Zgodbe

Znamo živeti s šakalom?

Katja Božič
24. 10. 2018, 03.55
Deli članek:

Novi živalski prišlek v Sloveniji

shutterstock
Šakal v Sloveniji

Divji klic šakala, srednje velikega predstavnika družine psov, nekakšnega mešanca med lisico in volkom, se že trideset let intenzivno širi po Evropi. Vrsta je v zadnjih desetih letih osvojila tudi Slovenijo, čeprav so prve tri primerke opazili že pred šestdesetimi leti. Ker je njihovo število začelo naraščati in s tem sprožilo številna vprašanja o razmeroma malo znani vrsti ter o njenem vplivu na okolje in družbo, so jih strokovnjaki zadnji dve leti intenzivno raziskovali. Dejstvo je, da se okolje spreminja in se lahko kar pripravimo, da bomo v prihodnje dobili še kakšnega takega prišleka. A kar se šakala tiče, smo lahko brez skrbi. Ni nevaren in ne bomo ga kar tako srečali. Biolog Ivan Kos z biotehniške fakultete, ki je vodil raziskavo, pravi, da je žival izjemno plašna, človeka se izogiba, prehranjuje pa se predvsem z malimi sesalci in mrhovino.

Tekst Katja Božič, foto: Andrej Križ

»Zgodba šakala je izredno zanimiva,« svojo pripoved začne Kos. »Prednika šakala in volka sta bili dve volkom podobni živali, ki sta na evropskem prostoru živeli pred milijonom let. V eni od glacialnih nihanj ledene dobe sta se pomaknili proti jugu in razvili v različne vrste – iz ene je nastal šakal, iz druge pa volk. Šakal se je najverjetneje razvil na območju Irana, Gruzije in Indije. Po zadnji ledeni dobi, ko se je otoplilo, pa se je začel s tega južnega dela širiti. V evropskem prostoru so bile ohranjene populacije v Dalmaciji, kjer naj bi bil prisoten že več tisoč let, druga taka populacija pa naj bi bila v Grčiji. Iz Gruzije se je preko Črnega morja začel širiti v Romunijo, Srbijo in Podonavje.« Strokovnjaki pravijo, da je bil eden od razlogov za njegovo širjenje zmanjšanje števila volkov v 19. in 20. stoletju. »Volkov je danes bistveno manj, kot jih je bilo pred 200 leti, drugi razlog za širjenje šakala pa so klimatske spremembe – s segrevanjem ozračja postajajo temperature višje in razmere pri nas za šakala primernejše.« Tretji razlog, ki ga izpostavi strokovnjak, pa je izsekavanje gozdov; tako je nastal prostor – polja, kanali s pasom grmičevja, ki šakalu najbolj ustreza.

Spremljanje šakalov v Sloveniji

Ker je pri nas precej primanjkovalo znanja o tej živalski vrsti, podatki raziskav iz Indije, recimo, pa se ne morejo kar tako povzemati, so strokovnjaki v sodelovanju z lovci pripravili projekt Prostorska razporeditev, številčnost, ocena populacijskih trendov in potencialno širjenje zlatega šakala v Sloveniji. Raziskavo v sklopu raziskovalnega programa Zagotovimo si hrano za jutri so zaključili konec septembra. Pri projektu so sodelovali oddelek za biologijo na biotehniški fakulteti, gozdarski inštitut in visoka šola za varstvo okolja, finančno pa sta ga podprla ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter javna agencija za raziskovalno dejavnost. »S tem projektom smo naredili orodje za monitoring – spremljanje šakala, ki je danes že skoraj po vsej Sloveniji. Največ jih je okoli spodnjega Posavja, v ljubljanski kotlini, v vzhodni Sloveniji, na Krasu in v Posočju. Število šakalov se pri nas stalno spreminja, dejstvo pa je, da narašča.« Kos ocenjuje, da jih je pri nas že več sto. »Drastičnega porasta ne pričakujem, bo pa gotovo smiselno omejevati hitrost njihovega širjenja.«

Več v Zarji, 23.10.2018

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno