Smejali se boste! Jokali boste! Vsekakor čustev ob pregledu tega, kar ponujajo stranke pred letošnjimi volitvami, ne bo manjkalo. Za vašo zabavo in udobje smo pripravili priročen vodnik, ki vas bo varno privedel do izbire. Kakršnakoli je že prava za vas. In ne pozabite, da glasujete tudi o svojem denarju, majhne stranke, ki nimajo upanja, da bi dosegle štiriodstotni prag za vstop v parlament, namreč na volitvah ne sodelujejo zaradi poslanskih sedežev, temveč zaradi državnega denarja – vse, ki dosežejo vsaj odstotek volilnih glasov, so upravičene do državne dotacije, torej do javnega denarja. Preberite, premislite, iztrgajte, spravite v žep in pojdite volit.
ANDREJ ČUŠ IN ZELENI SLOVENIJE
Prvo ime stranke je osemindvajsetletnik, za katerega je parlament postal služba že pri rosnih 22 letih; nekdanji poslanec SDS, ki so ga lani zalotili na posnetku malce starejšega datuma, kjer se z družbo (takrat še) podobno mislečih pripravlja na zabavo z belimi črticami (kokain). Čuš je zanikal uživanje droge, naštel vse, ki so bili na posnetku, ustanovil društvo Naprej Slovenija, kot nepovezani poslanec vložil nekaj zakonov, letos marca pa prevzel stranko Zeleni Slovenije in jo oplemenitil s svojim imenom. Zavzemajo se za varnost, delovna mesta, dostojne plače, pravičnost in poštenost, zdravje in zdravo okolje ter okrepitev suverenosti v EU. Zanj ni pomembno, s katere strani se odpre hladilnik, glavno, da je poln. A če boste volili njih, si ga napolnite že med tednom. Andrej Čuš in Zeleni Slovenije se namreč zavezujejo, da bodo storili vse, da se ob nedeljah in praznikih trgovine zapro.
DeSUS – DEMOKRATIČNA STRANKA UPOKOJENCEV SLOVENIJE
Zvezdnik stranke je Karl Erjavec, prostodušni šaljivec z modrimi očmi, ki mu pod nos kot dokaz nezanesljivosti največkrat mečejo, da je upokojencem obljubil tisoč evrov pokojnine. Narobe ste ga razumeli, nič ni obljubljal, samo rekel je, da bi upokojenci lahko imeli tisoč evrov pokojnine. Ali je to tako velik greh, se sprašuje. V državi bi napravil red, birokracija bi bila prijaznejša, nikakor pa ne bo šel v vlado (čeprav se v vsaki dobro znajde), ki bi prodajala državna podjetja, privatizirala zdravstvo in klestila socialno državo. Obljubljajo dvig pokojnine za polno delovno dobo na 620 evrov, delež po pokojnem partnerju se bo pri vdovskih pokojninah zvišal s 15 na 25 odstotkov, sprejeli pa bodo tudi zakon, ki bo poskrbel, da bančniki s slabim spominom ne bodo več na položajih v državnih bankah. Ljudem bodo vrnili dostojanstvo. Očitno tudi tako, da bodo uvedli trimesečno služenje vojaškega roka za moške. Mlade je treba nekaj naučiti, pravijo v upokojenski stranki. Ustanovili bodo ministrstvo za obrt in družinsko podjetništvo, ki je zagotovo eno od ministrstev, kjer njihov Karl še ni sedel. Med znanimi obrazi v stranki najdemo Antona Peršaka, Julijano Bizjak Mlakar, pevca Lada Leskovarja in dva bivša košarkarja: Petra Vilfana in Sašo Dončića.
Ustanovil jo je Bojan Dobovšek, vodja skupine nepovezanih poslancev, potem ko je izstopil iz SMC, še pred tem pa redni profesor za področje kriminologije in pet let član Komisije za preprečevanje korupcije. Svojemu imenu primerno stranka v programu obljublja konec korupciji, političnemu kadrovanju, privatizaciji vladnih resorjev, nenamenskemu odtekanju javnega denarja … in pokaže izreden optimizem, saj napoveduje znižanje javnega dolga pod 50 odstotkov BDP »v naslednjih dveh mandatih«. Od konkretnih ukrepov velja omeniti enotno stopnjo DDV, davek na nepremičnine, omejitev mandatov predsednikov sodišč na dva, gradnjo sto kilometrov novih kolesarskih poti, uvedbo avtocestne policije, prepoved plastičnih vrečk in priznanje Palestine.
