Ljudje so namreč do grla siti tega, da v nobenem od pompozno napovedanih obračunov z visoko korupcijo ni bil še nihče obsojen.
Zgodaj zjutraj je v razkošnih vilah in luksuznih stanovanjih na 60 krajih 300 policistov in preiskovalcev iskalo dokaze in ob tem aretiralo štirinajst posameznikov, ki so še donedavnega veljali za ugledne državljane in uspešne poslovneže. Ivica Todorić, vodja in še vedno uradni lastnik koncerna, ki je prerasel državo, se je s sinovoma pravočasno umaknil v London, za odvetnika pa najel najboljšega strokovnjaka za prelaganje izročitev. Hrvati, ki so bili sicer zadovoljni s spektakularno akcijo, kljub vsemu ne verjamejo, da se bo »gazda«, kot pravijo Ivici Todoriću, vrnil v Zagreb in sodeloval s preiskovalci. Vse kaže, da v Angliji pripravlja strategijo, s katero bo poskušal doseči, da bodo preložili njegovo izročitev Hrvaški.
Prefinjena korupcija in računovodske zvijače. V času, ko so običajni smrtniki, ki so bili že dolgo ogorčeni zaradi neverjetnega bogatenja Agrokorjevih vodilnih mož, uživali v spektakularnem pregonu najožjih sodelavcev velikega gazde, je vse bolj naraščal strah med politiki, uslužbenci ministrstev, davčne uprave in carine, pa tudi med bančniki in drugimi pomembneži. Le redki namreč niso neposredno ali posredno nudili svojih storitev Todoriću, ki mu je uspelo ustvariti državo v državi, čeprav ga politika menda ni niti najmanj zanimala. Svojo državo je zgradil tako, da so mu vsi po vrsti gledali skozi prste.
Modro je pošiljal svoje sle na politične funkcije in posredno lobiral v korist svojega imperija. Te dni je javnost končno spoznala tisto, kar so skoraj vsi, ki so bili blizu tega korita, potihoma že vedeli: da je ta veliki imperij že nekaj let na majavih nogah in da so v tem obdobju propadanja v družbi vztrajno ponarejali finančna poročila, premoženje pa preusmerjali na račune Todorića in članov njegove družine ter s tem goljufali vlagatelje. V malverzacijah, ki so se začele davnega leta 2006, je izpuhtelo več milijard kun.
O tem nočemo nič vedeti. Trenutno stanje v hrvaških visokih državnih krogih opisujejo kot stanje »o tem nočemo nič vedeti«, saj se bo skupina preiskovalcev, za katero je sredstva – pet milijonov kun – iz proračuna namenil premier Andrej Plenković, ukvarjala izključno z dogajanjem znotraj koncerna. Torej se v preiskavi po vsej verjetnosti ne bo razkrilo, od koga si je Todorić v političnih strukturah kupoval mir in kako je podkupoval vse tiste, ki so mu omogočili zmagovit pohod do najmočnejše družbe v državi in ene največjih v jugovzhodni Evropi. Več kot jasno je, da je nekdaj (zgolj) največji cvetličar v Jugoslaviji ob pomoči številnih politikov dobil takšno moč, da mu njegova zasidranost v državnem gospodarstvu in političnem življenju Hrvaške – do zdaj – ni dopustila padca. Po vsem tem pa se v preiskavi, ki jo vodi županijsko državno tožilstvo, ne bodo ukvarjali s korupcijo in Todorić ne bo obtožen, da je podkupoval člane političnega vodstva. In tega se bodo mnogi razveselili.
Več v reviji Zarja, 24. oktober 2017.