Tretjega novembra je zaradi zapleta osnovne bolezni ob dokazani okužbi z novo gripo na infekcijski kliniki umrla prva bolnica v Sloveniji. Toda prav vsak dan umre v Sloveniji zaradi različnih vzrokov petdeset ljudi – zakaj bi nas torej skrbel zgolj en nesrečni primer? Ker je bila bolnica okužena z novo gripo, ker se lahko z virusom nove, pandemske gripe okuži četrtina prebivalstva (ta hip so v Sloveniji okuženi 304 ljudje) in ker se pričakuje, da lahko zaradi okužbe z virusom umre od 0,1 do 0,5 odstotka bolnikov. To pa je že znak za čuječno previdnost, se strinja tudi predstojnik infekcijske klinike, akademik prof. dr. Franc Strle, dr. med., višji svetnik, ki opozarja: »Ne moremo napovedati, pri katerih bolnikih bodo nastali zapleti!«
A kaj se dogaja, ko se človek okuži z virusom nove gripe, za kar je veliko možnosti na javni prireditvi, delovnem mestu, na avtobusu, v šoli – število obolelih naj bi bilo trikrat večje kot pri sezonski gripi? Kako moramo reagirati, kdaj se napotiti k zdravniku, kako poteka zdravljenje, kakšne nevarnosti prežijo na nas, če smo mladi, in kakšne, če se zdravimo zaradi različnih kroničnih bolezni? Da bi iz prve roke izvedela, kaj vse lahko čaka okužene z novim virusom gripe, sem se prelevila v bolnico: kot ena izmed petsto tisočih pričakovanih okuženih z virusom nove gripe v Sloveniji in, recimo, ena od petsto do dva tisoč petsto bolnikov, ki bi lahko umrli.
Po treh dneh temperature k zdravniku
Kot bolnica, okužena z virusom nove gripe, se počutim slabo: moja temperatura je povišana tja do devetintrideset stopinj Celzija, bolijo me mišice, žrelo, glava, slišim, da nekateri bolniki tudi bruhajo – jaz ne. Pokličem svojo zdravnico, ki mi svetuje, naj počakam doma. »Takšno svetovanje je pravilno, morda celo ni treba klicati zdravnika, če ne potrebujete bolniškega staleža in če nimate katere od osnovnih kroničnih bolezni – ti bolniki spadajo v skupino z večjim tveganjem. Če ste sicer zdravi, niste noseči, nimate manj kot dve leti in ne spadate v skupino starostnikov, se zdravite doma sami.« Torej lahko čakam doma in spremljam razvoj bolezni, ki večinoma mine najpozneje v štirinajstih dneh, in ugibam, ali sem okužena s sezonsko ali z novo gripo. Tega se brez posebnih preiskav, brez brisa, ne da ugotoviti. Toda če mi temperatura v treh dneh ne pade, moram do svojega zdravnika. In je tudi prav, da grem, ker se izkašljujem, sem kadilka in je veliko možnosti, da imam kronično obstruktivno pljučno bolezen (kronično obolenje dihal: za bolezen so značilni kratka sapa, kronični kašelj ter povečano nastajanje sluzi in izpljunkov). Moram ukrepati, ker težko diham. Če bi me povrhu bolelo v prsih in bi se gnojno izkašljevala, če bi bila zmedena, šla zelo malo na vodo (dehidracija lahko okvari ledvice!), če bi bruhala (kar je pri odraslih redko!), bi morala k zdravniku zelo zelo hitro!
Bolniki s kroničnimi boleznimi naj gredo takoj k zdravniku!
Takoj morajo k zdravniku bolniki, ki težko dihajo, imajo bolečine v prsih, če se pojavi gnojen izpljunek, če pomodrijo ustnice, če postanejo zmedeni, prizadeti in le malo hodijo na vodo. Bolniki z osnovnimi, kroničnimi boleznimi morajo biti ob morebitni okužbi z virusom nove gripe še posebno pazljivi. To so bolniki, ki imajo kronično bolezen srca, pri kateri je okvarjena črpalka, kar se kaže z otekanjem nog in težkim dihanjem; kronični pljučni bolniki (kronični bronhitis, astma); kronični bolniki s sladkorno boleznijo; kronični hematološki bolniki; kronični bolniki z motnjami delovanja ledvic; bolniki s težje prizadetim delovanjem jeter: nevrološki bolniki, ki imajo težave z izkašljevanjem.
Izdaja JANA GRIPA
V kioskih poiščite našo posebno izdajo JANA GRIPA, v kateri najdete še več uporabnih napotkov.
Več v Jani št. 45, 10.11.2009