Ekološko kmetijo in sirarstvo Kekec najdete v Zgornjem Porčiču, naselju v občini Sveta Trojica v Slovenskih goricah. Družina Kekec se posveča prosti pašni reji krav, ovac in koz. Njihovo mleko predelujejo ročno, po tradicionalnih metodah, zadnjih pet let izdelke pakirajo v stekleno embalažo, prijazno do okolja.
»S sirarstvom smo se začeli ukvarjati leta 1988, ko sva se z možem Štefanom preselila v Zgornji Porčič, da bi ohranila kmetijo. Takrat sva svojo profesionalno pot usmerila v kmetijstvo in sirarstvo. Sama sem bila vrsto let zaposlena kot vodja diagnostičnega laboratorija, mož Štefan pa je bil profesionalni in zelo znan voznik spidveja. Naša kmetija in sirarstvo sta zelo povezana, trenutno smo zaposleni trije družinski člani in gospa, ki je z nami že več kot 20 let. Otroka sta prevzela vsak svoj del, sin Marko kot strojnik kmetijo, hči Maja kot univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije pa sirarstvo. Najmlajša hči Maruša se je odločila za poklic psihologa,« pove Ljiljana Pečko Kekec.
»Vedno smo uporabljali tradicionalne metode in pristne recepture, nikoli umetnih dodatkov. Bili smo prva registrirana sirarna v Sloveniji. Z ekološkim kmetijstvom smo se torej ukvarjali že pred obstojem certifikatov. Bili smo tudi ena izmed prvih kmetij v Sloveniji s prostim izpustom živali. To počnemo že 22 let. Ko smo s tem začeli, so vsi čudno gledali, tudi veterinarji, da imamo živali čez leto večinoma zunaj in ne privezanih v hlevu. Danes je to ustaljena praksa ekološkega kmetovanja.«
Posebna energija
Njihova kmetija leži v osrčju Slovenskih goric. »Tu je vse: griči, ravnina, gozdovi, še jezero. Imamo torej idealne razmere za ekološko kmetovanje. Smo v bližini Trojiškega jezera, Sveta Trojica je ena izmed znanih romarskih poti, naša kmetija ponuja prekrasen pogled na baročno cerkev Svete Trojice. Legenda pravi, da se je na teh pašnikih, kjer se danes pasejo naše živali, prikazovala Marija v obliki treh lučk, zato so na tem mestu postavili tudi cerkev. Pod cerkvijo je mogočno jezero, ob katerem se pasejo naše živali. Tu pri nas je neka posebna energija. Ob jezeru so tudi označene energijske točke. Verjamemo, da se ta dobra energija prenaša na naše živali in posledično na izdelke.«
Prispevek k zdravju
»Ekološko kmetovanje je veliko prijaznejše do živali in posledično do ljudi. Žival v gibanju na svežem zraku, ob kakovostni hrani, brez silaže ali krmil, daje veliko bolj zdravo in hranilno surovino, tako mleko kot meso. A ekološko kmetovanje je za kmeta zelo drago in ga cene na trgu za zdaj ne upravičijo. Mar nam je, kaj ponudimo našim strankam, vse to pa ustvarjamo tudi zase in naše potomce. Zdrava hrana je zelo pomembna in ima neverjeten vpliv na zdravje človeka. Zavedamo se, da si takega načina prehranjevanja vsi ne morejo privoščiti, a se trudimo, ker se nam zdi vredno. V tem vidimo velik potencial za prihodnost in prispevek k boljši družbi.«
Prosta pašna reja
Na kmetiji imajo čredo krav, ovac in koz. »Za krmo uporabljamo travo, seno in lastna ekološka žita. Ne uporabljamo krmil, tudi ekoloških ne, ali silaže. Silaža namreč močno vpliva na okus mleka in mlečnih izdelkov, zato naše živali uživajo izključno travo in/ali seno. Seneno mleko je sladko in zares krasnega okusa ter izredno hranilno. Glede na način kmetovanja, lego in skrb nam naše živali dajejo mleko najvišje kakovosti. Iz njega ročno izdelujemo izdelke najvišje kakovosti in posledično višjega cenovnega razreda. V ponudbi imamo tudi sveže meso: govedino, teletino, jagnjetino in kozlovino. Prav tako imamo svoje kokoši, zato imamo v ponudbi tudi ekološka jajca, pa tudi mlevske izdelke, kot so moke, koruzni zdrob in tako naprej.«
Celoten prispevek si lahko preberete v reviji Jana, št. 3, 17. 01. 2023.