GAS – GOSPODARSKO AKTIVNA STRANKA
Predsednik stranke, ki ima na kandidatni listi izjemno veliko obrtnikov in podjetnikov (nomen est omen!), je Alojz Kovšca, predsednik državnega sveta, obramboslovec, urarski mojster in predvsem obrtnik. Po tem, ko bi v politiki uredil razmere za obrtnike in gospodarstvo, bi se rad vrnil – v obrtništvo. Da se bo imel kam oziroma v kaj vrniti, bo treba marsikaj spremeniti in po točkah programa je videti, da gredo z nogo na gasu jasno naprej, saj je njihov spisek ciljev pri gospodarstvu na prvem mestu in je tudi najdaljši. Tudi zakone bodo spreminjali, med drugim bodo izboljšali pravni položaj športnikov in kulturnih delavcev, ukinili poplačilo socialnih transferjev iz dediščine, decentralizirali javno upravo (juhej, ne bodo drli vsi samo v Ljubljano), v šoli pa se bodo otroci učili samo za tiste poklice, ki jih družba in gospodarstvo dejansko potrebujeta. Torej stran s filozofijo, sociologijo, literarnimi vedami in podobnimi neuporabnimi znanji?
Stranki, ustanovljeni pred štirimi leti, predseduje Andrej Šiško, ki je lani kandidiral tudi za predsednika RS, njihov znak pa ni, kot ste morda pomislili, cvetlični lonček, temveč knežji kamen, iz katerega je skrivnostno pognala lipa. V svojem programu v dvanajstih točkah med drugim obljubljajo novo ustavo, ki bi dala večjo vlogo ljudstvu, izstop iz Nata in Evropske unije, ukinitev evra in prehod na lastno valuto (ime bo izbralo ljudstvo na referendumu), revizijo lastninjenja družbenega premoženja od leta 1990 do danes in njegovo vrnitev pravim lastnikom, politično lustracijo vseh, ki so krivi za današnje stanje države (torej poslancev vseh sklicev DZ ter predsednikov in ministrov vseh vlad, sodnikov), vrnitev splošne vojaške obveznosti. Med kandidati je poleg predsednika Šiška najprepoznavnejši obraz neutrudni borec za slovensko mejo Joško Joras.
V Rusiji, pravijo na svoji spletni strani, »ocenjujejo, da bo Zedinjena Slovenija na tokratnih državnozborskih volitvah igrala pomembno vlogo«. Je mogoče, da se 145 milijonov Rusov krepko zmoti?
Gibanje, ki je marca letos preraslo v stranko, vodi ortoped Danijel Bešič Loredan, ki je neuspešno odstavljal sedanjo zdravstveno ministrico Milojko Kolar Celarc. V tisti »skupaj« tako trdno verjamejo, da so celo presledke izrinili iz imena stranke, a so skušali to nadomestiti z velikimi začetnicami in so torej GibanjeSkupajNaprej. V programu se osredotočajo na zdravstvo, javni sektor in podjetništvo ter gospodarstvo in obljubljajo, da bodo poskrbeli za sprejetje interventnega zakona, ki bo v dveh letih »zagotovil takojšnje izboljšanje dostopnosti do zdravstvenih storitev in skrajšanja čakalnih dob«. Na operacijo bi tako čakali največ šest mesecev, na prvi pregled in diagnostiko pa štiri tedne. Zdravstvo bodo uredili z enim samim zakonom, ki bo odpravil koncesije. Na področju javne uprave obetajo ukinitev zloglasnega Zujfa, postopno oblikovanje nove plačne lestvice, kar naj bi skupaj z drugimi ukrepi vodilo do obvladljivega in preglednega plačnega sistema. Najbolj priljubljen napovedan gospodarski ukrep pa je nedvomno tale: »Vsem dvigniti neto plače.« Vse zapisano »je moč izvesti v enem mandatu vlade«, so prepričani.
KANGLER & PRIMC ZDRUŽENA DESNICA – GLAS ZA OTROKE IN DRUŽINE, NOVA LJUDSKA STRANKA
Na dan zaključevanja redakcije so javili, da odstopajo od volitev, čeprav so na volilnih lističih že natisnjeni. Tudi mi torej odstopamo od predstavitve.
LEVICA
Večji del nekdanje Združene levice, to je tisti pod rdečo zvezdo, ki ga morate absolutno znati ločiti od sedanje Združene levice, ki tudi kandidira za poslanska mesta. Levico, ki nima predsednika, vodita koordinator Luka Mesec in njegova namestnica Violeta Tomić. V svojem prvem mandatu so imeli šest poslancev in so bili v opoziciji, v drugo pa računajo na vsaj še enkrat toliko poslanskih sedežev in ne izključujejo vstopa v vlado. Čeprav jih je bilo v parlamentu malo in so bili v opoziciji, so neutrudno vlagali predloge in tudi kaj dosegli, na primer tople obroke za revne šolarje pa dvig socialne pomoči in varstvenega dodatka.
V boj se podajajo z geslom »Blaginja za vse, ne le za peščico« in obljubljajo bitko za krepitev delavskih pravic, večjo vlogo zaposlenih pri upravljanju podjetij in dobičku, boj proti prekarnosti in okrepitev kadrovsko podhranjenega inšpektorata za delo. Obljubljajo brezplačen dostop do zdravstva in šolstva za vse, pa odpravo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja in razširjeno košarico pravic, zlasti v zobozdravstvu. Zagovarjajo izstop iz Nata (odločil bi referendum) in reformo Evropske unije, močno nasprotujejo 1,2-milijardnemu vložku v vojsko. Obljubljajo zaustavitev privatizacijskih postopkov, strategijo »za morebitni ponovni prevzem Mercatorja«, takojšen dvig minimalne plače na 700 evrov in omejitev najvišjih plač v državnih podjetjih na razmerje 1 : 5 med najnižjo in najvišjo. Napovedujejo poskusno skrajšanje delovnika po švedskem zgledu na 35 ur, brezplačne vrtce, dvig minimalne pokojnine, višjo obdavčitev kapitala … Za poslance med drugim kandidirajo Luka Mesec, Violeta Tomić, Tadej Vatovec, Lara Jankovič, Janez Janša (ki ni tisti iz SDS), Goran Lukić, Aleš Gulič, dr. Franc Trček.
LISTA MARJANA ŠARCA
Kamniški župan v svojem drugem mandatu se je lani – skoraj uspešno – potegoval za predsedniški stolček, sicer ga ni dobil, je pa zato novopridobljeni politični kapital zelo uspešno uporabil v predigri k državnozborskim volitvam.
Na logotipu je strešica nad Š obrnjena postrani, treba je samo še dokončno razčistiti, ali kaže v desno ali naprej, kajti tudi nosilca liste Šarca nekateri uvrščajo med naprednejše, drugi bolj v desno, za tretje je pa spet preveč lev. Njegov program zagovarja spremembo volilnega sistema in uvedbo preferenčnega glasu, pa večje pristojnosti predsednikov vlade in republike, ohranitev javnega zdravstva, uvedbo pilotnega projekta za uvedbo UTD, pogostejšo uporabo lesa v javnih zgradbah, podpira vztrajanje v Natu in Evropski uniji, gradnjo drugega tira (po reviziji projekta) brez podjetja 2-TDK. Čas je za novo generacijo, je njihov bojni krik, zato med kandidati razen Šarca ne boste našli znanih obrazov.
LISTA NOVINARJA BOJANA POŽARJA
Njihov logotip je zaflajštran srček, vendar moramo ostro zavrniti zlobneže, ki ugibajo, ali to simbolizira njihov odnos do zdravstva, prav tako kot tiste, ki teoretizirajo, da bo lista s svojim programom zacelila strta srca tistih, ki jih je Požar kdaj prizadel s svojim pisanjem. Zdravstva se dotika le ena od njihovih 33 programskih točk (ki bo pometla s čakalnimi dobami tako, da bo vsakomur omogočila, da enak poseg opravi pri zasebniku ali pa v tujini, če v domačem javnem zdravstvu že predolgo čaka). Med drugim predlagajo še ustanovitev finančne policije, pa da si obsojenci zaradi gospodarskega kriminala sami plačujejo stroške zapora, zmanjšanje davkov, ukinitev vseh izjemnih pokojnin (razen tistih, namenjenih zares izjemnim), zmanjšanje števila zaposlenih na sodiščih za polovico, javnih uslužbencev pa za 30 odstotkov, legalizacijo konoplje, javno objavo podatkov in fotografij obsojenih pedofilov, ukinitev obveznega prispevka za RTV, ukinitev kvoruma na referendumih, pa seveda revizijo projekta drugi tir, saj je med njihovimi kandidati najdražji slovenski Vili, namreč Kovačič, tisti, ki nas je s svojim referendoljubjem stal okrog sedem milijonov evrov. Kandidirajo tudi predsednik liste Bojan Požar, njegova partnerka Barbara Drnač, novinar Tino Mamić in astrologinja Ema Kurent. Izid letošnjih volitev torej zanje bržkone ni nobena skrivnost.
S svojim programom naslavljajo vse razmišljajoče in z zdravo mero modrosti obdarjene ljudi. V prvih bojnih vrstah je predsednik stranke Blaž Svetek, ki hoče ustaviti korupcijo, klientelizem, monopole, kartelno dogovarjanje cen in storitev ter ukiniti funkcijo predsednika države, ki bi jo naprtil kar predsedniku vlade. Ukinil bi tudi državni svet, prepolovil število občinskih svetnikov in poslancev, vendar bi povečal število delovnih mest za polovični delovni čas – ampak samo za matere.
