Iz dneva v dan je manj dobrih novic o čudežnih rešitvah, še najbolj je ganila tista o novorojenki, mama je umrla med ruševinami takoj po porodu, prav tako oče in štirje sorojenci. Deklici so prerezali popkovino in jo spravili v inkubator, še nekaj časa ne bo vedela, da je sirota. Če se ne bo našlo bližnje sorodstvo, jo bo posvojil zdravnik, ki ji je rešil življenje. Imenovali so jo Aja, čudež.
Žal ne znamo napovedovati potresov
Pa je bilo nekaj dobrih novic – Kitajci so že leta 1975 na podlagi seizmičnih statistik opozorili prebivalce na nekaterih območjih, da prihaja rušilen potres, in žrtev je bilo malo, ker so se ljudje v strahu umaknili iz hiš. Vendar naslednjega potresa, ki ni imel enakih značilnosti kot prejšnji, niso znali napovedati, in žrtev je bilo ogromno. V Italiji so opazili, da potres napoveduje radon, ki uhaja iz zemlje nekaj dni pred katastrofo, ruski znanstveniki so merili značilne tresljaje, iz katerih naj bi v radiju 2000 kilometrov lahko napovedali potres na dva dni natančno, pa se je oboje izkazalo za nezanesljivo. Tudi slovenska znanost je preračunala, da bi lahko iz napetosti med plastmi v zemeljski skorji, ki se pod nekaterimi pogoji multiplicirajo, izračunali, kje in kdaj se bo zgodil potres, za kar bi potrebovali niti ne zelo veliko denarja za merilne naprave. Očitno ga niso dobili, denarja namreč. Kakorkoli že, potresov ne znamo napovedovati. Tvit nekega nizozemskega znanstvenika 3. februarja je sicer napovedoval potres na območju, kjer se je potem res zgodil, ampak z besedami »prej ali slej«. S takšnimi podatki pač nimamo kaj početi.
Te dni večinoma preštevajo mrtve, napoveduje se, da jih bo 200 000, ranjenih je bilo že konec prejšnjega tedna več kot 75 000. Umrle so cele družine, skoraj vsi prebivalci posameznih ulic v najbolj prizadetih naseljih. Pomoč prihaja z vseh strani, a zdi se, da je spričo gorja, ki je doletela tamkajšnje prebivalstvo, kot kaplja v morje. Ogrevani šotori sicer rastejo kot gobe po dežju, a srečni tisti, ki se jim je uspelo prebiti vanje. Romana Dolanay, Slovenka, ki živi v Turčiji že pet let, pravi, da so Turki izredno solidaren narod, da je tragedija bolečina vseh, tudi tistih, ki potresa niti čutili niso, in da zbirajo pomoč tako domačini kot tudi tujci, ki tam živijo. Vsako oblačilo, vsaka odeja šteje. V Antalyi so odprli hotele in vanje nameščajo ljudi, ki so jih pripeljali iz porušenih mest. Manj novic je iz Sirije, ker je potres prizadel predvsem območja, kjer so uporniki, kar je velika drama, saj pomoč prihaja tja še počasneje.
Zbiranje materialne pomoči je nesmiselno, ker je potresno območje predaleč in je tudi izjemno nevarno, zato bo tamkajšnjim humanitarnim organizacijam najprimerneje nakazati denar. Vsak evro bo dobrodošel.
Svoj humanitarni prispevek lahko nakažete na TRR račun Rdečega križa Slovenije, in sicer:
Namen: »Potres Turčija in Sirija« TRR Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana SI56 0310 0111 1122 296 SWIFT: SKBASI2X Koda namena: CHAR Sklic: SI00-96891
Prispevate lahko tudi s poslanim SMS sporočilom na 1919 z besedo SKUPAJ (1 evro) ali SKUPAJ5 (5 evrov).
Ali pa na račun Slovenske karitas
Kristanova ulica 1 1000 Ljubljana TRR: SI56 0214 0001 5556 761 Namen: POTRES TURČIJA-SIRIJA Sklic: 00 626
Svoj dar lahko posredujete s SMS sporočilom KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 in darovali boste 5 oziroma 10 EUR.