Najhuje je, če se zastrupi vsa družina. Letos je gob na pretek in samo v UKC Ljubljana so v dobrem mesecu obravnavali kar 157 zastrupljenih. Gospa, ki se je zastrupila s panterjevo mušnico, odtlej ne poskusi več niti šampinjonov. Šola je bila prehuda.
Najbolj strupena goba pri nas je zelena mušnica. Že samo en njen klobuk je lahko smrtonosen. Strup zelene mušnice je, na primer, mnogo hujši od strupa kobre. Anton Poler je pred mnogimi leti napisal knjigo Obvarujmo se strupenih gob. V njej je opisanih kar 109 strupenih, neužitnih in pogojno užitnih. Najprej je treba vedeti, da so številne od teh gob povsem nenevarne, če jih skuhate in vodo od kuhanja odlijete. Če jih jeste surove, pa povzročijo tako imenovani sindrom surovih gob, kar pomeni hude prebavne motnje z bruhanjem, drisko, lahko tudi vročino in nevarno dehidracijo. To so tudi najpogostejše težave pri zastrupitvi z gobami.
Odpoved jeter zaradi zelene mušnice. Pri zastrupitvi z gobami se razvijejo še drugi sindromi, kar je odvisno od vrste in količine zaužitih gob. Gobji strupi vplivajo na različne organske sisteme. Zelena mušnica povzroča zastrupitev jeter, kar lahko vodi v popolno odpoved jeter in celo smrt. Pred leti so v ljubljanskem UKC zdravili gospo, ki se je zastrupila z zeleno mušnico in so ji posledično odpovedala jetra. Imela je srečo, saj se je hitro našel darovalec. Jetra so ji presadili v dunajski bolnišnici. V mušnicah, kučmicah in dežničkih so strupi amanitini, ki uničujejo jetra. Nevaren strup v gobah je tudi orelanin, ki uničuje ledvice. Glavna težava je, da se znaki zastrupitve pokažejo pozno, tudi šest ali več dni po zaužitju, tako da jih bolnik sploh ne povezuje več z uživanjem gob.
Če so samo prebavne težave, imate srečo. A ravno čas od zaužitja gob do prvih znakov zastrupitve je bistven. Iz tega je moč sklepati, s katerimi gobami se je človek zastrupil. Prebavne motnje se pojavijo od nekaj minut do nekaj ur po zaužitju, in pri njih tudi ostane. Ko težave minejo, je človek pozdravljen. Kratek inkubacijski čas imajo tudi strupi, ki vplivajo na živčevje. Take strupe vsebujejo zašiljena razcepljenka, rdeča mušnica, panterjeva mušnica, kolobarčasta livka in srbska gologlavka. Kmalu po zaužitju se pojavi značilno močno potenje, pa tudi bruhanje in driska. Bruhanje je sicer dobro, saj se s tem strupi hitreje izločajo. Če zastrupljeni ne more bruhati, je najbolje, da popije kozarec tople vode z žlico soli. Če se bruhanje pojavi pozno, to lahko pomeni, da je zastrupitev nevarna. Lahko se pojavijo nemir, motnje vida, omamljenost, halucinacije, tudi nezanesljiva hoja. Zastrupljeni mora obvezno k zdravniku.
Več v reviji Zarja, 24. oktober 2017