Plače profesorjev in asistentov na univerzah bi delno pogojeval s tem, kako uspešni so skupaj s svojimi študenti pri prispevku BDP – v inovacijskih procesih v razvojnoraziskovalnih oddelkih. Tisti, ki bodo najuspešnejši, bodo lahko še naprej predavali, drugi očitno sadijo bučke. Na šolah bi naredil red, da bodo razredi »čisti« – nadarjene bi ločil od manj sposobnih in vedenjsko problematičnih učencev. Učitelji imajo v družbi zelo pomembno vlogo: v stranki namreč menijo, da če bi obvladovali svoj poklic odgovorno, ne bi imeli ne vojn ne ekoloških katastrof, ki jih povzroča človek. Pa še to: vsakemu državljanu mora iz pipe teči gorska voda – in to najboljša! Dičijo se tudi s svojo himno, ki vrhunec doseže z rimo: Brez vstaje ne bo več raje.
NOVA SLOVENIJA – KRŠČANSKI DEMOKRATI
Letos je postal predsednik stranke Matej Tonin, pravijo mu politik nove generacije, in s šopkom elegantno nagnal Ljudmilo Novak, dolgoletno voditeljico stranke, ki menda ni hotela več sodelovati v tem zverinjaku. Njenemu zagretemu mlajšemu kolegu je, sodeč po njegovi knjigi Upanje za Slovenijo, vse jasno. Je človek razumnih pogledov, če vam je všeč neoliberalna ekonomska pot. Predstavniki kapitala jim kimajo, da so najbolj razvojno naravnana stranka. Ker bi radi videli Slovenijo zdravo, jih zanima prihodnost, sicer pa zagovarjajo tradicionalne vrednote, a jim po besedah njihovega prvega moža reklama s prižnice ob nedeljah bolj škodi kot koristi. Vendar pa oglasnih predvolilnih panojev, ki ob cerkvah in pred njimi pred volitvami nikoli ne umanjkajo, tudi ne gredo besno odstranjevat. Menijo, da država od lastništva NLB nima nobene koristi, zagovarjajo javni zdravstveni sistem, a s popolnoma drugačnim sistemom financiranja, zaporniki pa bi si pod njihovo vladavino morali tople zaporniške postelje odslužiti z delom. Prav tako bi ukinili socialno pomoč ljudem, ki ne bi želeli opravljati družbenokoristnih del. Migrante bodo nasitili in napojili, vendar bodo njihovim normam in običajem odločno rekli stop. Njihovi prvi trije koraki, da bo naša država med 15 najboljšimi državami na svetu: dostopno zdravstvo brez čakalnih vrst, do višjih plač z nižjimi davki, pošteno in pravično sodstvo. Mislijo resno.
PIRATSKA STRANKA SLOVENIJE
Ob ustanovitvi stranke pred šestimi leti so pirati dejali, da ne lovijo znanih obrazov, zlasti pa se izogibajo tistih z izkušnjami na strankarski sceni. In med njimi res ni opaziti niti znanih niti politično izkušenih. Zastopa jih predsednik stranke Rok Andrée, ki nima odgovora na vsako podrobno novinarsko vprašanje, česar mu ni problem priznati – vsega namreč ni treba vedeti, saj so podatki samo en mišji klik stran. Zavzemajo se za pravico do zasebnosti, nedotakljivost zasebnega prostora in zasebne komunikacije ter svobodo govora, najbolj znani pa so po zagovarjanju legalizacije konoplje – tako v rekreativne kot medicinske namene, ob močni regulaciji in ohranitvi prepovedi prodaje mladoletnim osebam. Plače bodo davčno razbremenili, izpad prihodka pa nadomestili z davkom na nepremičnine, iz katerega bo izvzet dom. Pod njihovo vladavino bodo morali proizvajalci javno objavljati vso tehnično dokumentacijo za izdelke, da si bomo na primer pralni stroj lahko popravili sami ali vsak serviser dobre volje (in ugodnih cen). V razredih naših osnovnih šol želijo videti največ 20 učencev, kar bo seveda zahtevalo več učiteljev in učilnic. Slednje ne bodo problem, saj zagovarjajo manj sedenja, več gibanja in učenja praktičnih veščin v naravnem okolju. Prepričani so, da se na hitro lahko samo krade, zgradi pa le malo, zato letos ciljajo na vstop v državni zbor, čez štiri leta pa bodo pripravljeni na prevzem koalicije. Če ankete, ki so jih naročili sami, ne lažejo, bodo letos svoj prvi cilj dosegli.
