Slovenski del Camina sta pripeljala skoraj do svetovne prepoznavnosti, kaj pa od tod naprej?

Pot, ki združuje ljudi in zdravi srce

Katja Božič
19. 7. 2017, 10.06
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 10.03
Deli članek:

Eno najbolj priljubljenih romarskih poti na svetu, Santiago de Compostelo je prehodilo že na stotine Slovencev, za zakonca Rigler pa je Jakobova pot ali Camino postala pravzaprav smisel njunega tretjega življenjskega obdobja. Ko sta pred osemnajstimi leti kot prva zabeležena Slovenca prehodila 800 kilometrov dolgo romarsko pot, ju je doživetje tako zaznamovalo, da sta že naslednje leto ustanovila Društvo prijateljev poti svetega Jakoba v Sloveniji in mu posvetila življenje. Začela sta raziskovati evropske Jakobove poti in odkrila, da je romarska pot potekala tudi čez slovensko ozemlje. V letih, ki so sledila, sta jo prehodila, s somišljeniki sta jo primerno označila z značilnimi rumenimi školjkami, puščicami in postajami, kjer je mogoče dobiti žig o opravljenem delu poti, napisala pa sta tudi vodnik, ki vas vodi po slovenskem Caminu. »Ljudje prihajajo, pot živi,« jima pripovedujejo ljudje ob poti. Zato se je ves trud splačal, sta vesela.

Foto: Andrej Križ
Stičišče Jakobovih poti v Ljubljani

Z veseljem sta nam pokazala najlepše kotičke dela Šentjakobske poti, ki se sicer začne v Slovenski vasi pri Obrežju, nadaljuje skozi Kostanjevico in Stično do Ljubljane in naprej do cerkvice sv. Jakoba v Blatni Brezovici pri Vrhniki, mimo romarske cerkve na Planinski gori, Studenega s cerkvijo sv. Jakoba pod Nanosom, romarske cerkve v Repentabru in nato vse do sv. Jakoba v Trstu. Poleg te sta še dve veji poti – svetovišarska veja v smeri Gorenjskega in prekmursko-štajerska veja. Skupaj je poti okoli 700 kilometrov, ki jih je za popolno doživetje najbolje prehoditi v enem kosu, pravita Marjeta in Metodij, ki se vsako leto 19. aprila s skupino romarjev odpravita po Šentjakobski poti – običajno jo prehodijo v devetih dneh.

 Upokojenska leta malo drugače. Našo pot pa smo začeli kar v hiši zakoncev Rigler. Ni je bilo težko najti, saj so nam rumene školjke pokrivače in puščice potrdile, da smo na pravem naslovu. Po ogledu njune Jakobove spominske sobe je bila naša naslednja postaja župnijska cerkev sv. Jakoba na Levstikovem trgu v Stari Ljubljani, kjer je pritrjena tudi škatlica z žigom poti in kjer je stičišče vseh treh vej slovenske Jakobove poti. Vsaj dve leti je Metodij potreboval, da so mu odgovorni dovolili postaviti table s puščicami ali simbole s počeno školjko na območju, opredeljenem kot javno dobro. »Kot pri hoji moraš biti vztrajen tudi na drugih področjih, da se ti želje uresničijo,« pravita Riglerjeva. Ko govorita o svojih izkušnjah, žarita. Iz njiju kar vrejo podatki, anekdote, nova odkritja. O Jakobovi poti bi lahko govorila neskončno dolgo. »Vse skupaj se je začelo, ko sem si želela obogatiti življenje po upokojitvi,« je povedala Marjeta. Najprej je prehodila znameniti Camino, na njem se ji je pridružil tudi Metodij. »Pot je enomesečna intenzivna duhovna vaja. Romajo verni in neverni, v vsakomur pa pusti pečat. Ob poti ne gledaš samo znamenitosti in narave, ampak se zazreš vase,« sta mi razložila že pred osmimi leti, ko smo se z njima prvič pogovarjali. »Po triindvajsetih dneh so me začele zalivati solze, na dan so vreli spomini na prejšnja službena leta. Ko sem spoznala vzrok svoje grenkobe, sem doumela, kaj je pravzaprav pomembno v življenju – otroci, vnuki in Jakobova pot, kateri sva se posvetila.«

