo več. Ko jo je odvil, jo je lahko prijel v roko, saj so se razrezani deli medtem zarasli.
Izjemen odziv
Sonja Vavken pove, da je bil odziv na prvi praznik biodinamike izjemen. »Tako naših članov kot tudi obiskovalcev. Na 35 stojnicah se je predstavilo nekaj biodinamičnih društev – v Sloveniji je 16 društev biodinamikov, devetim, ki so že vključeni v našo zvezo, se bo po tem dogodku pridružila še večina preostalih – Združenje Demeter Slovenija, Semenjalnica, pridelava ekoloških semen, semenarska hiša Amarant, pridelovalci in predelovalci, ki kmetujejo po načelih biodinamike, ter prodajalci ljudem in zemlji prijaznega orodja in pripomočkov.« Da bi se ljudje lažje odločili za ta način pridelovanja hrane, so biodinamiki obiskovalcem v pokušino ponudili jedi, ki so jih pripravili iz svojih pridelkov, nekaj pa jih je prodajalo tudi svežo zelenjavo in sadje.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 41, 10. oktober, 2023.