ReSET - REŠIMO SLOVENIJO ELITE IN TAJKUNOV
Pognala je (marca letos) predvsem iz članov Sindikata delavcev migrantov Slovenije, a njeni člani niso le člani sindikata. Vodi jo človek, ki se (pravi) zadnjih štirinajst let ni udeleževal nobenih volitev, mikrobiolog dr. Martin Ivec. Njihov program v petdesetih točkah se sprva bere kot detektivsko-kaznovalna deklaracija (poiskati in kaznovati krivce za to in ono), ima pa tudi nekaj zanimivih predlogov. Na primer univerzalni otroški dodatek, vezanje plače poslancev na faktor povprečne plače v gospodarstvu, uvedbo možnosti odpoklica poslanca, predlog, naj bo pokojninsko-varčevalni račun tudi oblika življenjskega zavarovanja, pri katerem se v primeru smrti zavarovanca pred upokojitvijo ali kmalu po njej sorazmeren del sredstev izplača njegovim dedičem, delitev dela dobička med zaposlene, omejitev trgovskih marž. Program zaključi odločna napoved: »Zakonsko nameravamo prepovedati ankete, ki merijo politično priljubljenost strank in politikov.«
SLOVENSKA DEMOKRATSKA STRANKA – SDS
Eden strankinih vidnejših obrazov poleg Janeza Janše, ki novinarke rad označi za prostitutke ali jim očita zarukanost, je Branko Grims, ki je nedavno napovedal, da bo stranka v primeru zmage ustavila javno financiranje nevladnih organizacij. Torej se lahko od milijonov poslovijo vaška lokalna kulturna društva, lovci in ribiči, prostovoljni gasilci, društva upokojencev, športniki, invalidi, brezdomci, katoliški vrtci in šole … Menda smo tudi njega povsem narobe razumeli, so jeli razlagati iz stranke. Človek se pač zmoti, in to ni nič takega – kot ni nič hudega, če si taka velika stranka sposodi 450 tisoč evrov pri 32-letnici iz Republike srbske. Računsko sodišče meni drugače.
Po zgledu svojega velikega madžarskega prijatelja si dajo veliko opraviti z migranti, pred katerimi bodo zavarovali Slovenijo, poskrbeli bodo za višjo rodnost, božičnico, zaposlitev mladih po diplomi, znižali davke, zagotovili višje plače, ne bodo pozabili na kmete, kmečke pokojnine, podeželje, delo gasilca pa bo končno cenjeno. Res, gasilcev pri nas sicer nihče ne ceni.
Morate jim priznati, SDS misli na vse. Podpira jih celo albanska skupnost. Med mnogimi prepoznavnimi imeni naj izpostavimo Vinka Gorenaka, Evo Irgl, Žana Mahniča, Anžeta Logarja in pevko Alenko Gotar, ki ve, da bo predvsem s svojo ljubeznijo do Slovenije in svojega kraja pošteno in s ponosom zastopala interese ljudi.
Ena najstarejših strank pri nas (ustanovljena leta 1988) je bila po izpadu iz parlamenta leta 2014 živi mrtvec, pretresali so jo notranji spori, zdaj pa pod vodstvom Marka Zidanška samozavestno napoveduje vrnitev v parlament.
Strinjajo se s privatizacijo NLB, s privatizacijo Telekoma pa le kot operaterja, njegova infrastruktura pa naj ostane v državni lasti, pravijo v svojem programu. Privatizacija mora biti pospešena, a transparentna. Podpirajo obvezno cepljenje otrok, ustanavljanje zasebnih šol, financiranih z javnim denarjem, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, a hočejo več zavarovalnic za obvezno zavarovanje. Zavzemajo se za univerzalni otroški dodatek, UTD pa se jim zdi »škodljiv«. Obljubljajo dvig pokojnin, znižanje DDV na predkrizno raven, za razmerje med plačo in dohodnino pa predlagajo 80 odstotkov povprečja zadnjih dvajsetih let. »SLS bo prevzel resorno ministrstvo za infrastrukturo,« (s kom so se pa to zmenili?) in prioriteta bo izgradnja drugega tira. Ne tako, kot ga je hotela graditi vlada, »temveč po principu dobrega gospodarja«. Vam je zdaj jasno? Državna kmetijska zemljišča kmetom, še pravijo, pa »nobenih novih davkov«, in za konec še tale medena obljuba: »Najmanj sto novih poštnih poslovalnic na podeželju.«
Med strankinimi prepoznavnejšimi kandidati za poslanca sta evropski poslanec Franc Bogovič in lanska predsedniška kandidatinja Suzana Lara Krause.
