Zgodbe

Darujte za nove Slovenčke

Jelka Sežun
26. 11. 2018, 23.00
Deli članek:

Slovenski darovalci semena

Jaka Koren
dr. sašo drobnič

Peter Ellenstein mu je ime, ampak to ni bistveno, pred dobrimi dvajsetimi leti se je poskušal uveljaviti kot igralec, pa tudi to ni bistveno. Tole pa je: s prodajanjem svoje sperme dvema semenskima bankama je zaslužil dovolj za povsem spodobno življenje. V sedmih letih, tako dolgo je trajala njegova verjetno rekordna kariera semeno(pro)dajalca, je prodal, so potem izračunali, več kot dva tisoč epruvetk sperme.
Zatem je počel druge stvari, denar služil na drugačne načine, a lani je njegova preteklost spet ujela korak z njim: oglasilo se mu je triindvajsetletno dekle, ki je bilo spočeto z njegovim semenom. Pa sta se srečala in spoznala, čez čas mu je povedala, da je našla še več polbratov in polsester, vsi so otroci istega očeta. Do zdaj so našteli, da ima Ellenstein, ki z ženo ni imel otrok, okrog dvajset bioloških potomcev. Verjetno še niso našli vseh. Statistični izračun kaže, da je iz prodanega semena možnih skoraj štiristo spočetij.
Pa smo šli še mi po sledeh slovenskih Ellensteinov. In ugotovili tole: primer Ellenstein se pri nas ne more zgoditi.

Iz več razlogov: prvič, zaradi tajnosti podatkov, drugič zato, ker dajo seme vsakega dajalca le dvema družinama, čeprav lahko tudi za več otrok, a noben dajalec še ni prišel do dvomestne številke; in tretjič, pri nas so dajalci sperme čisto zares dajalci, semena jim namreč ne plačujejo.

Anonimno za oba. Dr. Sašo Drobnič z Ginekološke klinike – Ljubljančanke staro stavbo poznajo kot Leonišče – je specialist ginekologije in porodništva. Njegove pacientke niso le ženske, dela namreč na Kliničnem oddelku za reprodukcijo in pomaga tudi moškim polovicam parov, ki ne morejo zanositi. Ne katerimkoli moškim, poudari, »naš problem je neplodnost, ne drugi problemi, ki jih moški morda imajo, tisto urejajo endokrinologi in urologi. Delam v ambulanti, v operacijski dvorani, sem tudi član ekipe za zunajtelesno oploditev za prenos zarodkov.«

In potem razloži, zakaj nobenemu slovenskemu darovalcu sperme nikoli ne bo potrkal na vrata neznan biološki otrok: »V izjemnih primerih, kadar biološki otrok takega darovalca zboli za boleznijo, za katero bi bili darovalčevi podatki pomembni ... denimo, da zboli za levkemijo, in bi bil njegov biološki oče potencialno lahko darovalec kostnega mozga, v takem primeru bi lahko mi preko naših šifer in preko njegovega zdravnika prišli z njim v stik in ga vprašali, ali želi sodelovati, ne bi pa mu poslali otroka na vrata. Vprašali bi ga, ali bi se bil pripravljen testirati za darovalca kostnega mozga.«

Vendar je to samo teorija, v resnici se namreč to še ni zgodilo: »Kolikor vem, nismo dobili še nobene zahteve po tem, da bi stopili v stik z biološkim očetom takega otroka za kakršnokoli pomoč. Kar se pa tiče socialnih povezav, tega mi ne zagotavljamo. Prejemniku in darovalcu že vnaprej povemo, da je postopek anonimen za oba. Tudi darovalec ne more odkriti identitete svojega otroka. Tak je pač zakon in se zdi najboljše, da je čim manj povezav. Potem se pa starši sami odločijo, koliko in kaj bodo povedali svojemu otroku. To je tista večna dilema, ali otroku povedati ali ne. Danes je tak trend, da moraš vsakemu vse povedati, vendar se v določenem primeru sprašuješ, kaj ima sploh otrok od tega, da ve, da njegov socialni oče ni njegov biološki oče. Kako mu taka informacija koristi? Tvoj socialni oče je tvoj pravi oče, on je tisti, ki te vidi, ko se rodiš, kako odraščaš, s tabo gre na nogometno tekmo, pomaga ti ..., to je oče, ne pa tisti, ki je ejakuliral.«

Namesto kranjske klobase. Marsikje v tujini moškim za spermo plačujejo, pri nas pa ne. »To je dobro,« meni dr. Drobnič. »Zato, ker v takem primeru nihče nima posebnega interesa, da bi dajal seme. Nekoč, že pred testiranji, so imeli težave, ker so bili darovalci socialne skupine, ki so potrebovale denar. To pa mogoče ni zelo dobro, ker se na take socialne skupine včasih 'lepijo' še kakšne druge težave, nalezljive bolezni ipd. Saj bi jim pravzaprav lahko tudi plačevali, vprašanje je samo, kakšna bi bila vsota, ki bi nekoga prepričala. Sicer pa ni čisto res, da ne dobijo ničesar, darovalci semena dobijo povrnjene stroške za vsak prihod sem, nekaj potnih stroškov in pol dnevnice, tako da vsaj niso na izgubi; da to, da pridejo sem, ni njihov strošek.«

