Zgodbe

Pri nas biznis nima prednosti pred varnostjo

Jelka Sežun
17. 8. 2020, 22.05
Posodobljeno: 17. 8. 2020, 22.17
Deli članek:

Kje izdelujejo svoje oljčno olje, sušijo les, prodajajo lastni kompost in raztovarjajo ladje? V Luki Koper, to je vendar jasno. Samo še čebele manjkajo, ali pa so jih morda le pozabili omeniti. Pravzaprav smo se šli v Luko Koper pogovarjat o tem, zakaj se eksplozija, kakršno so imeli v Bejrutu, pri njih ne more zgoditi.

Šimen Zupančič
...

Prvi razlog je seveda to, da v Luki Koper amonijevega nitrata sploh ne skladiščijo, skladiščijo pa druge nevarne snovi – na primer naftne derivate ali rastlinska olja. Kadar gredo skozi pristanišča radioaktivni tovori ali eksploziv, jih tam ne skladiščijo, takoj jih pošljejo naprej. In nič, popolnoma nič ne pride v pristanišče, če ladja in njen tovor nimata vseh potrebnih dovoljenj. »Najprej varnost, šele potem je posel,« pravi Marko Grabljevec s področja pristaniške varnosti. »Pri nas biznis nima prednosti pred varnostjo.«

Ni primerjave. V Bejrutu je šlo narobe več stvari, pravi. »Prvič, nepravilno skladiščenje, drugič, opuščeni so bili vsi varnostni ukrepi varovanja, poleg tega so bile v neposredni bližini skladišča še druge nevarne eksplozivne snovi. In tretja stvar je bila izvajanje vročih del v neposredni bližini. Najprej so se vnele petarde oziroma pirotehnika, ta je potem preskočila na območje, kjer so skladiščili amonijev nitrat. Pri nas opuščanja varnostnih ukrepov pod nobenim pogojem ne dopuščamo. Nikakor ne moremo primerjati bejrutskega pristanišča z našim.«

»Vsi sistemi, ki so bili v Bejrutu opuščeni, tukaj živijo. Imamo obhode varnostne službe, obhode gasilcev po vseh skladiščih, kjer so skladiščeni nevarni tovori, imamo javljalnike požarne nevarnosti. Celotno območje pristanišča je pod videonadzorom. Ljudje so usposobljeni za delo v takih skladiščih, zato bi se težko zgodila taka verižna reakcija, kot se je v Bejrutu,« dodaja vodja varovanja zdravja in ekologije Boštjan Pavlič. Imajo razpršeno skladiščenje, da bi preprečili verižne reakcije: »Imamo rezervoarje z gorivom in drugimi kemikalijami, ti so znotraj pristanišča še dodatno ograjeni in varovani, pa del, kjer hranimo amonijak za naše hladilnice, pa kontejnerje, v katerih je marsikaj, vendar imamo sheme, po katerih so tovori ločeni med seboj, tako da ni ves nevarni tovor na eni lokaciji. Ves čas izvajamo požarne straže pri vsakem pretovarjanju tega tovora, pri vročih delih mora biti vedno prisoten gasilec. Pred začetkom dela preveri, kaj in kako se bo delalo, in odredi ukrepe. Če tega ni, se dovoljenje ne izda in se dela ne izvajajo.«

Nesreče se dogajajo, priznavajo, ampak »človeški faktor zminimaliziramo skoraj na ničlo. Tehnika ne zataji, imamo večstopenjsko preverjanje. Če se prižge kakšen senzor, vsi skačemo,« pravi Marko Grabljevec.

Vedno na očeh. Imajo tudi kamere in termokamere, pa rezervoarje, ki so grajeni po najsodobnejših standardih, imajo dvojno dno, dvojni plašč, poleg tega imajo »rezervoarji, v katerih so najbolj vnetljivi tovori, še eno membrano, tako da ne nastaja plinska faza, ta je namreč tista, ki povzroči eksplozijo, pri nas te plinske faze sploh ni,« razloži okoljska menedžerka Franka Cepak. »Državni organi nas ves čas preverjajo, presojajo zunanje vplive, bedijo nad nami. Mislimo, da smo v tem prostoru eni boljših na tem področju,« dodaja Boštjan Pavlič.

Javnost jim marsikdaj pripisuje pooblastila, ki jih nimajo, potožijo. Večina recimo ne ve, da o dovoljenju za vplutje in izplutje ne odloča Luka, temveč Uprava za pomorstvo, spet o drugih stvareh odloča carina …

Več v reviji Zarja Jana št. 33, 18.8.2020

Estrada

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Zanimivosti

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan