Kaj pa če bi enkrat končno našli način, da si jih ne bi zmeraj znova nabirali, še posebej če tehtate veliko preveč? Angleški kuhar z Michelinovo zvezdico, avtor številnih knjig in televizijskih oddaj, je iznašel način, kako lahko odlično ješ in zraven hujšaš, ampak čisto brez odpovedovanja in skomin seveda ne gre. V treh letih je shujšal 70 kilogramov in zdaj s svojo knjigo Moja srečna dieta (pri nas jo je izdala Mladinska knjiga) uči druge, kako se je treba lotiti zadeve, da je uspešna.
Če ste vzdihnili »dajte no že mir s temi dietami«, imate prav. Dieta pač pomeni, da se je nekaj časa držiš, in potem ko začneš znova živeti »normalno«, običajno dobiš vse kilograme nazaj, pa še kakšnega za povrh. Tudi šef Tom Kerridge je razmišljal, da je dieta nesmiselna, dovolj je, da ješ zdrav, uravnoteženo hrano, pa se bo vse sčasoma samo uredilo. A se seveda ni. »Na ta način lahko vzdržuješ težo, ne moreš pa shujšati,« pravi. O tem, da bi se šel potit v telovadnico, vsaj na začetku ni razmišljal. Ker je bil pretežak za večino vaj in ker se ni hotel izpostavljati posmehu mišičastih mladcev.
Bližal se je štiridesetemu letu, tehtal je več kot 190 kilogramov, delal je tudi po osemnajst ur na dan, veselo je preizkušal svoje kuharske umetnije, se basal v poznih nočnih urah, za povrh je pil veliko alkohola. Jasno mu je bilo, da telo dolgo takšnih naporov ne bo zdržalo. Prečesal je vse ponujeno diete, a takšne, da bi, na primer, hujšal samo s pivom, kar bi z veseljem preizkusil, ni odkril. Treba si je bilo izmisliti kaj uporabnejšega. Predvsem pa slastnega. Le kdo bo vztrajal pri packarijah, ki jih s težavo pogoltneš? In zraven sanjaril o slastnih prigrizkih, ki jih ima vrhunski kuhar zmeraj pri roki … Skratka, jasno mu je bilo, da se bo moral držati neuravnotežene diete, in to dolgo, dolgo.
Manj ogljikovih hidratov, več beljakovin. Tom je vedel, da mora ostati v kondiciji in da pač nima možnosti, da se bo posvečal predvsem sam sebi, kar je problem, ki ga ima večina prezaposlenih ljudi. Pregledal je jedilnike v svojih restavracijah in ugotovil, da imajo ljudje najraje razkošen goveji zrezek s pečenim krompirčkom. On tudi. Kaj pa če bi krompir preprosto opustil? Če bi si priljubljene jedi prilagodil? Ugotovil je namreč, da mu najpopularnejša dieta zadnjih let z beljakovinami in maščobami ter malo ogljikovimi hidrati ustreza, da torej ob njej nikakor ne trpi kot mnogi, ki so iz svojega hujšanja naredili celo kalvarijo. Je veliko, vendar živila, ki spodbujajo tvorbo dopamina, to pa je živčni prenašalec, ki deluje v delu možganov, odgovornem za ugodje. Ta možganski center je hkrati odgovoren za zasvojenost, kot je odvisnost od mamil, kajenja in alkohola. In od hrane. Zakaj hrepenimo po celih škatlah piškotov, banjicah sladoleda, velikanskih mastnih hamburgerjih, picah? Zaradi dopamina, ki ga takšne jedi tvorijo. Treba je torej najti nadomestek, ki je zdrav in ne redi.
Kaj si torej kuha? Telo proizvede dopamin s pretvorbo aminokisline tirozin, ki jo najdemo v različni hrani, ki je na srečo okusna, pravi Tom. Ker je visok in na nogah tudi po osemnajst ur na dan, potrebuje dokaj velike obroke, kar tudi pojasnjuje precej velike količine različnih sestavin v njegovih receptih. Njegov moto je, da ne smeš biti nikoli lačen, ker takrat pač izgubiš razsodnost in ješ tisto, kar ti škodi.
Katera živila torej pomagajo tvoriti dopamin? Tomov seznam srečnih živil je takšen:
Mlečni izdelki – polnomastni siri, skuta, mleko, jogurt in sladka smetana.
Jajca, po možnosti iz ekološke reje.
Mastne ribe, kot so losos, brancin, postrv, tun, sardine, pa tudi morski sadeži.
Meso, čim bolj naravno pridelano, veliko uporablja tudi drobnico.
Sadje, veliko ga je na seznamu, tudi lubenice in banane, ki imajo veliko ogljikovih hidratov in visok glikemični indeks. Tom pravi, da je sadje v trenutkih krize vsekakor boljša izbira kot hamburger ali mlečna čokolada.
Oreščki, najraje ima mandlje, lešnike, pekane in orehe.
Zelenjava, čisto vsa, predvsem zelena, pa avokado in artičoke, sveža repa in velika bela redkev, vse to pri kuhanju pri nas bolj redko uporabljamo. Iz zelenjave kuha nadomestke za krompir, riž in testenine, zanimiv je recimo kuskus iz cvetače.
Začimbe – Tom jih uporablja ogromno, ima pa rad pekočo hrano, ki iz različnih razlogov učinkuje shujševalno. Seveda se bomo morali sami odločiti, koliko čilija še prenesemo …
Razno – izločanje dopamina spodbujajo tudi črna čokolada, zeleni čaj, vanilja, sivka, sezamova semena in alga spirulina.
Kako prebrede krizne trenutke? S koščkom pečenke od prejšnjega dne, z omleto, ki je pripravljena zelo hitro, s čokolado, ki ima vsaj 70 odstotkov kakava, s sadjem, pa čeprav je v običajnih dietah omejeno ali celo prepovedano, in s kavo, ki zmanjšuje količino dopamina, a Tom v njej neskončno uživa in se ji ni odpovedal. Pa kljub temu hujša. Tom ima še en nenavaden prigrizek, ki zaduši lakoto in ga tudi večkrat uporabi pri kuhanju – ocvirke. Ampak ne takšne, kot jih poznamo pri nas, temveč ocvrte svinjske kožice, ki jih lahko najdemo v marsikateri delikatesi in kitajskih restavracijah. Tom smeje pravi, da mu brez ocvirkov dieta ne bi uspela.
Več v Zarji št. 22, 29. 5. 2018.