Mimogrede, tudi za donirana jajčeca se pri nas ne plačuje, vendar se slišijo glasovi, da bi bilo jajčne celice smiselno plačevati, saj jih je zelo težko dobiti. A to bi prineslo nove moralne dileme, opozarja dr. Drobnič: »Vprašanje je, kakšna populacija bi to počela in v kakšen namen gre ta denar. Če je to socialna nuja, potem se sprašujem, ali ni to prisiljevanje ženske, da da nekaj, ker si drugače ne more zagotoviti eksistence. Ves čas govorimo o pravici ženske, da s svojim telesom počne, kar hoče, a ko to naredi zaradi socialnih razlogov, se nam to ne zdi sprejemljivo. Marsikje po svetu jajčne celice dobijo tako, da gospa z jajčnimi celicami plača svoj postopek, ki si ga drugače ne bi mogla privoščiti. Rečejo ji, ja, naredili bomo zunajtelesno oploditev, a za to boste dali štiri jajčne celice. Pri nas to na srečo ni potrebno. Je potem naslednja faza to, da bo plačala otroku šolnino ali stanovanjsko najemnino s prodajo jajčnih celic? Kako daleč to lahko gre? To potem lahko postane izkoriščanje žensk v stiski, ki sicer ne bi darovale, a si ne morejo drugače pomagati. Res je pa tudi, da je to invaziven postopek, zakaj bi ženska to prestajala zastonj, to je pa drugo vprašanje.«

Kataloga ni. Kdo so slovenski darovalci semena? Zelo različni so, odgovarja dr. Drobnič, prav tako so različni motivi, ki jih napeljejo k darovanju. »Včasih o darovanju preberejo v kakšni reviji, včasih gledajo kakšno oddajo, teh je v medijih kar precej, včasih izvedo v svoji okolici, da je nekdo, ki ne more zanositi, ali pa si kaj takega zaupajo med seboj, pa gredo potem darovat. Izvejo za stiske in se jim zdi sprejemljivo, da bi nekomu pomagali na tak način. «

Takole gre, pojasni: »Darovalca dobimo tako, da se prijavi. Pride k sestri, ki to ureja, tukaj se pomenita, ona mu pove pogoje, potem pride k meni v ambulanto, da ga pregledam in se z njim pomenim, potem ga prosim, da pride večkrat darovat seme v nekem časovnem obdobju, zato ker ti postopki niso v takem odstotku uspešni, da bi bil en ejakulat dovolj za dve družini. Darovat pride kakšnih trikrat do petkrat, potem pa to seme obdelamo, shranimo v več odmerkih in potem po odmerkih dajemo paru v postopkih, tako kot pridejo na vrsto.«

Pri nas se darovalca ne da izbrati tako, kot ste morda videli v filmih, ko ženske listajo po katalogu z opisom zunanjosti, telesnimi merami in doseženo izobrazbo. »Ne, nobenega kataloga nimamo, kajti to je avtomatično že identiteta darovalca, pravzaprav napol identiteta. Ljudje nam morajo zaupati, da med darovalci dobro preberemo. Sicer bi vsi, tako kot v Ameriki, hoteli imeti plavolase diplomante Harvarda. Tako ne gre. Mi vsakega darovalca pregledamo, se z njim pomenimo, ga testiramo, tudi ocenimo. Če bi bil nekdo nenavaden, če bi se nenavadno obnašal, bi ga seveda odklonili. Ampak če je človek normalen – to so povsem povprečni ljudje, kakršne srečujete vsak dan – takih ne odklanjamo, še zlasti če nimamo nobenega zdravstvenega razloga za to. In ko pride na vrsto, tistega, ki čaka na darovalca – oziroma prva dva para, kajti seme lahko dobita dve družini –, obvestimo, da imamo darovalca in da lahko začnemo s postopkom. Pacienta seveda povprašamo po dednih boleznih, ki se nam zdijo pomembne za naslednjo generacijo – če ima kaj takega, testiramo ali pa takega darovalca ne vzamemo. Testiramo tudi za pomembne nalezljive bolezni, za tisto, kar se nam zdi pomembno, da ne prenese naprej na prejemnico.  V eno družino lahko damo seme istega darovalca večkrat. Mislim, da imamo v neki družini tri otroke s semenom istega darovalca. Seme lahko damo v dve družini, več kot to pa ne. Relativno majhen prostor smo, dve družini, to je dovolj malo, da je majhna možnost, da bi prišlo do prepletanja sorodstva. Res je pa tudi, da se zaradi tega, razen v posebnih primerih, ne bi nič zgodilo. Potem ko damo seme dvema družinama, ga zavržemo.«

Več v Zarji št. 48, 27.11.2018

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno