»Tako, denimo, poslikam polomljena drevesa, izruvane korenine, slabo položene ploščice ali luknje na javnih površinah za pešce, poškodovane klopi v parkih, prevrnjene smetnjake ali pa odpadke, nametane po naših ulicah in cestah, avtomobile, parkirane na zelenicah a li c elo n a otroških igriščih. Ko pridem domov, vedno takoj ukrepam,« začne Barbara Vajda, podpredsednica Društva zelenih nadzornikov Ljubljane, sicer pa upokojena ekonomistka in dolgoletna direktorica ljubljanskega Zavoda za turizem. »Naše društvo namreč pošlje prijavo o nepravilnosti s sliko in natančno lokacijo na Oddelek za gospodarsko dejavnost in promet ali Mestno redarstvo, ki oba delujeta pri MOL. Naj se pohvalim, da običajno v nekaj dneh ukrepajo. Če pa morda pozabijo, jih zeleni nadzorniki na to takoj še enkrat spomnimo.«
Za zdaj ima naše glavno mesto približno 150 zelenih nadzornikov. Lani so vsi skupaj prijavili malo manj kot sto nepravilnosti, ki so bile potem v nekaj dneh odpravljene. »Ljudje smo preveč strpni do nereda na javnih površinah. Ne zdi se mi prav, da se s tem sprijaznimo, češ, saj se ne da nič storiti. Pa se da! Človek mora biti le dovolj zagret, vztrajen in neizprosen ali preprosto tečen, pa mu uspe neurejeno okolico spremeniti v urejeno.«
Namesto da ljudje bentijo doma, predlaga ukrepanje. »Morda pristojni in odgovorni za red v Ljubljani ne vedo za ves nered, ki ga povzročamo. Pravzaprav so veseli, da jim zeleni nadzorniki sporočimo, kje je kaj narobe. Veseli me, da nas nimajo za tečneže ali za konkurenco, ampak za sodelavce, pravzaprav za svojo podaljšano roko!«
Zeleni nadzorniki. Prepričana je, da je župan Zoran Janković iz Ljubljane naredil eno najbolj zanimivih in dinamičnih evropskih glavnih mest. »Žal pa je še vedno preveč nasmetena in neurejena.«
Takšna se ji zdi predvsem zaradi nekaterih prebivalcev, ki še vedno mečejo kolesa v Ljubljanico, pustijo v gozdu ali parku svoj stari avto ali iztrošeni pralni stroj, pišejo neslanosti po obnovljenih pročeljih, nekateri celo lomijo drevesa in klopi po parkih, namenoma poškodujejo spomenike, ruvajo rože iz nasadov in podobno. Ker ceni lepo in urejeno mesto ter neokrnjeno naravo, ni čudno, da je bila, ko se je upokojila, med ustanovitelji Društva zelenih nadzornikov Ljubljane. Ustanovili so ga novembra leta 2014. Predsednik je prof. Janez Koželj, v upravnem odboru so poleg naše sogovornice še: Janez Pergar, Irena Razpotnik, Nataša Jazbinšek Sršen, Ivan Košorok in Sonja Fojkar.
Zelo se trudijo ozavestiti ljudi, da bi bolj skrbeli za svoje okolje. Zato izkoristijo vsako priložnost, da pridejo v medije, v katerih vedno znova in znova ponavljajo, da nihče ne more bolje skrbeti za naše okolje kot mi sami.
Več v reviji Zarja št. 10. 07. 03. 2017