SLOVENSKA NACIONALNA STRANKA – SNS
Iz parlamenta je stranka, ki jo vodi Zmago Jelinčič Plemeniti, izpadla leta 2011 in se tudi na naslednjih volitvah leta 2014 ni uspela vrniti. Letos napovedujejo vrnitev, še več, tudi vstop v vlado in si že izbirajo ministrstva. Njihova stališča se medtem niso spremenila, predvsem pa se ni spremenil odnos do tujcev, ali kot je povedal Jelinčič, »migranti nimajo v Sloveniji kaj početi in jih je treba takoj deportirati«. V svojem programu stranka predlaga odvzetje trajnega sodniškega mandata, pa kazensko in finančno odgovornost sodnikov, zmanjšanje števila občin in ukinitev Darsa, znižanje davka na dobiček. Avtocesto, železnico in Luko Koper bi prepustili koncesionarjem. Med kandidati za poslance so poleg Jelinčiča njegova žena Monika, nekdanji televizijec Jos Zalokar, poznan tistim, ki so gledali oddajo Periskop, pa Srečko Prijatelj, prvi poslanec v zgodovini države, ki je bil v času aktivnega mandata obsojen na zaporno kazen in je po prihodu iz zapora rekel, da ga politika ne zanima in ne privlači, zdaj pa se je očitno spet pripravljen žrtvovati na oltarju domovine.
Pred slabimi štirimi leti so zasijali na volitvah in se prikazali kot odrešujoča mana z neba. Predsedniku stranke Miru Cerar in njegovi ekipi ni uspela tako pompozno napovedana zdravstvena reforma, mečkali so z odpravo dopolnilnega zavarovanja, Cerarju pa so nenehno očitali, da ne zna udariti po mizi, da preveč leporeči in premalo naredi. Marca je obupal in odstopil, kar so označili kot predvolilni manever, v resnici pa je omagal pod težo drugega tira in najsrboritejšega upokojenca Vilija. Pomagal je tudi silovito naraščajoči stavkovni val. Strankin bojni krik pred volitvami, ki so jih predčasno zakuhali, je: Bolje za vse. Nam morda hočejo povedati, da potrebujejo še več poslanskih sedežev od dosedanjih 36, da bo res lahko bolje? Sicer pa bodo učitelje rešili papirne vojne, omejili vpis necepljenih otrok brez medicinskih kontraindikacij v javne in javno sofinancirane zasebne vrtce ter zagotovili vse mogoče ukrepe, da bomo živeli v zdravi, pravični, varni in digitalni Sloveniji. Med znanimi obrazi izpostavljamo nekdanjega igralca, zdaj poslanca Sašo Tabakovića, Janija Möderndorferja, Milana Brgleza in Zdravka Počivalška.
SOCIALISTIČNA PARTIJA SLOVENIJE
Dve leti stara stranka temelji na vrednotah NOB in samoupravnega socializma. Z združitvijo dobrih stvari prejšnjega in sedanjega sistema, menijo, bi se dalo narediti »moderno socialno državo nove dobe«. V svojem programu predlagajo nacionalizacijo zdravstva in šolstva ter ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, uvedbo zbornice za alternativno komplementarno zdravljenje, izstop iz Nata in Evropske unije, namesto parlamentarnega bi uvedli polpredsedniški sistem (predsednik države z več pooblastili), namesto večstrankarskega sistema bi okraji volili poslance iz svojih krajev; davek za tretjo nepremičnino. Predlagajo uvedbo cenzusa premoženja, kdor ima več, plača poseben davek; pa odpravo točkovnega sistema v šolstvu in uvedbo sprejemnih izpitov, omejitev študentskega dela, država pa naj študentom zagotavlja štipendije, prehrano in nastanitev. Finančna sredstva, ki jih je država vložila v študij posameznika, mora ta povrniti s tem, da toliko časa dela v Sloveniji, dokler ne vrne stroška svojega študija. Znižanje davka na delo, zvišanje davka na dobiček, ustanovitev policijske in vojaške akademije, obdavčitev Cerkve in odvzem njenih finančnih privilegijev, ustanovitev Službe družbenega knjigovodstva, ustanovitev Jugoslovanske ekonomske unije, ukinitev TEŠ 6, obvezno enoletno služenje vojaškega roka, znižanje starostne meje za upokojitev in usklajevanje pokojnin z letno stopnjo inflacije, zvišanje pokojnin na 75 odstotkov povprečja vplačanih plač, ustanovitev semenske banke za ohranitev avtohtonih semen. Stranko vodi generalni sekretar Tadej Trček.
SOCIALNI DEMOKRATI
Samozavestna Slovenija pravi njihov slogan in strankarski prvaki so vsekakor dovolj samozavestni, da so dali svoje podobe obesiti v stranišča (ker tam ljudje premišljujejo, koga bi volili?). Njihov program predvideva petsto neoprijemljivih ukrepov za razvoj države, nič pa ne omenja stvari, ki bi jih kot redna vladna stranka lahko že zdavnaj rešili, pa jih niso. Obljubljajo po eni strani veliko, po drugi pa zelo previdno. Takole na primer: »Zastavili bomo program brezplačnega vrtca.« Ste opazili? Zastavili ga bodo, ne morda uvedli. Tule je pušeljc izbranih obljub: uvedba državljanske vzgoje v programe srednjih šol »s ciljem znižanja volilne pravice na 16 let«, dejavna vloga v Natu in sodelovanje v mednarodnih mirovnih misijah, prepoved petard vse dni v letu, zmanjšanje števila sodnikov in povečanje števila tistih, ki jim pri delu pomagajo, nagrajevanje tožnikov (ne morda tožilcev?), »ki bodo v imenu države zahtevali vračilo nezakonito pridobljenega javnega premoženja«, namesto najemanja čistilk in varnostnikov na trgu bodo »spodbujali zadružniško organizacijo izvajanja teh storitev«, karkoli to pomeni. In tako naprej. Da ne prisegajo na nove obraze, je očitno iz nabora kandidatov za poslance, med katerimi je precej bivših ministrov (in dve sedanji) in poslancev: Ljubica Jelušič, Andreja Katič, Anja Kopač Mrak, dr. Jernej Pikalo, dr. Franc Križanič, Dušan Semolič, Matjaž Han.
SOLIDARNOST, ZA PRAVIČNO DRUŽBO
Stranko, ki izhaja iz množičnih protestov proti levim in desnim političnim elitam (leta 2012), vodi Uroš Lubej, profesor filozofije na novomeški gimnaziji, nekdanji kandidat za novomeškega župana, aktivist in vstajnik. Sledijo vrednotam: svoboda, enakopravnost, solidarnost, pravičnost, pravica do dostojanstva, zakonitost ter družbena in okoljska odgovornost. Pred tokratnimi volitvami so vložili ustavno presojo pokojninskih zakonov ter kazensko ovadili Boruta Pahorja in dva nekdanja ministra zaradi 300- milijonske škode pri gradnji TEŠ 6. Z ustavo bi prepovedali revščino, dali univerzalni temeljni dohodek vsem državljanom ter zapovedali obvezno udeležbo na volitvah za državni zbor. V politiki bodo naredili red in jo očistili: dejanja za oškodovanje državnega premoženja pod njihovo taktirko ne bodo nikoli zastarala, škodljivi politiki bodo pri njih odleteli, vpeljali bodo preglednost javnih financ, denar se pri njih ne bo delil pod pultom. Računsko sodišče jim je letos naložilo, da morajo zaradi nepravilnega financiranja (po dogovoru s stranko SD za skupno listo na prejšnjih volitvah so od njih prejeli 41.000 evrov, zdaj pa so izvedeli, da je bil to nezakonit manever) v humanitarne namene nakazati 6525 evrov, kolikor so jih prejeli v letu 2016. Ker gredo na volitve z dejanji, ne s praznimi obljubami in mahajoč z zastavicami, bodo različnim organizacijam nakazali kar vseh 41 tisočakov. Svoj bojni krik so našli pri Srečku Kosovelu: »Čas je za novo orientacijo!«
SSN – STRANKA SLOVENSKEGA NARODA
Še ena stranka, ki jo boste prepoznali po knežjem kamnu v njihovem logotipu, a nikar je ne zamenjujte s tistimi, ki so na knežji kamen prilepili lipov list. So tista stranka, ki je pred sedmimi leti v državnem zboru zaradi nerešenih mejnih vprašanj vložila pobudo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o ratifikaciji vstopa Hrvaške v Nato. Še vedno nasprotujejo vstopu Hrvaške v Schengen, imajo ničelno toleranco do nezakonitega priseljevanja ali tranzita migrantov, zagovarjajo povezovanje s Čehi, Madžari, Poljaki in Slovaki ter uravnoteženo politiko do vseh svetovnih velesil. Ustvarili bodo naravnost sanjsko podjetniško okolje, za brezplačno pomoč pri vaših prvih podjetniških korakih pa bo skrbel podjetniški ombudsman. Vendar (!) bodo prepovedali nečloveške delovne norme. Proti stranki, ki jo vodi Marjan Žandar, je pred volitvami volilna komisija vložila predlog kazenske ovadbe, saj so na kandidatno listo uvrstili že pokojnega kandidata. Nekateri so pikro pripomnili, da bi tako morale ravnati vse stranke, češ da takim kandidatom ni treba dajati plač, pa še neumnosti ne bodo klatili v državnem zboru.
STRANKA ALENKE BRATUŠEK
Kot nepoznana političarka je marca 2013 postala prva predsednica vlade v Sloveniji ter morala takoj pokazati zobe zloglasni trojki. Pod pritiskom Bruslja je sprejela privatizacijo petnajstih podjetij, med njimi je prodala Aerodrom, Helios, Fotono …Veliko posmeha je požela njena angleščina, poleg tega pa ji je javnost vedno gledala pod salonarje in ocenjevala dolžino krila. Če je zdržala to, ji ne gre oporekati, ko pravi, da je odločena, izkušena in ima pogum za naprej. Zagrizli bodo v zdravstvo, rešili probleme mladih (vsem med 18. in 25. bodo dali univerzalni temeljni dohodek in ustanovili ministrstvo za mlade) in upokojencev. Slednjim bodo zvišali pokojnino, saj je njihov cilj, da si vsak upokojenec lahko plača dom za starostnike. Morda bo z njimi javna uprava res prijaznejša, saj jo bodo pomladili, starši lahko odpro šampanjec, ker jim za vrtec ne bo treba več plačevati, plače vseh pa se bodo dvignile za 70 evrov. Obljubili pa so še nekaj posebnega: zakon, ki si ga že dolgo želimo, pa ga nismo znali poimenovati. Zakon o odpravi neumnosti. V stranki najdemo tudi bohinjskega župana Franca Kramarja, nekdanjega direktorja Elana Jureta Korošca, Metoda Dragonjo, Uroša Čuferja in Romana Jakiča.
ZA ZDRAVO DRUŽBO
Dobra dva meseca pred volitvami nastala stranka vidi temelj preporoda slovenske družbe v zdravi skupnosti in družini. Njena predsednica je nekdanja Drnovškova svetovalka Valentina Flander, njen predsednik pa Gregor Kos, specialist za sodelovanje z Indijo, nekaj let je bil tudi generalni sekretar na šolskem ministrstvu. Ta meni, da je v politiki čas za tiste ljudi, ki imajo duhovno izkušnjo. Duhovna prenova posameznika je osnova za preobrazbo družbe – spremenimo sebe in spremenila se bo Slovenija, nam kličejo. V središče reorganizacije zdravstvenega sistem v nasprotju z drugimi strankami postavljajo preventivno in integrativno medicino. Če boste volili njih, boste morali bolj migati (dobesedno!) in paziti, kaj daste v usta. Ampak saj bodo uredili, da bo hrana zdrava: zagovarjajo kmetijstvo brez pesticidov, brez gensko spremenjenih organizmov in so odločno za avtohtone sorte kulturnih rastlin. Zavzemajo se za svobodno odločanje glede medicinskih postopkov brez izjeme in pravico do izbire, večjo stopnjo participacije v zakonodajnem postopku in enakopravnost za vse. Med vidnimi osebnostmi stranke je tudi Alenka Vindiš, nekdanja miss Slovenije, sedaj bolj znana kot proticepilska aktivistka.
ZDRUŽENA LEVICA IN SLOGA
Skupna lista dveh strank, še čisto nove Sloge, ki jo vodi ustanovitelj Janko Veber, bivši poslanec SD, in Združene levice pod vodstvom nekdanjega DeSusovega poslanca Franca Žnidaršiča (to je tista druga levica, ki se je lani odcepila od prvotne Združene levice in obdržala njeno ime). Tudi ta ima zvezdo, le da je bela na rdeči podlagi, v njej pa je stiliziran klas. Tudi oni podpirajo možnost odpoklica funkcionarjev, vlade in državnega zbora, pa omejitev števila mandatov na največ dva na isti funkciji, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, skrajšanje delovnega časa na šest ur za večino poklicev, odpravo ukrepov Zujfa in postopno pilotno uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka. Grozijo z morebitnim izstopom iz EU, o obstanku v Natu pa so se pripravljeni še pogovarjati. Sloga si prizadeva za novo ustavo, ukinitev ustavnega sodišča, lastno bančništvo, ustanovitev teritorialne obrambe in Demografskega sklada, zagovarjajo delno povračilo DDV pri gradnji individualnih hiš in stanovanj. Podpirajo priseljevanje, vendar pod strogo določenimi pogoji. Predlagajo združitev obrambnega in notranjega ministrstva v ministrstvo za državljansko varnost ter prešolanje vojakov in častnikov za delovanje v policiji ali drugih varnostnih službah po končanem služenju v vojski. Pa seveda »najmanj 5000« evrov za vsakega novorojenega državljana. Najbolj prepoznavni kandidati: Janko Veber, sociologinja Vera Kozmik Vodušek, novinar Ciril Brajer. Tudi ta lista je imela težave s kvotami, le da so oni predlagali preveč žensk in premalo moških, pravice slednjih je pa treba, kot vemo, odločno zaščititi.