V življenju pa smo se prisiljene vsak dan znova soočati ne le z nižjimi plačami za enako delo, temveč tudi s počasnejšim napredovanjem, s tem, da imajo tudi v kolektivih, kjer delajo same ženske, za šefa največkrat moškega, z mizoginijo v javnem prostoru in še bi lahko naštevali. Ne nazadnje vsaj še dobra polovica žensk, ki hodijo v službo, doma sama kuha, pospravlja in skrbi za otroke. Partnerji jih pogosto še kritizirajo, in če takšen moški še pije, je to kalvarija za vso družino. Ne pozabimo niti starokopitnežev, ki se do žensk (denimo poslank in novinark, če jim katera stopi na žulj) vedejo nedopustno žaljivo. Ker se ne znajo braniti z argumenti, se spotikajo ob njihovo zunanjost, oblačila, jih besedno ponižujejo … Zadnji čas je, da se postavimo zase in tudi za vse druge, ki so žrtve psihičnega, fizičnega, spolnega ali finančnega nasilja.
»Vemo, da ženske danes vodijo vlade, multinacionalke, mednarodne organizacije, skačejo na smučeh, so znane pisateljice, pogumne astronavtke, izvrstne znanstvenice, občudovane umetnice itd. V Sloveniji počasi prodirajo tudi v politiko in zavzemajo visoke položaje,« za začetek pove prva sogovornica, dr. Milica Antić Gaber, sociologinja, raziskovalka in redna profesorica na Oddelku za sociologijo na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Vedno tudi javno pove, da je feministka.
Praznovanje 8. marca – da ali ne?
Meni, da je praznovanje 8. marca kot mednarodnega dneva žensk še kako potrebno, saj smo vsak dan žrtev kratenja temeljnih človekovih pravic žensk. »Pa tudi tam, kjer je na prvi pogled videti, da je vse lepo in prav, se najpogosteje izkaže, da ni tako, če le pogledamo pobliže. Marsikatera že dosežena pravica žensk je danes spet postavljena pod vprašaj, mnogi celo mislijo, da so ženske dosegle preveč.«
Opaža, da še vedno ni dovolj razumevanja za ženske z obrobja družbe. »Te naj bi bile same krive, da so zabredle v revščino, da morajo, ker niso poročene in imajo otroka ali dva ali pa so samske ali ovdovele, preživeti z mizerno pokojnino.« Pa še na nekaj opozori: »Vse dosežene pravice niso kar padle z neba. Zanje so se borile številne ženske (in nekateri moški), mnoge organizirane skupine, društva, mednarodne organizacije. Marsikaj od tega, kar so naše predhodnice za nas naredile, pa je ostalo pozabljeno, namenoma prezrto. Ko tako zanemarjamo lastno zgodovino, si zagotovo ne delamo uslug.«
Ženske so mile, moški pa trdi?
»Mnogi govorijo o tem, da so po vseh zakonih in predpisih ženske in moški (vsaj v naši družbi) enakopravni, in s tem bi morali biti zadovoljni.« Vendar ženske in moški nimajo enakih možnosti, da uveljavljajo svoje z zakoni zagotovljene pravice, saj so te največkrat le na papirju. »Za doseganje enakosti v pomenu enakega položaja žensk in moških v družbi je včasih treba posamezne družbene skupine žensk obravnavati neenako, da bi jim omogočili, da dosežejo enakost, še posebej to velja za ženske z nižjim socialnim položajem, nižjo izobrazbo, tiste, ki prihajajo iz deprivilegiranih okolij, tako ali drugače marginaliziranih skupin.«
Enakost in enakopravnost nista enaka pojma. »Prizadevanja za vzpostavljanje enakosti ne pomenijo brisanja razlik. Razlike bodo ostale tako med spoli kot znotraj vsakega spola, a vprašanje je, kako te razlike vrednotimo. Problem je, če nekatere značilnosti, ki jih pripisujemo samo enemu spolu (običajno moškim), postavljamo najvišje na lestvico vrednotenja, tiste, ki jih pripisujemo ženskam, pa na dno te lestvice.«
Poseben problem pri vzpostavljanju enakosti spolov so še vedno precej razširjeni predsodki ter stereotipi o ženskah in moških. »Za ženske naj bi veljalo, da so bolj čustvene, mile, dobre, skrbne in kar je še takega, moški pa naj bi bili racionalni, trdi, močni, agresivni, odločni ...« Meni, da vse to dela veliko škodo tako ženskam kot moškim. »Vsak, ki odstopa od teh idealov, je ožigosan, ženske bolj kot moški. S tem ko ti predsodki in stereotipi še živijo med nami, se onemogočamo, zaviramo razvoj ne samo posameznic in posameznikov, ampak tudi celotne družbe.«
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 10, 7. 03. 2023.