Slovenci imamo še vedno občutek, da je naša dežela oaza miru. V primerjavi z večino držav po svetu tudi je, toda nasilje v raznih oblikah se dogaja tudi pri nas. Narašča na družbenih omrežjih, mnogo družinskega nasilja ostaja skritega za štirimi stenami. Dejstvo pa je, pravi Kincl, da je nasilje med ljudmi prisotno že od nekdaj. Zato vse samoobrambne tehnike temeljijo na naravnih telesnih instinktivnih reakcijah, ki smo jih pridobili med evolucijo, torej jih imamo prirojene. »Jaz vas moram na to samo spomniti. Kaj storite v gozdu, ko nenadoma proti vaši glavi prileti veja? Instinktivno si zavarujete glavo.«
Nagradna igra:
Darilo: Podarjamo seminar samoobrambe Tridesetim bralkam na začetku prihodnjega leta podarjamo enodnevni seminar samoobrambe z mojstrom Borutom Kinclom, kjer se boste lahko seznanile z osnovami samoobrambe in se naučile nekaj uporabnega, kar vam bo gotovo kdaj v življenju prišlo prav. Na naš spletni naslov jana@media24.si ali po pošti Revija Jana, Vevška cesta 52, 1260 Ljubljana Polje nam napišite, zakaj bi vam takšen seminar prišel prav, česa se želite naučiti … Trideset tistih, ki boste poslale najzanimivejša pisma, bomo izbrali in poslali na seminar. V prihodnjih tednih vam bomo še sporočili podroben datum dogodka.
Da bi pokazal, kako to deluje, mi je v dvajsetih minutah pokazal nekaj osnovnih prijemov. Kako se, recimo, osvoboditi prijema napadalca za zapestje, kako ravnati ob lasanju, kako se zavarovati, ko proti nam leti udarec. Kar hitro mi je šlo, čeprav sem malce oklevala, ko bi morala »napadalca« suniti v mednožje, da bi se ga rešila. Pa me je vprašal, kaj bi storila, če bi nekdo ogrožal mojega otroka. Takrat mi je postalo jasno, da bi storila prav vse, da bi ga zaščitila – zato nisem več oklevala in se pogumno borila dalje. »Vsi imamo instinkt po preživetju, samo nekdo nas mora spomniti, da v pravem trenutku primerno odreagiramo.«
Preventiva in ozaveščanje. Družba nas uči, da je nasilje neprimerno, kar je edino pravilno. Vendar se je treba tega lotevati sistemsko, z izobraževanjem otrok in mladine. To je delovanje na dolgi rok. Ženski, ki ima problem danes, pa to ne bo pomagalo, saj mora ukrepati, da zaščiti sebe in morda celo svoje bližnje. Tina Kincl, ki z Borutom vodi organizacijo Kempo Arnis, pove, da so se med dolgoletnim delovanjem srečali že z veliko primeri fizičnega in psihičnega nasilja. »Ves november smo imeli predavanja za novomeške gimnazijce, pa tudi osnovnošolce, in timbildinge za učitelje, kjer smo jih učili prepoznavati zametke nasilja. Poskušamo se vesti družbeno odgovorno in opozarjati, da pri nas ni prostora za nasilje, da si želimo, da je Slovenija varna država, kjer se znamo upreti terorju, tudi medvrstniškemu nasilju. Edini pravi način sta preventiva in vzgoja, začeti pa je treba pri mladih. Da so otroci sposobni doumeti, kaj je prav in kaj narobe, da sta torej že psovka ali žalitev lahko oblika nasilja.« O nasilju pravzaprav ozaveščajo vse leto, poleg tega imajo seveda šolo samoobrambe za otroke in odrasle. »Vedno več imamo takih žensk, ki pridejo, ko se jim nekaj zgodi. Od tega, da so bile fizično napadene, se soočajo s fizičnim nasiljem v družini, imamo tudi take, ki katero od oblik nasilja doživljajo v službi, ali dekleta, ki so žrtev medvrstniškega nasilja. Marsikdo se ne počuti dobro tudi zaradi nasilja na družbenih omrežjih.«
Izpiliti naravne sposobnosti. Samoobrambe se lahko nauči vsaka ženska. »Bistvo veščine je naučiti žensko, kako odreagirati, kadar je njeno telo pod stresom. Torej kako delovati, kadar nas je strah, kadar se nam pospešita bitje srca in hitrost dihanja, kadar se začnejo krčiti mišice oziroma tresti roke, dobiš tunelski vid in izgubiš vse finomotorične sposobnosti. Tukaj večina borilnih veščin odpade, ker zahteva fino motoriko. Kadar gre zares, tega nisi sposoben uporabiti, ne glede na to, koliko časa že treniraš. Zato je toliko pomembneje izpiliti svoje naravne sposobnosti, kar mi počnemo, poleg drugih tehnik.« Kandidatke najprej izpostavijo pritisku, ki sproži kritično reakcijo telesa, takrat morajo instinktivno odreagirati na najpogostejše napade, s kakršnimi se lahko v življenju srečajo. »Tako dobijo moč in se zavejo, česa so v resnici sposobne. Potem pa to samo izpilijo. Pri treningu vas tolikokrat izpostavimo situaciji, da avtomatsko veste, kaj morate storiti, ko je treba, ali pa se znate taktično umakniti,« pove Kincl. »Osnove samoobrambe se sicer lahko naučimo hitro, da jih bomo lahko začeli uporabljati pod stresom, pa jih je treba nekaj časa ponavljati, da nam pridejo v kri. Večkrat ko jih ponovimo, hitreje bodo postale del nas.«
Več v reviji Jana, 6.12.2022