 Raziskovanje se začne. Ko sta začela raziskovati, kje v Sloveniji je potekala Jakobova pot, sta tavala v temi, vse dokler ni leta 2000 v Parizu izšel vodnik o evropskih Jakobovih poteh, v katerem je bila zarisana tudi smer s Hrvaškega čez Kostanjevico in druge slovenske kraje v Compostelo. Marjeta se je zakopala v arhive, pomagali so jima številni prijatelji, prostovoljci in celo ljudje ob poti. Odkrivali so jim številne steze in stezice, ki so vodile mimo prelepih naravnih točk, kulturnih znamenitosti in cerkva. Ko so vedeli, kje morajo iskati, so se jim vrata nenadoma začela odpirati. Pri označevanju poti so se opirali na poslikave, kipe v cerkvah, ljudske pesmi o romarjih ter cerkve svetega Jakoba (na veji, ki smo jo obiskali, jih je kar dvanajst). »Večkrat grem kar tako, za sprostitev, od doma čez Barje do Vrhnike po Jakobovi poti,« nam je povedala Marjeta, ko smo pohajkovali po Barju in odkrivali kotičke, za katere še vedeli nismo, da obstajajo. Šentjakobska veja je dolga 297 kilometrov, poti pa so večinoma speljane po gozdnih in travnih stezah (asfaltu so se poskušali čim bolj izogibati), vanjo so poskušali vključiti čim več naravnih in kulturnih znamenitosti Slovenije. Ena večjih na tej poti je Planinsko polje s presihajočim Planinskim jezerom, ki ponuja dve možnosti pešačenja glede na višino vode reke Unice: če je manj vode, je pot krajša, sicer pa se za kakšno uro podaljša. Vsaka pot odkrije kaj novega. Tokrat sta Marjeta in Metodij izvedela za še en čudovit prostorček, kamor bosta gotovo kdaj odpeljala svoje romarje. Skrit ob poti pri Planini nas je namreč pričakal čudovit grajski vrt z izbo, ki prikazuje kmečko življenje, in z romantičnimi kotički, kjer človek lahko užije mir in s pomočjo domišljije celo ugleda kakšnega palčka. Okolica Planinskega polja je raj za jamarje, saj je tod okoli menda kar 300 jam in brezen.

Več v Zarji, 18.7.2017

Estrada

Simon Popek, Miša Molk
Začel se je LIFFe

Ljubitelji filmov spet prišli na svoj račun

pf-na-v-1-pelko
Vip Petek na TV Veseljak Golica

Primorski fantje na Veseljaku: »Morda nas bo od zgoraj pozdravil tudi Bogdan«

1731506601-z-jasno-in-glasno-1731506560883
TV Veseljak Golica

Jasna s Saško Smodej in Dejanom Dogaja

Karel III
Današnji slavljenec

Foto: Karel III. bo 76. rojstni dan praznoval delovno.

Tako kralj Karel kot njegova žena Camilla sta jasno pokazala svoje navdušenje nad konjskimi dirkami,
Estrada

Preiskava zasebnih nepremičnin britanskega kralja razkriva sporne posle

rdeča-preproga-aktual
Novost

Aktualov rojstni dan: Rdeča preproga za nastopajoče, voditelje in oboževalce

Zanimivosti

mozart_2
Nenadna smrt

Življenje ovito v tančice skrivnosti: Mozart in miti

panuozzo1
Slastna alternativa

Panuozzo – še ena zvezda iz sveta pice

cistilnica-novak04
Zanimivosti

Oblačilom in preprogam se splača privoščiti pravo nego

Klic dobrote 2023_Bernarda Žarn in Jure Sešek
Klic dobrote 2024

Dobrodelni koncert za pomoč družinam v stiski

leteči tigri
Claire Lee Chennault

Leteči tigri so rešili Kitajsko

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov