V Beli hiši so s prvo državniško večerjo čakali precej dolgo. Donald Trump je bil izvoljen že skoraj pred letom in pol, a doslej takšnega dogodka v njej še niso pripravili. To je precej nenavadno, saj so ZDA v tem času že obiskali pomembni zavezniki. Kratka in preprosta razlaga: Trump je pač v vseh pogledih drugačen predsednik od svojih predhodnikov.
Čast je zdaj pripadla Franciji, večni zaveznici ZDA, in francoskemu prvemu paru, ki je prišel na tridnevni uradni obisk. Program je bil raznolik in zelo pomemben glede na zapletene razmere v svetu ter velike razlike v stališčih. Ko pa je na prizorišče stopila Melanija Trump, so morali tudi v najresnejših medijih vsi politični komentarji počakati. S svojim videzom je od prvega sprejema gostov do državniške večerje očarala vse po vrsti. Ne da bi sploh javno spregovorila. Le s svojim videzom in vlogo gostiteljice.
Melanija Trump še nikoli ni doživela toliko pohval. Doslej je bila v ozadju svojega vehementnega, nič kaj omikanega moža. Prav tako se ni aktivno vključila v humanitarne ali družbene aktivnosti kot njene predhodnice, ki so na ta način pisale zgodovino Bele hiše. Že od prvega dne, ko je prišla v Belo hišo, je uporabila le prav nič skrito hladno orožje: zadržano eleganco in izjemen videz nekdanjega, a še vedno zelo privlačnega fotomodela. Da ji gre po začetnih težavah vloga prve dame zdaj že bolje od rok, je najbolje dokazala prav na prvi državniški večerji.
Pozorna na vsako podrobnost. Melanija Trump je bila tokrat več kot le predsednikova žena. V vlogi gostiteljice je osebno preverila vsako podrobnost v zvezi z obiskom. Seznam opravil je bil dolg in priprave je s svojo ekipo začela že več mesecev prej. Osebno je izbrala vse, od pribora in porcelana na mizi do svečnikov in cvetja. S kulinaričnimi šefi je pripravila jedi, ki so enakovredno zastopale francosko in ameriško tradicijo, od francoskega kozjega sira do riževe jedi po receptu iz delte Misisipija. To je veljalo tudi za vina: francoske sorte grozdja so zrasle v Ohiu, torej je bilo še vino na mizi mogoče doživeti kot simbol večnega prijateljstva med obema kulturama. Priprava takšnega dogodka ni preprosta. Zgodijo se lahko nerodnosti in nepredvidene situacije. A tokrat je Melanija do potankosti izpilila prav vsak detajl.
Modna diplomacija. Tudi ko je šlo za izbrana oblačila Melanije Trump, ni bilo naključij. Že od prvega dne, ko se je začela pojavljati ob možu kot predsedniškem kandidatu, je kazala svoj slog in občutek za eleganco, ki je včasih drzna, drugič provokativna. Spomnimo se le njenega obiska v arabskih državah, kjer se niti za hip ni prilagodila tradiciji in je kot svobodna ženska iz zahodnega sveta na sprejemih kazala kolena in ramena, čeprav bi jo gostitelji raje videli diskretno zakrito v dragocene pajčolane.
Tudi tokrat je bila garderoba Melanije Trump v vlogi diplomatske misije. Ob sprejemu francoskega para je nosila belo obleko s klobukom, in ta ni ostal neopažen. Oblikoval jo je bil ameriški kreator Michael Kors, ki je več let živel in delal v Franciji za modno hišo Celine. Povezava obeh držav deluje tudi v praksi, bi lahko prevedli sporočilo.
Podobno je bilo na slovesni večerji. S preprosto, a sijočo eleganco je ameriška prva dama zasijala v Chanelovi obleki, prav tako kot na uradnem dogodku pred tem, ko je nosila Givenchyjev črni plašč. Kot so mediji hitro ugotovili, je ta stal 2790 dolarjev. Mnogo manj kot plašč s podobne misije na Siciliji, na srečanju državnikov v Taormini, tam je namreč nosila plašč znamke Dolce & Gabbana, vreden kar 51 tisoč dolarjev.
Modna diplomacija se ni umaknila niti na uradni večerji. Za mizo obeh predsedniških parov je sedel Bernard Arnault, najbogatejši Francoz in predsednik korporacije Moet Hennessy Louis Vuitton. Poskrbeti moramo, da bo posel še naprej cvetel, je bilo skrito sporočilo takšne izbire gosta za mizo.
Vseh gostov je bilo 123, torej mnogo manj kot na podobnih večerjah zakoncev Obama, ki sta dogodek vedno spremenila skoraj v spektakel z znanimi zvezdami in nastopajočimi. Tokrat je bila večerja bolj umirjena in elegantna. In kot je znano že od inavguracije, velika imena iz sveta slavnih na Trumpov dogodek niti ne bi prišla, saj bi dobila predznak, ki si ga ne želijo.
Več v Zarji št. 18, 30. 4. 2018.