Zgodbe

Popoldanski počitek ni lenoba

Mateja A. Hrastar
12. 7. 2012, 12.47
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Na vročo nedeljo se je termometer v središču prestolnice povzpel na 37 stopinj. Medtem ko smo bili domačini zgroženi, je sorodnik iz vroče dežele le zamahnil z roko: »Pri 37 stopinjah je še mogoče hoditi okoli, pri 45 stopinjah pa ne več.«

Modrosti tistih, ki živijo v krajih, kjer je vročina vsakdanjost, in to po navadi vse leto. Se lahko Slovenci od njih česa naučimo?

Popoldanski počitek je kulturni fenomen. Narodi, ki živijo v vročem podnebju, so večino svojih dejavnosti prilagodili vročini. Denimo siesto, popoldanski počitek. Najpomembnejše orožje v boju proti vročini. Ni je države z vročim podnebjem, kjer bi bile trgovine in uradi odprti v najhujši vročini, od dvanajstih do štirih, ponekod celo do šestih ali kar do večera. Pa naj bodo to Združeni arabski emirati, Španija ali pa nam bližja Italija. Vsi poznajo popoldanski počitek, ki prebivalcem omogoči, da se v najhujši vročini umaknejo v hladnejše prostore. V arabskih državah so ob popoldnevih mesta dobesedno opustošena, ulice popolnoma prazne, trgovine pa, razen v trgovskih središčih, zaprte. V resnici je hoja po ulicah arabskih držav sredi dneva podobna samomoru. Občutek je, kot da bi prižgali kuhinjsko pečico in stali pri njenih odprtih vratih. Seveda brez vonja po pečenki. Proti večeru pa trgovine in posli ponovno oživijo in trguje se še dolgo v noč.

Popoldanski počitek v ekstremnih razmerah lahko preraste v celodnevni počitek, kar bi zahodnjaki radi poimenovali kar lenoba. Ta je denimo zelo priljubljen na pacifiških otokih, kjer se v vaških okoljih čez dan okoli klatijo le kokoši in prašiči, prebivalci pa spijo v visečih mrežah. Podobno navado, le da ni spanje, imajo puščavski narodi. V največji vročini se zavlečejo v senco skale in ždijo. Dobesedno ždijo. V takem otrplem stanju so lahko med pripeko ure in ure. Nato pa zvečer nenadoma oživijo, kakor nočne ptice.

A če smo že omenili siesto. Wikipedia pod geslom siesta navaja, da je v navadi tudi v deželah, kjer ni vroče podnebje, in za zgled navaja Srbijo in Slovenijo. »Posebno med starejšimi prebivalci je navada, da med drugo in peto uro popoldne ne hodijo na obiske in ne telefonirajo, saj naj bi takrat počivali – posebno ker je v Srbiji in Sloveniji navada, da je kosilo med eno in drugo uro popoldne, in je to glavni obrok dneva.« To se pravi, kadar boste po kosilu popoldne zaspali, se lahko izgovorite na Wikipedio.

Vroč čaj in mrzel jogurt. Kakorkoli – v vročih deželah je ritmu jutranjega in večernega dogajanja podrejeno vse življenje. Tudi prehranjujejo se zjutraj in zvečer. Celo pozno zvečer, za nas ob nepojmljivih urah, na primer ob enajstih ali opolnoči. To navado imajo tudi sredozemski narodi, pa so daleč od norih 45 in več stopinj. Kosilo ob enih je vročinski samomor in angleške turiste, ki ob enih popoldne mlatijo ocvrt krompirček, jajca na oko in klobasice, vse to pa zalivajo s pivom, denimo v Grčiji opazujejo neodobravajoče. Medtem domačini ždijo v senci, zobljejo semenke in srebajo čaj.

Čaj. Vroč ali mlačen čaj se zdi v vročih podnebjih res nenavadna izbira pijače. Toda domačini so prepričani, da jih hladi. Logika je preprosta: ker se z vročim čajem zviša temperatura telesa – kar vemo tudi mi iz hladnejših podnebnih pasov, saj ga v ta namen uporabljamo pozimi – se zaradi visoke temperature zraka okrepi znojenje in hladi razgreto telo. Znanstveniki, ki so raziskovali to dogajanje, sicer niso našli prav nobenih dokazov, da vroč čaj v vročem dnevu res ohladi telo. Toda nenehno zlivanje čaja v telo nedvomno preprečuje dehidracijo. In če pomislimo, da imajo to navado ljudje v deželah, kjer vode ni v izobilju, je pač to, ki je na voljo, bolje uživati prekuhano.

Podobno kot čaj naj bi telo hladili razni napitki iz jogurta in vode, ki jih pripravljajo v veliki večini vročih dežel. Denimo turški ajran ali indijski lasi. Jogurt, voda, začimbe in dodane kocke ledu naj bi podobno kot čaj ohladile telo. V obogatenih različicah, denimo s sadjem ali smetano, pa celo nadomestile dnevni obrok, ne da bi preveč obremenjevale želodec.

Več v Jani št. 28, 10.7.2012

Estrada

PR_nedaUkraden
Aktualove zvezde

Neda Ukraden pri vas doma

vid-valic, veseljak, janja-ulaga, nejc-drobnic, jutranja-budnica
Jutranja budnica na Veseljaku

Vid Valič: 'Ženska in moška pamet sta kot jin in jang'

Vojko Korošec isff , Franko Ascani predsednik Ficts  , Andrej Vodušek Radio1
Izjemen uspeh

Film Dežela junakov prejel medaljo in častno omembo na filmskem festivalu v Milanu

Anne Hathaway
Ameriški igralki

V novem Nolanovem filmu naj bi zaigrali tudi Anne Hathaway in Zendaya

blaž-geč-zvita-feltna-1
Publika jim daje energijo

Video: Za fante iz skupine Zvita feltna je vse leto Martinovo

best-fm-stozice
2. rojstni dan BEST FM

10 tisoč obiskovalcev v Stožicah uživalo v balkanskih ritmih

Zanimivosti

_DSC5241
Zanimivosti

Huawei predstavil nove pametne ure in pojasnil pomen zabeleženih podatkov

20241028_100059_100551
Zanimivosti

Kaj je tako posebnega pri Huawei napravah, da Ciril Komotar ne more brez njih?

gus
3400 kilometrov v napačno smer

Kraljevi pingvin Gus močno zataval s svoje domovine na Antarktiki

rep46-2024_naslovka
Zanimivosti

Vrtljiva vrata Anžeta Logarja: Nazaj v naročje k Janezu Janši

spanje
Različne zahteve glede na starost

Koliko spanca potrebujete glede na vašo starost?

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog