Zgodbe

Bi v parlament pripeljale otroka?

Lara Jelen
10. 10. 2018, 07.05
Deli članek:

Javnost je prejšnji teden začela burno debato, potem ko je novozelandska premierka Jacinda Ardern na zasedanje generalne skupščine Združenih narodov s sabo prinesla trimesečno hčer. S tem je želela ženskam po vsem svetu sporočiti, da je lahko vsaka ženska voditeljica države in mati obenem. Mi smo ob tem naše poslanke vprašali, za kakšno idejo ali sporočilo bi v slovenski parlament s sabo prinesle otroka.

Revija Zarja
Naše poslanke smo vprašali, za kakšno idejo ali sporočilo bi v slovenski parlament s sabo prinesle otroka.

Violeta Tomič, Levica: Že na AGRFT smo v garderobi imeli dojenčka.

»Vzgojena sem v gledališču, zato vedno svoje delo postavljam pred osebne potrebe. Moja hčerka je stara že 26 let, a sem že tri mesece po porodu stala na odru. Vse teme, s katerimi se ukvarjam, so zame enako pomembne in noben problem se mi ne zdi prinesti otroka s sabo v službo. Bolj kot moja pripravljenost za to dejanje pa je vprašljiva reakcija drugih. Najbrž bi se mediji zgrnili na naju, kot so se na evropsko poslanko, ki je v evropski parlament prinesla dojenčka. Zakaj pa ne? Že na AGRFT smo v garderobi imeli dojenčka.«

Revija Zarja
Violeta Tomič

Meira Hot, SD: Tanka je meja med nujnostjo in samopromocijo

»Svojih otrok še nimam in težko govorim o težavah materinstva. Razumem pa mlade mamice, da včasih preprosto ne morejo uskladiti službenih in družinskih obveznosti, ko nimajo varstva za otroke. Zato spoštujem političarke, ki – menim, da z veliko poguma – svoje otroke pripeljejo na seje različnih institucij. Menim, da takšna dejanja širijo prostor za sprejem vse več ukrepov, ki lajšajo usklajevanje poklicnega in družinskega življenja, vendar pa je meja med nujnostjo in samopromocijo pri tovrstnih dejanjih lahko zelo tanka. Žal se nemalokrat zdi, da nekatere političarke svoje otroke v poklicno, predvsem javno življenje vključujejo ne zato, ker bi želele premikati meje odprtosti družbe do te problematike, temveč da bi dobile več všečkov na družbenih omrežjih in zaradi lastne samopromocije, čemur absolutno nasprotujem. Težko je govoriti hipotetično, vendar svojih otrok – če res ne bi šlo drugače (če nimam varstva) –, ne bi izpostavljala kameram in fotoaparatom.« 

Primož Lavre
Meira Hot

Jerca Korče, LMŠ: Le če bi to vodilo k rešitvi problema

»Če bi imela otroka, bi ga v parlament prinesla, če bi s tem v javnosti izpostavila kakšen res velik problem, s katerim se soočajo mlade mamice v naši državi. Otroka s seboj ne bi prinesla zaradi reševanja svojega problema z varstvom ali kakršnekoli druge samopromocije, saj menim, da gre v takem primeru lahko za zlorabo otroka. Če bi prepoznala kakšno problematiko kot širšo, bi močno pretehtala, ali je taka poteza v korist državljank ter ali z njo res lahko rešim kakšen problem oziroma sprožim debato v javnosti, ki bo vodila do rešitve. Menim, da je v Sloveniji relativno dobro poskrbljeno za porodniški dopust ter varstvo v javnih vrtcih, bi si pa želela, da več zaposlovalcev postane mladim in družini prijazen prostor. To velja tudi za državni zbor, ki mora postati prvi zgled in primer dobre prakse v luči ureditve pogojev za mlade mamice in mlade družine.«

Revija Zarja
Jerca Korče

Mateja Udovč, SMC: Zelo se bom izogibala temu

»Glede na energijo, ki je prisotna v parlamentu, se bom zelo izogibala tej rešitvi. Na razpravo ne bi pripeljala svojih otrok. Bi jih pa pripeljala na glasovanje, če bi bila moja navzočnost nujno potrebna, kadar bi bila ogrožena država, njeno delovanje, življenje ljudi ali premoženje v večjem obsegu. Bom pa z veseljem svoja fanta in njihove sošolce pripeljala v parlament, jim ga predstavila in razložila vlogo parlamenta v družbi. To jim bo veliko bolj koristilo, prav tako tudi nam.«

Revija Zarja
Mateja Udovč

Bojana Muršič, SD: Ni ideje, za katero bi izpostavljala otroke

»Kot mama dveh otrok, hčere, ki je že doštudirala, in odraščajočega sina, čutim stisko žensk, mamic, ki so v hitrem tempu življenja in v napornem usklajevanju družinskega in poklicnega življenja nemalokrat postavljene pred izzive, tudi glede varstva svojih otrok. Cenim in spoštujem delodajalce, ki tovrstno stisko razumejo in ne problematizirajo, če na primer ženska pripelje svoje otroke na delovno mesto, tudi v parlament. Še več, menim, da smo kot družba v zadnjih letih naredili pomembne korake v razumevanju in dejanskem uresničevanju politike enakih možnosti, kar se ne kaže samo v sprejemu zakonskih ukrepov, temveč in predvsem tudi z vsakodnevnimi gestami. Vsekakor pa ne pristajam, da otrok postane sredstvo izražanja določenih mnenj, stališč ali pogledov. To ni primerno. Zame ni ideje ali mnenja, ki bi ga poskušala uresničevati z izpostavljanjem otrok tako, da bi jih s seboj pripeljala v parlament.«

Revija Zarja
Bojana Muršič

Več v Zarji št. 41, 9. 10. 2018.

Estrada

kataya
Ponosna na svojega moškega

Kataya razočarano ugotavlja, da še vedno živimo v moškem svetu

alenka-pinterič
Med iskrenimi ljudmi

Alenka Pinterič: Taylor Swift proti meni itak ne bi imela šans

čuki, jože-potrebuješ
Intervju: Jože Potrebuješ

"Pijanščine že od nekdaj ne razumem in s tem, da grem komu na živce, nimam težav"

VR AKTUAL - LMSP ODDAJA 3 - FOTO Jaka Zorman (36 of 58)
Last minute sanjska poroka na Aktualu

Lupljenje krompirja, zavezovanje vezalk in trije plesni izzivi

nina puslar
Izvajalka s skoraj 300 tisoč sledilci

Nini Pušlar ne manjka oboževalcev, kjer koli že nastopa

irena vrckovnik
Kolegice ne gleda kot tekmice

Irena Vrčkovnik zatrjuje da je nemogoče, mogoče

Zanimivosti

460956610_940626324765117_1428177546756988567_n
Državno tekmovanje

Najtežja buča je imela 615 kilogramov, izmerili tudi najdaljšo doslej

botoks1 shutter
Instagramov obraz

Najstnice polnila naročijo na spletu in si jih vbrizgavajo kar same

bombažna krpa
Kakšno uporabiti

Krpe za čiščenje doma zahtevajo pravilno vzdrževanje

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno